Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Dohoda v Třebíči: Z radniční kasy půjde šest milionů na platy radních

  12:46aktualizováno  12:46
Třebíč má na svou velikost zřejmě republikový unikát. Šest plně placených členů městské rady. Na jejich výplaty bude třeba šest milionů korun. Obyvatelé města ale poukazují ale na to, že taková částka by se dala využít podle nich lépe, třeba na opravy rozbitých silnic.

Do čela druhého největšího města Vysočiny se po čtrnácti letech vrací lidovec Pavel Janata. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Město se zhruba sedmatřiceti tisíci obyvateli má na radnici po složitém povolebním vyjednávání novou šestibarevnou koalici a v ní zaplaceného starostu, tři místostarosty. A navrch dva radní, na jejichž dva platy půjde z rozpočtu do roku 2018 celkově ona šestimilionová suma.

Je konkrétní a za ní už si Třebíčané dokážou představit, co jiného by se dalo ve městě pořídit. Rozbitých ulic, které dlouho čekají na opravu, je pořád dost.

Co budou dělat místostarostové

  • Vladimír Malý (ČSSD) majetek a investice (pouze investice), doprava (kromě MAD), Zdravé město
  • Pavel Pacal (Pro Třebíč) školství, doprava (pouze MAD), majetek a investice (pouze majetek), informatika
  • Milan Zeibert (Břehy) kultura, komunální služby (kromě odpadů), životní prostředí, sport a volnočasové aktivity, prevence

Na schůzi zastupitelů ve čtvrtek se o tom živě diskutovalo. Protože těchto šest zvolených uvolněných, tedy na plný úvazek pro město pracujících členů rady, si rozdělovalo kompetence.

Oblasti, v nichž budou konat ve prospěch Třebíčanů. Už se tedy oficiálně ví, která činnost byla svěřena oběma uvolněným radním Marii Černé (Třebíč můj domov) a Pavlu Heřmanovi („volba TR“).

„Hromádka kompetencí byla malá, je potřeba ji opticky rozdělit, aby to vypadalo, že každý má co dělat. Není to dobrý začátek vaší práce,“ byly argumenty, které nahlas vyjádřili opoziční zastupitelé.

Sám Heřman a Černá k tomu na veřejném fóru neřekli nic. Vše komentoval starosta Pavel Janata (KDU-ČSL). Podle něj je před městskou radou v příštích čtyřech letech „opravdu hodně důležitých úkolů, na kterých bude potřeba pracovat“.

Jakých konkrétně, zatím není jasné. Plán priorit toho nejzásadnějšího nová městská rada zveřejní v prvním čtvrtletí příštího roku. Až ho sestaví.

Marie Černá má být aktivní v oblastech, které spadají do odboru rozvoje a územního plánování, konkrétně pouze úseku rozvoje. Bude se věnovat sociálním věcem a komunálním službám,  z nich jen ale pouze odpadovému hospodářství. A oblasti grantového systému a získávání grantů a dotací.

Pavel Heřman bude pracovat v oblastech, které spadají do odboru rozvoje a územního plánování, konkrétně pouze územnímu plánování a cestovnímu ruchu. Připadla mu i péče o památky včetně městské památkové zóny a UNESCO. Dále pak vodárenství.

Opoziční zastupitelka Julie Dolejší (KSČM) zdůraznila, že se podle ní některé oblasti rozdělení pravomocí uvolněných radních zbytečně překrývají a chaos v tom budou mít jak zastupitelé, tak občané města.

Heřmanovi opozice vyčetla, že bude za vodárenství zaplacen vlastně dvakrát, protože už je dobře honorovaný ve třech pozicích vodárenských institucí a svazků.

V majetkovém přiznání letos v červnu uvedl, že za rok 2013 za to obdržel odměny v celkové výši 354 866 korun.

„Dále nerozumím tomu, proč uvolněná radní Marie Černá, která je specialistkou na Zdravé město, se najednou této kompetence vzdává,“ uvedl opoziční zastupitel Jaromír Barák (Třebíč občanům!).

Zdravé město se přesouvá „pod křídla“ prvního místostarosty Vladimíra Malého (ČSSD). „Změna je život,“ reagoval starosta Janata.

