Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

V zahrádkářské kolonii lze bydlet. Ovšem bez svozu odpadu a úklidu cest

  8:44aktualizováno  8:44
Může za to majitelka jedné z chat v třebíčské zahrádkářské kolonii. Vehementně se dožadovala přidělení čísla popisného, obrátila se i na ministerstvo vnitra, až donutila radnici konat. Ta z kolonií udělá adresy, na nichž lze bydlet. Ovšem i s povinností platit odpad, ačkoliv k nim popeláři nezajedou.

Ilustrační snímek | foto: Ondřej Bičiště, MF DNES

Fučík, Spytihněv, Mojmír. To jsou názvy, které brzy na území města Třebíče začnou existovat oficiálně. Přesněji řečeno - označí zdejší jednotlivé zahrádkářské kolonie, kterými je město obklopené. Výběr jmen není náhodný, desítky let už je starousedlíci používají.

Pokud to schválí zastupitelé, přesné a zaevidované názvy kolonií budou fungovat stejně jako názvy ulic. Pak totiž budou moci být do oficiálních registrů zaneseny ty rekreační objekty v zahrádkách, jejichž majitelé o to požádají. Dostanou svá evidenční čísla.

A zájemci získají možnost nahlásit trvalý pobyt třeba v chatce v kolonii Mojmír u polikliniky Vltavínská. Na první pohled lákavé řešení bytové otázky. Má to svá ale.

Změnil se zákon o evidenci obyvatel. Toho žadatelka využila

Takoví obyvatelé můžou zapomenout například na vyvážení popelnic či na prohrnuté příjezdové cesty v zimě. Lokality si pořád zachovají status zahrádkářských kolonií.

„Na počátku byla výdrž jedné majitelky chaty, která trvala na přidělení evidenčního čísla. Byla praxe, že se žádná čísla pro rekreační objekty nepřidělovala. Protože tam nejezdí popeláři ani vozidla zimní údržby. Jenže před pár lety se změnil zákon v evidenci obyvatel,“ uvedl třebíčský starosta Pavel Janata.

Právní výklad je podle jeho slov takový, že není podmínkou, aby prostory, kde je občan přihlášen k trvalému pobytu, musely být zkolaudovány jako byt.

„Může to být třeba garáž. Může to být cokoli nějak hodné toho, aby tam někdo přebýval. Čímž se stalo, že je možné přihlásit trvalý pobyt i v rekreačním objektu. Nejsme z toho nadšení, protože je to problém v momentě, kdy někdo v rámci trvalého pobytu bude žít v chatě v zahradě,“ řekl Janata.

Začíná to doručováním pošty, nalezením adresy. „V Registru územní identifikace, adres a nemovitostí se musí formálně vytvořit přesně definované adresní místo,“ vysvětlil třebíčský starosta.

Podle aktuálního výkladu ministerstva vnitra, jak jej třebíčská radnice získala, je povinná na základě žádosti evidenční číslo přidělit.

Zapomeňte na svoz odpadu nebo zimní údržbu, vzkazuje město

„Netušíme, jak masová záležitost se z toho stane. Pro přidělování čísel vytvoříme systém. Rád bych upozornil, že není možné, aby si někdo x kilometrů od města přihlásil trvalý pobyt a vyžadoval, abychom tam naprosto neúměrnými náklady zařizovali servis jako třeba zimní údržbu. Prostě pořád bude bydlet na zahradě,“ zdůraznil Janata.

Na radnici i mezi zahrádkáři se objevují obavy, aby se z kolonií nestala zastavěná území. Velké rodinné domy už se tam objevují.

V momentě, kdy se někdo přihlásí v obci k trvalému pobytu, automaticky se stává plátcem poplatku za využívání systému svozu a likvidace odpadu. Lidově řečeno platí popelnici.

„V zahrádkářských koloniích lidem systém svozu odpadu neposlouží. Ale platit stejně budou muset. Každý si odpad odveze na sběrný dvůr, tím se naplní myšlenka,“ řekla místostarostka Marie Černá ke spornému bodu.

„Nebude v silách města obhospodařovat i zahrádkářské kolonie,“ doplnil ji starosta Janata.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí Kraje Vysočina dle okresů:

Volby do Senátu

Senátní volby pro Kraj Vysočina proběhnou v obvodu č.53 - Třebíč. Kandidují: Naděžda Dobešová, Marie Dudíková, Vladimír Kotek, Miroslav Michálek, Marek Nevoral, Petr Paul, Michal Šalomoun, Stanislav Zíma a Hana Žáková. Případné druhé kolo senátních voleb se bude konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Lesy na Vysočině zaplavily hřiby, lidé si jich domů nosí až stovky

Stačí hodinka v lese a košík je plný hub. Vcelku jednoduše lze najít zdravé i...

Příjezdové cesty do lesů na Jihlavsku jsou v tomto týdnu obsypané auty. Po lesích se prochází tisíce houbařů, kteří...

Přijeli jako uhlobaroni, říká o uprchlících z Iráku lídr jihlavské SPD

Jedničkou kandidátky SPD v Jihlavě je Petr Paul. U policie pracoval i jako šéf...

Před čtyřmi lety se na kandidátce Úsvitu přímé demokracie do jihlavského zastupitelstva nedostal. Letos jde do...V Polné už třetí den vyzvání telefon. Všichni chtějí na Spartu

Smutný hrdina I přes deset inkasovaných gólů trenér Slavoje Polná Michal...

Od pátku, kdy skončilo losování 3. kola fotbalového MOL Cupu, je Polná na nohou. Domácímu Slavoji totiž los určil za...

Hokejistu Jihlavy zbila na severu Moravy přesila, měl otřes mozku

Michal Hlinka po napadení skupinou výtržníků.

Jihlavský útočník Michal Hlinka se bude nějakou dobu léčit z návštěvy severní Moravy, odkud pochází. Hokejistu a jeho...

Bývalý starosta kandiduje na radnici přímo z vězení, věří v propuštění

Ladislav Horký stál v čele Lipnice nad Sázavou v letech 2002 až 2010. Podle...

Bývalý starosta Lipnice nad Sázavou Ladislav Horký kandiduje do komunálních voleb jako nezávislý a ve svém volebním...

Další z rubriky

Jihlavané si připomněli historické trolejbusy, viděli i ty nejnovější

Při příležitosti oslav 70 let jihlavského dopravního podniku vyjely do ulic...

Setkání s minulostí i pohled do budoucnosti. Při oslavách 70 let trolejbusové dopravy v Jihlavě si lidé mohli...

Šampionka a legenda mezi krávami Berta už má svoji pohádku i pivo

Být extrovertka, umět se předvádět, mít hezké žilnaté vemeno a hezkou postavu....

I krávy mají svoje soutěže krásy. Jedním ze symbolů českého strakatého plemene je Berta z Radešínské Svratky na...

Při nehodách na Vysočině zemřeli čtyři lidé, včetně chodce na D1

Nehoda z 83. kilometru dálnice D1 skončila tragicky. Osobní vůz narazil zezadu...

Na dálnici D1 zemřel časně ráno chodec. Srazilo ho auto na 150,5 kilometru ve směru na Prahu. Kvůli vyšetřování nehody...

Najdete na iDNES.cz