Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Třebíč není Titanic, odmítají radní. V rozpočtu mají díru 54 milionů

  8:59aktualizováno  8:59
Zastupitelé druhého největšího města na Vysočině navzdory řadě výtek naštvané opozice schválili rozpočet pro rok 2013. Třebíč bude letos hospodařit se schodkem 54 milionů korun při očekávaných příjmech 498 milionů a výdajích 552 milionů korun.

Třebíč | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Koalici na třebíčské radnici se tento zásadní dokument podařilo těsně prohlasovat posledního ledna na schůzi zastupitelstva. Na investice půjde v tomto roce bezmála 130 milionů korun, to je o 27 milionů méně než loni.

Schválení předcházela řada výtek naštvané opozice, která pro přijetí ruku nezvedla, a její námitky se tak v novém rozpočtu nepromítnou. Návrh rozpočtu neměl podporu ani od finančního výboru. Ten se kvůli tomu sešel minulé pondělí.

Opozici v rozpočtu irituje mimo jiné přístup radnice k výstavbě nového domu dětí a mládeže (DDM) nebo k rozšíření poušovské silnice.

DDM bez projektu a rozpočtu nepodpořil Barák

Dům dětí a mládeže je podle opozičních zastupitelů věc, kterou koalice předkládá k financování čtyřmi miliony korun bez konkrétního projektu a rozpočtu. Radnice prosadila, aby se dům dětí a mládeže vybudoval v části bývalé kotelny v areálu opuštěného Bopa (stará borovinská továrna).

Plánované investice v Třebíči v roce 2013

  • dostavba plaveckého areálu Laguna - 44 000 000 Kč
  • regenerace sídliště Borovina - 9 000 000 Kč
  • zateplení a výměna oken ZŠ Kpt. Jaroše - 10 000 000 Kč
  • zahájení stavby nových mostů v Poušově - 5 000 000 Kč
  • kanalizace a vodovod ul. Kollárova a Eliášova - 5 000 000 Kč
  •  zahájení stavby nového DDM - 4 000 000 Kč
  • revitalizace sídliště Horka-Domky - 4 000 000 Kč
  • zkapacitnění křižovatky u Atomu - 4 000 000 Kč
  • začne budování nového psího útulku v Hrotovické ulici
  • pokud město dostane příslib dotací, pustí se do stavby autobusového terminálu u vlakového nádraží

V této městské lokalitě stranou centra vzniká z takzvaného brownfieldu investicemi zejména tří místních podnikatelských subjektů nová čtvrť firem a bytů. Její dokončení je zatím v nedohledu a bude záviset na rozvoji města, zejména na tom, jestli se bude dostavovat Jaderná elektrárna Dukovany, která regionu přináší prostřednictvím zaměstnaných lidí peníze a perspektivu.

"Dlouhodobě se mi ten záměr nelíbí, sypou se městské peníze do borovinské fabriky, přitom neznáme ani projekt ani rozpočtování a máme na to schvalovat miliony. Už se v tom areálu vystavěl za peníze města kruhák, budou se tam kvůli DDM udržovat městské silnice a osvětlení, nelíbí se mi to celé," nechal se slyšet například rozhořčený Jaroslav Barák (HZNR!), jenž se rozkmotřil se svým uskupením, za které se do zastupitelstva dostal, a vystupuje proti politice starosty Pavla Heřmana (HZNR!).

Sociální demokraté či komunisté hovořili o DDM podobně. Radnice však odpovídá, že je nutné věc řešit rychle a rázně, protože dosavadní prostory, ve kterých tisíc dětí chodí do kroužků, chce hygiena jako nevyhovující zavřít.

Štajnc: Akvapark je nerozum

A na paškál se znovu dostal evergreen - dostavba akvaparku Laguna, letošní největší investiční akce. Místní obyvatel Zdeněk Štajnc opět přišel orodovat za úplné odvolání stavebních strojů a zastavení projektu. On i další stovky lidí, kteří podepsali petici, považují nápad stavět akvapark v dnešní době za nerozum. "Je to plýtvání penězi, které jsou potřeba jinde," řekl.

Do dostavby letos město nasype 44 milionů korun a lidé se v areálu vykoupou už na konci tohoto roku.

Místostarosta Pavel Pacal (Pro Třebíč), který radniční finance zastřešuje, sdělil, že rozpočet je sice schodkový, ale očekává, že na konci roku bude vyrovnaný nebo lehce přebytkový, jako tomu bylo v roce 2012.

