Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

V zahrádkářské kolonii lze bydlet. Ovšem bez svozu odpadu a úklidu cest

  8:44aktualizováno  8:44
Může za to majitelka jedné z chat v třebíčské zahrádkářské kolonii. Vehementně se dožadovala přidělení čísla popisného, obrátila se i na ministerstvo vnitra, až donutila radnici konat. Ta z kolonií udělá adresy, na nichž lze bydlet. Ovšem i s povinností platit odpad, ačkoliv k nim popeláři nezajedou.

Ilustrační snímek | foto: Ondřej Bičiště, MF DNES

Fučík, Spytihněv, Mojmír. To jsou názvy, které brzy na území města Třebíče začnou existovat oficiálně. Přesněji řečeno - označí zdejší jednotlivé zahrádkářské kolonie, kterými je město obklopené. Výběr jmen není náhodný, desítky let už je starousedlíci používají.

Pokud to schválí zastupitelé, přesné a zaevidované názvy kolonií budou fungovat stejně jako názvy ulic. Pak totiž budou moci být do oficiálních registrů zaneseny ty rekreační objekty v zahrádkách, jejichž majitelé o to požádají. Dostanou svá evidenční čísla.

A zájemci získají možnost nahlásit trvalý pobyt třeba v chatce v kolonii Mojmír u polikliniky Vltavínská. Na první pohled lákavé řešení bytové otázky. Má to svá ale.

Změnil se zákon o evidenci obyvatel. Toho žadatelka využila

Takoví obyvatelé můžou zapomenout například na vyvážení popelnic či na prohrnuté příjezdové cesty v zimě. Lokality si pořád zachovají status zahrádkářských kolonií.

„Na počátku byla výdrž jedné majitelky chaty, která trvala na přidělení evidenčního čísla. Byla praxe, že se žádná čísla pro rekreační objekty nepřidělovala. Protože tam nejezdí popeláři ani vozidla zimní údržby. Jenže před pár lety se změnil zákon v evidenci obyvatel,“ uvedl třebíčský starosta Pavel Janata.

Právní výklad je podle jeho slov takový, že není podmínkou, aby prostory, kde je občan přihlášen k trvalému pobytu, musely být zkolaudovány jako byt.

„Může to být třeba garáž. Může to být cokoli nějak hodné toho, aby tam někdo přebýval. Čímž se stalo, že je možné přihlásit trvalý pobyt i v rekreačním objektu. Nejsme z toho nadšení, protože je to problém v momentě, kdy někdo v rámci trvalého pobytu bude žít v chatě v zahradě,“ řekl Janata.

Začíná to doručováním pošty, nalezením adresy. „V Registru územní identifikace, adres a nemovitostí se musí formálně vytvořit přesně definované adresní místo,“ vysvětlil třebíčský starosta.

Podle aktuálního výkladu ministerstva vnitra, jak jej třebíčská radnice získala, je povinná na základě žádosti evidenční číslo přidělit.

Zapomeňte na svoz odpadu nebo zimní údržbu, vzkazuje město

„Netušíme, jak masová záležitost se z toho stane. Pro přidělování čísel vytvoříme systém. Rád bych upozornil, že není možné, aby si někdo x kilometrů od města přihlásil trvalý pobyt a vyžadoval, abychom tam naprosto neúměrnými náklady zařizovali servis jako třeba zimní údržbu. Prostě pořád bude bydlet na zahradě,“ zdůraznil Janata.

Na radnici i mezi zahrádkáři se objevují obavy, aby se z kolonií nestala zastavěná území. Velké rodinné domy už se tam objevují.

V momentě, kdy se někdo přihlásí v obci k trvalému pobytu, automaticky se stává plátcem poplatku za využívání systému svozu a likvidace odpadu. Lidově řečeno platí popelnici.

„V zahrádkářských koloniích lidem systém svozu odpadu neposlouží. Ale platit stejně budou muset. Každý si odpad odveze na sběrný dvůr, tím se naplní myšlenka,“ řekla místostarostka Marie Černá ke spornému bodu.

„Nebude v silách města obhospodařovat i zahrádkářské kolonie,“ doplnil ji starosta Janata.
Nejčtenější

Karlovy Vary slaví návrat do extraligy, Kladno ztratilo šanci na postup

Hráči Karlových Varů slaví návrat do extraligy.

Baráž o hokejovou extraligu se přiblížila svému rozuzlení předposledním 11. kolem. Vedoucí Karlovy Vary získaly...

Barážová hádanka, blíží se rozuzlení. Jágrovo Kladno cítí křivdu

Kladenští trenéři Pavel Patera (vlevo) a Miloslav Hořava přihlížejí společně s...

Do konce baráže o hokejovou extraligu zbývají už jen tři kola, ale situace je stále zamotaná. Jak tohle dopadne? Hodně...Karlovy Vary jsou blízko extralize. Litvínov ožil a drží druhé místo

Litvínovský Jakub Černý slaví gól se spoluhráčem Markem Baránkem

Hokejisté Karlových Varů jsou blízko návratu do extraligy. Západočeši se k postupu mezi elitu přiblížili dvě kola před...

Kladnu uteklo vedení v baráži o 16 vteřin, Jihlava přetlačila Litvínov

Momentka z utkání Jihlava - Litvínov.

V baráži o hokejovou extraligu už zbývají odehrát tři zápasy. Karlovy Vary si čtvrtým vítězstvím v řadě pojistily...

Výtvory musí z chodeb pryč, zaveleli hasiči ve školkách. Jsou hořlavé

Takto nyní vypadají stěny vstupní chodby MŠ Pastelka v Riegrově ulici....

Z chodeb mateřských škol v Jihlavě musely zmizet obrázky i další výrobky dětí. S ohledem na riziko požáru to požadují...

Další z rubriky

Opilý koledník v centru Jihlavy brutálně napadl mladého muže

napadení kluka partou mladíků

Mladého muže v centru Jihlavy bezdůvodně napadl podnapilý mladistvý útočník. Opakovaně ho povalil na zem, bil ho a...

Úložiště Na Skalním byl pro místní šok, protestovat přišly stovky lidí

Proti hlubinnému úložišti radioaktivního odpadu i proti postupu SÚRAO přišlo a...

Před pár měsíci obyvatelé obcí poblíž Jaroměřic nad Rokytnou na Třebíčsku zažili šok. Dozvěděli se, že ve zdejší...

Zlevní vlastní přečerpávací stanice vodu? O desetihaléře, tvrdí kritici

(Ilustrační snímek)

Z pěti okresních měst Vysočiny mají jednoznačně nejlevnější vodu. Za vodné a stočné platí lidé v Pelhřimově 69,95...

recepty-emimino-krupave-bramboraky
recepty-emimino-krupave-bramboraky

Víte, v čem je kouzlo křupavých bramboráčků? My ano!

Najdete na iDNES.cz