Areál bývalé obuvnické firmy BOPO v Třebíči.

Areál bývalé obuvnické firmy BOPO v Třebíči. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Třebíč investuje miliony do projektů napojených na obchodníka s teplem

  • 0
Třebíčská radnice investuje miliony do akcí, které jsou propojeny s byznysem podnikatele Richarda Horkého, majitele Třebíčské tepelné společnosti (TTS). Jeho zájmy se prolínají s investicemi města, na které z radnice míří desítky milionů korun.

Jako červená nit se táhl motiv osoby a byznysu podnikatele Richarda Horkého jednáním třebíčského zastupitelstva v minulém týdnu.

Tak se může zdát, že cokoli důležitého se v Třebíči děje, u všeho se podnikatel v tepelném byznysu Horký vyskytuje. Jeho jméno či název jeho firmy Třebíčská tepelná společnost (TTS) figuruje poblíž hlavních investičních akcí, kam proudí desítky milionů korun z třebíčského rozpočtu.

A čím dál tím častěji se Horkého úspěšný lobbing střetává s kritikou jak radniční opozice, tak lidí ve městě. Ti se ozvali i na čtvrtečním zastupitelstvu.

Co kritikům vadí? Například velké investice v bývalé borovinské továrně na boty. Tam Richard Horký a několik dalších firem z chátrajícího areálu už třináct let budují plnohodnotnou městskou čtvrť s byty, firmami a občanskou vybaveností.

Před lety došlo ke směně pozemků, kdy město nabylo 10,5 tisíce metrů čtverečních rozbitých komunikací a prostranství uvnitř areálu fabriky a Richard Horký přes šest tisíc metrů čtverečních polí na okraji města.

Změnou územního plánu se tehdy z polí staly lukrativní stavební parcely a městu zůstala starost o silnice. Nutno zdůraznit, že vše posvětili tehdejší zastupitelé napříč politickým spektrem. Neměli s tím problém.

Kruhový objezd, vozovky a teď dům dětí přesouvaný z Hrádku

Město už do prostranství v borovinské továrně dalo 20 milionů na kruhový objezd, po kterém ale zatím moc aut nejezdí. Dále teď přidá asi 12 milionů korun k dotaci na revitalizaci vozovek a prostranství.

A dalších 24 milionů korun "spolkne" městský Dům dětí a mládeže, který se sem přesune z parku na Hrádku. Vznikne opravou části staré tovární kotelny, již podnikatel Horký městu věnoval.

Trnem v oku kritikům je také akvapark, který se buduje ve čtvrti Hájek z městského plaveckého bazénu Laguna. Horký se podílí na jeho provozu. Investice do akvaparku ukrojí z městského rozpočtu 64 milionů korun. Navíc je areál vytápěný teplovodem, a tedy společností TTS. V létě se předělávala křižovatka u hotelu Atom, jenž patří Horkému. Stálo to okolo tří milionů korun.

Kritici z řad ODS, ČSSD a nejhlasitější zastupitel Jaromír Barák (dříve z uskupení Heřman zpátky na radnici!, dnes starostův hlavní oponent) sčítají ceny stavebních akcí. A shodují se: "Co je moc, to je moc."

Kopání kvůli teplovodu

Na čtvrtečním zastupitelstvu vystoupili také obyvatelé Riegerovy ulice. Jsou mrzutí, že se rozkopává jejich nedávno krásně opravená ulice kvůli tomu, že si firma TTS chce položit do země teplovod.

"Město nehospodaří dobře, když nechává rozkopávat ulice kvůli teplovodu. Nikdy už nebudou po zapravení ideálně rovné, dělají se propadliny. Hovořím o celém území Třebíče. My jsme se ozvali a vydobyli jsme si osmiletou záruku a úplně nový povrch vozovky," řekla na zastupitelstvu obyvatelka Riegerovy ulice Věra Prodělalová.

"Navíc se teplovod naší ulicí vede do kulturního domu Fórum. A bylo snad nějaké výběrové řízení na dodavatele tepla pro tento městský objekt?" otázala se vedení města.

Odpovědi na výběrové řízení se nedočkala. Místostarosta Pacal ale argumentoval úsporami a zmínil, že vytápění Fóra je zastaralé a levnější je přivést sem centrální vytápění, jehož cena je velmi nízká.

Máme nejlevnější vytápění v republice, oponuje radnice

Starosta Pavel Heřman doplnil, že Třebíč má možná nejlevnější centrální vytápění v republice. "Ale na jak dlouho? Jsou to dumpingové ceny TTS, které se můžou za pár let změnit," odpověděl mu v diskusi Třebíčan Jaroslav Janošek.

Richard Horký celý průběh schůze třebíčských zastupitelů sledoval doma v Hrotovicích na internetu. "Strašně mě mrzelo, že jsem tam nebyl. Příště se zúčastním, abych mohl přímo reagovat. Ze strany lidí z Riegerovy ulice mě výtky mrzí dvojnásob. Opravdu jim vyjdeme vstříc. Osm let záruky je naše dobrá vůle, ne že si něco vybojovali," zmínil Horký.

Upozorňuje, že z borovinské továrny bude už brzy velká místní zajímavost. I všechny ostatní projekty, které se k jeho jménu vztahují, jsou podle Horkého přínosné hlavně pro lidi ve městě. "Za posledních šest sedm let nemocnice v Třebíči ušetřila 25 milionů na vytápění díky našim cenám," uvedl kupříkladu na svou obhajobu.

"Víte, co různých fám jsem o sobě slyšel? Třeba že se zbourá dům dětí na Hrádku a Horký si tam postaví barák. Tak tomu jsem se opravdu zasmál. Opravdu tam stavět neplánuju, ani to podle územního plánu přece nejde," uzavřel podnikatel.