Podle něj rozpočet dorovnají na straně příjmů například dotace. "Reálně tedy předpokládáme, že rozpočet města bude i v roce 2013 vyrovnaný, či lehce přebytkový," řekl Pacal.

On osobně považuje dokument za dobře konstruovaný a opatrný. "Loni, kdy byl schodek 99 milionů korun, nám kdekdo vytýkal, že je Třebíč potápějící se Titanic. Ale město nakonec hospodařilo s přebytkem," argumentoval místostarosta. Například zastupitelce Julii Dolejší (KSČM) se ovšem nelíbí právě to, že se sáhne do Fondu rozvoje Třebíče.

Křižovatka u hotelu Atom a štěkající psi

Důležitou akcí bude letos například přidání jednoho pruhu na křižovatce u hotelu Atom. V místě v současnosti často kolabuje doprava. Lidé v Kollárově a Eliášově ulici, kteří důrazně vyjádřili svou nespokojenost se stavem silnice a kanálů, budou vyslyšeni a město jim ulice opraví.

Začne taky příprava přesunu psího útulku od baziliky na druhý konec města do Hrotovické ulice. Štěkající hafani tu budou mít lepší podmínky než v zastavěné zóně poblíž významných památek.

A pokud se radnice dozví dobrou zprávu, že dosáhla na dotace, odstartuje největší změna v dopravě za desítky let - stavba autobusového terminálu u vlakového nádraží. Na dotacích je taky závislá výstavba rozhledny na Pekelném kopci a Turistpointu - zázemí pro turisty v centru města.

Radnice počítá se zachováním finanční podpory organizacím a službám. Z provozních výdajů nejvíc spolyká Městská autobusová doprava, bude to 39,4 milionu korun.
Nejčtenější

Karlovy Vary slaví návrat do extraligy, Kladno ztratilo šanci na postup

Hráči Karlových Varů slaví návrat do extraligy.

Baráž o hokejovou extraligu se přiblížila svému rozuzlení předposledním 11. kolem. Vedoucí Karlovy Vary získaly...

Barážová hádanka, blíží se rozuzlení. Jágrovo Kladno cítí křivdu

Kladenští trenéři Pavel Patera (vlevo) a Miloslav Hořava přihlížejí společně s...

Do konce baráže o hokejovou extraligu zbývají už jen tři kola, ale situace je stále zamotaná. Jak tohle dopadne? Hodně...Karlovy Vary jsou blízko extralize. Litvínov ožil a drží druhé místo

Litvínovský Jakub Černý slaví gól se spoluhráčem Markem Baránkem

Hokejisté Karlových Varů jsou blízko návratu do extraligy. Západočeši se k postupu mezi elitu přiblížili dvě kola před...

Kladnu uteklo vedení v baráži o 16 vteřin, Jihlava přetlačila Litvínov

Momentka z utkání Jihlava - Litvínov.

V baráži o hokejovou extraligu už zbývají odehrát tři zápasy. Karlovy Vary si čtvrtým vítězstvím v řadě pojistily...

Výtvory musí z chodeb pryč, zaveleli hasiči ve školkách. Jsou hořlavé

Takto nyní vypadají stěny vstupní chodby MŠ Pastelka v Riegrově ulici....

Z chodeb mateřských škol v Jihlavě musely zmizet obrázky i další výrobky dětí. S ohledem na riziko požáru to požadují...

Další z rubriky

K cyklostezce do Dukovan přibyly další kilometry, do dvou let bude celá

Několik desítek kilometrů nových cyklostezek chtějí vybudovat jihomoravští...

Budování cyklostezky z Třebíče do Dukovan má za sebou další tříkilometrovou etapu. Nová část byla ve čtvrtek otevřena...

Dívenka prožívá hodiny dřiny v tělocvičně. Chce být jako ruská hvězda

Desetiletá rodačka z Jihlavy Tereza Suchá si před lety vybrala jako sport číslo...

Provazy, rozštěpy, přemety a dlouhé hodiny v tělocvičně. Přesně tak vypadají dny nadějné moderní gymnastky z Jihlavy....

Údajné dluhy vymáhal opilý recidivista s palicí v ruce, skončil ve vazbě

Palice, se kterou opilý recidivista zaútočil na ženu.

S mohutnou palicí v ruce a téměř dvěma promile se v sobotu vydal vymáhat údajné dluhy jednatřicetiletý recidivista. Po...

Najdete na iDNES.cz