Referendum v Bystřici nad Pernštejnem (10. října 2014).

Referendum v Bystřici nad Pernštejnem (10. října 2014). | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Místo jaderného závodu v Bystřici vznikne továrna na lékařské hadičky

  • 0
Jen pár týdnů po tom, co si v Bystřici nad Pernštejnem odhlasovali, že ve městě nebude jaderný závod, se dolaďuje příchod jiné firmy. Ta zde má vyrábět lékařské vybavení.

Před třemi týdny obyvatelé Bystřice nad Pernštejnem v referendu odmítli investora, který městu nabízel vytvoření až 250 pracovních míst. Nelíbilo se jim, čím se výrobce jaderného paliva zabývá, a obávali se vlivu továrny na životní prostředí.

Velice rychle se našel investor nový. Místo jaderného závodu zřejmě v Bystřici vznikne podnik produkující zdravotnickou techniku. Má být drobnou náplastí na místní ekonomiku a oživením trhu práce. Výrobce nabídne 50 nových pracovních míst.

Referendum znemožnilo výrobu jaderného paliva

Přibližně 250 pracovních míst slibovala Bystřici firma UJP Praha, pokud by ve městě u vlakového nádraží vybudovala závod na výrobu jaderného paliva. Jenže nic takového se stavět nebude. Lidé příchod investora zamítli v referendu. Obávali se rizik pro životní prostředí, které výroba provází. 

Celkem 2 903 lidí, což bylo 80 procent, se vyslovilo proti jadernému závodu. Radnice už s investorem přerušila jednání. Pro vybudování závodu bylo 683 hlasujících.

Závod by mohl stát už za rok „Jednáme s firmou Dahlhausen, která vyrábí sety pro operační sály, například hadičky s odsávacími nádobkami,“ potvrdil zprávu bystřický starosta Karel Pačiska. Jak zdůraznil, veškerá výroba se odehrává ve sterilním prostředí a pro životní prostředí nebude nová fabrika znamenat žádné ohrožení.

„Vypsali jsme záměr na prodej pozemků o ploše zhruba tří hektarů. Na prosincovém zastupitelstvu budeme jednat o reálné výstavbě závodu,“ dodal bystřický starosta. Českoněmecká společnost se sídlem v Kuřimi by mohla závod v Bystřici vybudovat už v příštím roce.

Vedení města má největší radost z nových pracovních míst. „Pro začátek by tu práci našlo zhruba padesát zaměstnanců. Několik pracovníků by zřejmě přešlo z Kuřimi zaškolit u nás nové zaměstnance,“ podotýká Pačiska. „Jsme rádi, že k nám takový podnikatel jde,“ konstatoval starosta.

Investor se líbí i odpůrcům uranu

Rád je i Vít Novotný. Je předsedou spolku Bystřičáci, jenž se ostře stavěl proti závodu společnosti UJP Praha na výrobu jaderného paliva. 

„Byl to jeden z našich argumentů proti závodu společnosti UJP. Protože firma Dahlhausen se vyjádřila tak, že pokud by tam měl ten závod stát, šla by jinam,“ prohlásil.

Obavy z narušení či ohrožení životního prostředí u nového zájemce o pozemky sdružení nemá. „Je to oproti jadernému palivu úplně jiná forma výroby,“ poznamenal Novotný. Za plus považuje i rozlohu závodu, která je ve srovnání se zamýšleným záměrem UJP třetinová. „Tudíž bude místo pro další zájemce,“ nechal se slyšet.

O výrobně jaderného paliva už na radnici v Bystřici vůbec neuvažují. Je to uzavřená kapitola. „Lidé odmítli jaderný závod v referendu, tudíž jsem napsal firmě UJP Praha, že v jednáních nepokračujeme,“ konstatoval bystřický starosta.

V koutku duše mu to ale přeci jen je trochu líto. Vidina 250 pracovních míst byla pro Bystřici lákavou představou. Pačiska míní, že je potřeba zaměstnat přibližně pět stovek lidí, aby se snížila nezaměstnanost, která je ve městě dlouhodobě mezi jedenácti a dvanácti procenty. 

„Musíme shánět dál. Už jsem rozhodil sítě, mluvil jsem s předsedou vlády a dalšími lidmi,“ pravil starosta.

Sháňku po investorech potvrzuje i bystřický místostarosta Josef Vojta. „Snažíme se shánět investory dlouhodobě. U Dahlhausenu to bylo tak, že sháněl pozemky, tak jsme nabídli část průmyslové zóny, vedle místa, kde měl stát jaderný závod,“ poznamenal.

Žádná zinkovna tu nebude

V Bystřici se spekuluje, že by mohl ve městě vzniknout ještě jeden nový závod. Mezi lidmi se šíří zvěsti o zinkovně. 

„Co si pamatuji, mluvilo se o tom, že by tu vznikl závod na povrchové zpracování kovů. Budu v zastupitelstvu, a kdyby se tam mělo něco takového řešit, začnu se o to zajímat,“ slíbil Vít Novotný. „Jestli bych byl pro, nebo proti, bych řekl až poté, co bych si zjistil informace,“ konstatoval.

Že jsou to jen fámy, ujistil i místostarosta Vojta. „Kolikrát vzniknou fámy, že se člověk diví,“ kroutí hlavou. Takový podnik by z hlediska životního prostředí totiž mohl být ještě větší zátěží než uvažovaná továrna na výrobu jaderného paliva. A Vojta sám by nerad, aby v Bystřici fungovala firma znečišťující ovzduší či přírodu.

„Nechci, aby tu byl závod, který znečišťuje přírodu. Dahlhausen je čistá výroba. Jsme ve střední Evropě, ne v Kongu, takže takové věci zákony usměrňují,“ uzavřel Vojta.