Autobus městské dopravy na Karlově náměstí v Třebíči.

Autobus městské dopravy na Karlově náměstí v Třebíči. | foto: Foto: Archiv Městského úřadu Třebíč, MF DNES

Za požadavek na krytá stání autobusů dostala Třebíč pokutu 1,5 milionu

  • 3
Pokutu ve výši 1,5 milionu korun udělil ve středu městu Třebíči Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Vyměřil ji za veřejnou zakázku na provozovatele městské autobusové dopravy (MAD). Dal za pravdu kritikům. Město se odvolá. Policie nyní k případu mlčí.

„Sankci jsme uložili za spáchaný správní delikt,“ zveřejnil zatím pouze velmi stručně předseda antimonopolního úřadu Petr Rafaj. Prvostupňové rozhodnutí není pravomocné.

Radnice v tiskové zprávě interpretuje vyjádření ÚOHS, které má v plném znění, po svém. Tvrdí, že úřad naopak uznal, že tendr proběhl, jak měl.

„Město Třebíč vítá, že ÚOHS po provedeném šetření uznal, že výběrové řízení proběhlo v souladu se zákonem o zadávání veřejných zakázek. Jako problematický shledal pouze požadavek na to, aby měl vybraný dopravce po celou dobu veřejné zakázky pro svůj vozový park zajištěna krytá stání,“ uvádí tisková zpráva, kterou nechal narychlo ve čtvrtek odpoledne zpracovat lidovecký starosta Třebíče Pavel Janata.

Chtějí autobusy bez námrazy a sněhu

„S tímto stanoviskem město Třebíč nesouhlasí. Cílem tohoto požadavku bylo zajistit, aby autobusy nevyjížděly v zimních měsících na trasu zamrzlé či zasněžené a byl tak dodržen důležitý komfort, na který jsou cestující v Třebíči zvyklí,“ argumentuje dále.

Pavel Janata má problematiku MAD ve své kompetenci od doby, kdy ji v prosinci převzal po Pavlu Pacalovi (Pro Třebíč) poté, co Pacal po krajských volbách odešel do funkce hejtmanova náměstka.

Radnice ještě připomíná, že v průběhu výběrového řízení požadavek na krytá stání žádný z dopravců nenapadl a ani náznakem nezpochybnil.

Excesivní požadavek

„Tuto skutečnost Úřad ve svém rozhodnutí výslovně uvádí a uznává, že město se tak o výhradách vůči této podmínce nemohlo dozvědět a zareagovat její změnou či úpravou. Přesto označil požadavek na krytá stání za ‚excesivní‘ a rozhodl o uložení pokuty ve výši 1,5 milionu korun. Vůbec přitom nezohlednil, že krytá stání vyhovující daným požadavkům lze prokazatelně v požadované době zajistit hned několika různými způsoby,“ tvrdí radnice.

Tento fakt ovšem někteří dopravci či Spolek transparentní dopravy už dříve zpochybnili. Právě spolek podal podnět k ÚOHS na prošetření této zakázky.

Město považuje rozhodnutí úřadu za nelogické a těžko pochopitelné. Využije všech právních prostředků ke zrušení daného rozhodnutí.

Policie odmítla sdělit jakékoli informace

Spolek transparentní dopravy ve svém podnětu poukazoval na řadu nesrovnalostí ve výběrovém řízení. Vadila mu nejen vysoutěžená suma, ale podle něj i diskriminační podmínky tendru.

Do nějž se nakonec přihlásila pouze stávající společnost ICOM transport. A uspěla s nabídkovou cenou 465 milionů korun, o 185 milionů korun převyšující cenu předpokládanou.

Ve věcí byl rovněž podán podnět k trestnímu řízení. Jeden v Třebíči, druhý podle dostupných informací v Praze na Vrchním státním zastupitelství. „Nebudeme k tomu poskytovat žádné informace, nesdělím tedy ani to, zda už bylo prověřování ukončeno,“ uvedla třebíčská policejní mluvčí Jana Kroutilová.