Trasy vytyčené patníky mají v Jihlavě a okolí na 270 kilometrů.

Trasy vytyčené patníky mají v Jihlavě a okolí na 270 kilometrů. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Trasy na Jihlavsku značí patníky, turisté je mají za vyhozené peníze

  • 0
Jihlavu a okolí obsypaly nové sloupky bílé barvy s číselnými symboly. Tyto plastové patníky jsou součástí turistických tras Stříbrného pomezí. Představují už 270 kilometrů zajímavých cest a turistických cílů. Zastánci klasických turistických tras to však považují za vyhozené peníze.

Jihlavský magistrát se inspiroval v holandském Purmerendu, partnerském městě. "Mohl jsem se díky tomuto značení pohybovat po celém Holandsku i bez map," řekl jihlavský primátor Jaroslav Vymazal.

Celý projekt vyšel na 2,49 milionu korun, z toho 2,3 milionu korun zaplatila evropská dotace. "Systém jsme ještě zdokonalili, u nás není zaměřen pouze na cyklisty, ale i chodce," dodal k novince primátor.

Za vyhozené peníze nové značení považuje vedoucí Značkářského obvodu Jihlava Ivan Bohatý. "Klasické turistické značení funguje už 120 let, cyklostezky jsou také značené, proto vidím nové značení jako nesmyslné," sdělil Bohatý.

Klasika více vydrží

"Symboly na nich jsou pouze nalepené, na některých patnících už jsou dnes proto od vandalů potrhané nebo strhané," poukázal Bohatý.

Trasy vytyčené patníky mají v Jihlavě a okolí na 270 kilometrů.

Klasické značky malované ručně štětcem podle šablony jsou podle Bohatého odolnější. "Proti vandalům nikdy nic nezmůžete," podotkl ovšem primátor.

Síť stezek pro pěší a cyklisty začne fungovat od května. Do projektu se zapojilo i dalších šestadvacet obcí v okolí krajského města.

V každém uzlovém bodě budou kromě celkem pětašedesáti patníků umístěny také klasické cedule s textem o konkrétním stanovišti v trojjazyčném provedení, kromě češtiny i v angličtině a němčině.

Každý patník má své číslo, to je zobrazeno i v orientačních mapách. Při plánování trasy se turisté orientují pomocí čísel uzlových bodů.

Navigační šipky na plastových patnících jsou barevně odlišené. Modré šipky jsou pro cyklotrasy, zelené trasy jsou určení pěším turistům a červené pak pro obě varianty. Na internetu se zájemci o Stříbrném pomezí dozví i to, jaký povrch má zvolená trasa.