Třebíč není Titanic, odmítají radní. V rozpočtu mají díru 54 milionů

  8:59aktualizováno  8:59
Zastupitelé druhého největšího města na Vysočině navzdory řadě výtek naštvané opozice schválili rozpočet pro rok 2013. Třebíč bude letos hospodařit se schodkem 54 milionů korun při očekávaných příjmech 498 milionů a výdajích 552 milionů korun.

Třebíč | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Koalici na třebíčské radnici se tento zásadní dokument podařilo těsně prohlasovat posledního ledna na schůzi zastupitelstva. Na investice půjde v tomto roce bezmála 130 milionů korun, to je o 27 milionů méně než loni.

Schválení předcházela řada výtek naštvané opozice, která pro přijetí ruku nezvedla, a její námitky se tak v novém rozpočtu nepromítnou. Návrh rozpočtu neměl podporu ani od finančního výboru. Ten se kvůli tomu sešel minulé pondělí.

Opozici v rozpočtu irituje mimo jiné přístup radnice k výstavbě nového domu dětí a mládeže (DDM) nebo k rozšíření poušovské silnice.

DDM bez projektu a rozpočtu nepodpořil Barák

Dům dětí a mládeže je podle opozičních zastupitelů věc, kterou koalice předkládá k financování čtyřmi miliony korun bez konkrétního projektu a rozpočtu. Radnice prosadila, aby se dům dětí a mládeže vybudoval v části bývalé kotelny v areálu opuštěného Bopa (stará borovinská továrna).

Plánované investice v Třebíči v roce 2013

  • dostavba plaveckého areálu Laguna - 44 000 000 Kč
  • regenerace sídliště Borovina - 9 000 000 Kč
  • zateplení a výměna oken ZŠ Kpt. Jaroše - 10 000 000 Kč
  • zahájení stavby nových mostů v Poušově - 5 000 000 Kč
  • kanalizace a vodovod ul. Kollárova a Eliášova - 5 000 000 Kč
  •  zahájení stavby nového DDM - 4 000 000 Kč
  • revitalizace sídliště Horka-Domky - 4 000 000 Kč
  • zkapacitnění křižovatky u Atomu - 4 000 000 Kč
  • začne budování nového psího útulku v Hrotovické ulici
  • pokud město dostane příslib dotací, pustí se do stavby autobusového terminálu u vlakového nádraží

V této městské lokalitě stranou centra vzniká z takzvaného brownfieldu investicemi zejména tří místních podnikatelských subjektů nová čtvrť firem a bytů. Její dokončení je zatím v nedohledu a bude záviset na rozvoji města, zejména na tom, jestli se bude dostavovat Jaderná elektrárna Dukovany, která regionu přináší prostřednictvím zaměstnaných lidí peníze a perspektivu.

"Dlouhodobě se mi ten záměr nelíbí, sypou se městské peníze do borovinské fabriky, přitom neznáme ani projekt ani rozpočtování a máme na to schvalovat miliony. Už se v tom areálu vystavěl za peníze města kruhák, budou se tam kvůli DDM udržovat městské silnice a osvětlení, nelíbí se mi to celé," nechal se slyšet například rozhořčený Jaroslav Barák (HZNR!), jenž se rozkmotřil se svým uskupením, za které se do zastupitelstva dostal, a vystupuje proti politice starosty Pavla Heřmana (HZNR!).

Sociální demokraté či komunisté hovořili o DDM podobně. Radnice však odpovídá, že je nutné věc řešit rychle a rázně, protože dosavadní prostory, ve kterých tisíc dětí chodí do kroužků, chce hygiena jako nevyhovující zavřít.

Štajnc: Akvapark je nerozum

A na paškál se znovu dostal evergreen - dostavba akvaparku Laguna, letošní největší investiční akce. Místní obyvatel Zdeněk Štajnc opět přišel orodovat za úplné odvolání stavebních strojů a zastavení projektu. On i další stovky lidí, kteří podepsali petici, považují nápad stavět akvapark v dnešní době za nerozum. "Je to plýtvání penězi, které jsou potřeba jinde," řekl.

Do dostavby letos město nasype 44 milionů korun a lidé se v areálu vykoupou už na konci tohoto roku.

Místostarosta Pavel Pacal (Pro Třebíč), který radniční finance zastřešuje, sdělil, že rozpočet je sice schodkový, ale očekává, že na konci roku bude vyrovnaný nebo lehce přebytkový, jako tomu bylo v roce 2012.

