Starosta Třebíče Pavel Heřman

Starosta Třebíče Pavel Heřman | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Třebíč věří, že díky volbám bude víc ovlivňovat dění v kraji

  • 3
Získá druhé největší město na Vysočině po volbách hlasitější možnost promlouvat do dění v kraji? I o to se bude hrát při povolebních vyjednáváních. Třebíč má dvě želízka v ohni, starostu Pavla Heřmana a místostarostku Marii Černou z nového subjektu na politické scéně, z uskupení Pro Vysočinu.

Oba vynesla přízeň voličů až do nového krajského zastupitelstva.Vítězná ČSSD tento týden rozjíždí povolební vyjednávání, schůzky chystá na středu.

Scénářů, jak bude příští krajská vláda vypadat, je několik, nejpravděpodobnější je spojení s komunisty. Možná je taky koalice ČSSD, KDU-ČSL a Pro Vysočinu.

Jak by to vypadalo v Třebíči?

V zákulisí se spekuluje o tom, že Pavel Heřman i Marie Černá by odešli "na kraj". Oranžoví by prosadili na post místostarosty v Třebíči Vladimíra Malého, tím by konečně dosáhli satisfakce za poslední komunální volby, ve kterých sice ČSSD v Třebíči vyhrála, ale nakonec se nedostala ani do městské rady.

Dosavadní třebíčský místostarosta Pavel Pacal (Pro Třebíč) by patrně dostal podporu zastupitelů a postoupil by do čela města.

"O takové variantě jsem dosud nepřemýšlel, ani mě to, přiznám se, nenapadlo. Pokud by se pan starosta po nějakých jednáních rozhodl odejít na kraj a plně se věnovat politice tam, zastupitelé by pak volili nového starostu, to je logické. Ale zatím bych vůbec nepředjímal, co bude," reagoval Pacal.

Budou "Heřmanovci" v případě vstřícné dohody se sociálními a křesťanskými demokraty usilovat o posty v krajské radě, nejlépe o místo náměstka hejtmana?

"Zatím mohu říci jediné: počkejme si, co vyplyne ze schůzky s krajským vedením ČSSD, která bude ve středu. Rádi bychom po těchto volbách byli víc vidět a slyšet v krajské politice, aby to bylo ku prospěchu i Třebíče jako významného města v rámci Vysočiny. Zda to bude v krajské radě či někde jinde, ukážou jednání. Rovněž nebudu zatím říkat, jestli bych odcházel z postu starosty," konstatoval Pavel Heřman.

S komunisty jít do koalice odmítají

Heřmanovci před krajskými volbami odmítli spoluvládnutí s komunisty. Přistoupili by však Heřmanovci i na model ponechat komunistům v zastupitelstvu předsednictví ve výborech?

I o tom povedou rozhovory mezi sebou, než přikročí ke středečnímu jednání s ČSSD.

Heřman nezapomněl upozornit, že i v minulém krajském zastupitelstvu měla Třebíč své zástupce, jenže naprosto zůstala odříznutá od informací, protože Karel Tvrdý (KSČM), Jan Karas (KDU-ČSL) či Stanislav Cejpek (ODS) prý vůbec nekomunikovali.

A co na zákulisní spekulace o svém možném postu místostarosty Třebíče říká Vladimír Malý z ČSSD? Ten vidí ještě jiné nuance - místní, třebíčské. Naznačuje, že Heřman nemá v Třebíči pevnou pozici.

"Nevylučuji variantu mého místostarostování, na kandidátce do krajských voleb jsem byl až vzadu s tím, že jsem spolustraníkům řekl, že si prioritně nechávám město Třebíč, pro které chci pracovat. Že nechci sedět na dvou židlích. Každopádně musím zdůraznit, že jsou to zatím jen úvahy. My (ČSSD) jsme v Třebíči vyhráli komunální volby, a nakonec nejsme ani v městské radě, skončili jsme v opozici," konstatoval Malý.

Jedním dechem zdůraznil, že třebíčská městská rada je prapodivný slepenec šesti subjektů, to není jinde na Vysočině.

A naznačil, že na třebíčské politické scéně by mohlo v blízké době dojít k zásadním změnám, protože přibývají nespokojenci s prací starosty Pavla Heřmana.

Koho konkrétně by se ty změny týkaly, neupřesnil.