Věřte, má to vnitřní logiku

Podle Janaty vychází rozdělení kompetencí především z dohody jednotlivých členů šestikoalice.

„Tak, jak jsme zvažovali, co kdo umí, čemu se chce věnovat. A kde má i některé záměry. Věřte tomu, má to vnitřní logiku. A že to nekopíruje zcela strukturu městského úřadu, je samozřejmě důsledek toho, že jednotlivé odbory nejsou zcela homogenní. Řada z nich se zabývá různorodými oblastmi, které nemusí mít na starosti vždy jeden politik,“ uvedl Janata.

Vodárenství se Heřman podle Janaty věnoval už v minulosti, proto i teď.

Autobusem jako po schodech

A dodal, že se chystají změny v nastavení struktury radnice. Zatím to neupřesnil. Už dříve zmínil, že se neplánuje zvyšování počtu úředníků. Nemluvil ani o jejich snižování. Třebíčan Rudolf Milota vystoupil s naštvaným komentářem.

„Přál bych vám slyšet, co na dva uvolněné radní říkají lidé ve městě.“ Zmínil dlouhé roky rozbitou silnici „pod komínem“, jedná se o část Kubišovy ulice, která ústí do Hrotovické.

„Kde jezdí městská doprava a lidem tam pomalu padají plomby ze zubů. Protože je to jak po schodech. Budete výhledově uvažovat o opravě?“ Zeptal se.

Starosta mu odpověděl, že radnice bude této komunikaci věnovat pozornost. „Zkusíme v návrhu rozpočtu na příští rok zvážit, zda je možné to do něj zahrnout.“
Nejčtenější

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Boleslav je zachráněná, Chomutov je blízko. Jihlavské naděje jsou v teorii

Za mladoboleslavskou brankou operuje chomutovský útočník Vladimír Růžička

Hokejisté Mladé Boleslavi zůstávají extraligoví, rozhodli o tom vítězstvím 5:2 v Chomutově. Blízko záchraně jsou však i...Kamion převážející auta rozpáral bok autobusu, D1 u Humpolce stála

Noční nehoda kamionu s autobusem uzavřela dálnici D1

Téměř na tři hodiny byla v noci na středu zavřená dálnice D1 nedaleko Humpolce. Kolem deváté hodiny večer se na 95....

Lotyšský hit fotbalové ligy. Ikaunieks pálí a Jihlava válí

Jihlavský útočník Davis Ikaunieks si bedlivě hlídá míč.

Táhne Jihlavu. Na dvanácti jarních bodech fotbalové Jihlavy má lví podíl útočník Davis Ikaunieks. Za rok a půl si...

Druhá Ester Ledecká? Hokejistka sbírá zlaté medaile i v rychlobruslení

Nikol Nepokojová hraje hokej za mladší dorost v HC Chotěboř. Trenéři o ní...

Poprvé na bruslích stála už ve dvou letech. Nikol Nepokojová chodila fandit na hokej svému bratrovi. Jenže koukat ji...

Další z rubriky

Gibonům v zoo se narodilo mládě, pohlaví zatím zná jen samice Zlatuše

V jihlavské zoo se narodilo mládě gibona. Prvního půl roku je zcela odkázané na...

Skupina gibonů zlatolících, kteří jsou erbovním zvířetem jihlavské zoologické zahrady, se rozrostla. Starostlivé matce...

Osm kostí, čtyřicet vazů. Odborník na zápěstí pomáhá i olympionikům

Jaroslav Pilný se stal primářem ortopedického oddělení novoměstské nemocnice...

Už tři roky vede Jaroslav Pilný ortopedické oddělení nemocnice v Novém Městě na Moravě. Vyhlášený specialista na...

V jihlavském lesoparku padne jen desetina označených stromů, plošné kácení nehrozí

Kvůli dendrologickému průzkumu dostaly v jihlavském lesoparku Heulos číslo více...

Více než dvě stovky stromů v jihlavském lesoparku Heulos byly v posledních měsících označeny čísly. Kvůli špatnému...

Najdete na iDNES.cz