Podle něj rozpočet dorovnají na straně příjmů například dotace. "Reálně tedy předpokládáme, že rozpočet města bude i v roce 2013 vyrovnaný, či lehce přebytkový," řekl Pacal.

On osobně považuje dokument za dobře konstruovaný a opatrný. "Loni, kdy byl schodek 99 milionů korun, nám kdekdo vytýkal, že je Třebíč potápějící se Titanic. Ale město nakonec hospodařilo s přebytkem," argumentoval místostarosta. Například zastupitelce Julii Dolejší (KSČM) se ovšem nelíbí právě to, že se sáhne do Fondu rozvoje Třebíče.

Křižovatka u hotelu Atom a štěkající psi

Důležitou akcí bude letos například přidání jednoho pruhu na křižovatce u hotelu Atom. V místě v současnosti často kolabuje doprava. Lidé v Kollárově a Eliášově ulici, kteří důrazně vyjádřili svou nespokojenost se stavem silnice a kanálů, budou vyslyšeni a město jim ulice opraví.

Začne taky příprava přesunu psího útulku od baziliky na druhý konec města do Hrotovické ulice. Štěkající hafani tu budou mít lepší podmínky než v zastavěné zóně poblíž významných památek.

A pokud se radnice dozví dobrou zprávu, že dosáhla na dotace, odstartuje největší změna v dopravě za desítky let - stavba autobusového terminálu u vlakového nádraží. Na dotacích je taky závislá výstavba rozhledny na Pekelném kopci a Turistpointu - zázemí pro turisty v centru města.

Radnice počítá se zachováním finanční podpory organizacím a službám. Z provozních výdajů nejvíc spolyká Městská autobusová doprava, bude to 39,4 milionu korun.

Nejčtenější

Příslušník StB se marně snažil překazit natáčení filmu Císařův pekař

Cisařův pekař

V zájmu dělnické třídy není vhodné, aby film Císařův pekař - Pekařův císař s Janem Werichem vznikl. Jeho ideová hodnota...

Dodnes mě děsí vzpomínka na provaz z šibenice, vypráví politický vězeň

Zemědělec, politický vězeň, traktorista a spisovatel Miloslav Růžička

Řadový dům z opuky stojí na náměstí ve Vilémově už tři sta let. Sedmdesáticentimetrové zdi v létě chladí a v zimě drží...

Jihlava vyhrála posedmé v řadě a na vedoucí Budějovice ztrácí jediný bod

Momentka z prvoligového duelu Jihlava vs. Kladno (modrobílá)

Jihlavští hokejisté si ve 24. kole první ligy poradili s Litoměřicemi 5:2 a díky sedmé výhře v řadě ztrácejí na vedoucí...

První liga: Kladno prohrálo s Kadaní, Budějovice a Jihlava uspěly venku

Radost jihlavských hokejistů

Lídr z Českých Budějovic si v 25. kole první hokejové ligy dojel pro suverénní výhru 4:0 do Ústí, druhá Jihlava uspěla...

Lidé si koupili nové byty, stavba ale kvůli insolvenci firmy PSJ stojí

Toto je pohled na budoucí Rezidenci Vrchlického, jež má sousedit s krajským...

Na místě bývalých Štefánikových kasáren v Jihlavě má vyrůst 63 bytů. I když už je většina z nich prodaných, práce ve...

Další z rubriky

Sport park u Jihlavy nebude, nájemce procitl ze sna o Čeřínku a končí

Před zimní sezonou byl areál na Čeřínku ve stadiu kompletní renovace. Ta...

Jedna sezona stačila, aby se nový nájemce lyžařského areálu na Čeřínku u Jihlavy přesvědčil, že středisko není...

VIDEO: Dravec ubránil letiště před zajícem, sežrat ho ale nesmí

Gira, samice káně Harrisovy, sedí na místě spolujezdce a bedlivě se rozhlíží z...

Nejen lidé slouží na vrtulníkové vojenské základně u Náměště nad Oslavou. Ve službě je tu i šestice dravců. Hlídají...

Znal jsem i sedmdesátiletého hráče, takže mám pořád čas, říká kuželkář

V Jihlavě Jan Kotyza kdysi s kuželkami jako kluk začal a teď už za ni druhou...

Letos je to osm let, co se stal Jan Kotyza vicemistrem světa v kuželkách jednotlivců. A ačkoli v reprezentaci už rodák...

Najdete na iDNES.cz