Vandal poničil nový teplovod v Čáslavicích na Třebíčsku. Do čerstvě položených trubek byly na několika místech navrtány desítky až stovky drobných děr. Ilustrační foto

Vandal poničil nový teplovod v Čáslavicích na Třebíčsku. Do čerstvě položených trubek byly na několika místech navrtány desítky až stovky drobných děr. Ilustrační foto

V Čáslavicích neví, kdo navrtal teplovod, nepomohla ani vypsaná odměna

  • 1
Kriminalisté zatím bezúspěšně pátrají po vandalovi, který navrtal nové teplovodní potrubí v Čáslavicích na Třebíčsku. Nepomohla ani vypsaná odměna. Plány s teplovodním potrubím však neznámý pachatel nezhatil. Start má být na konci října.

V první polovině července zřejmě po nocích někdo chodil do výkopů a do položeného potrubí teplovodu navrtal akuvrtačkou desítky děr.

A kriminálka zatím neví, kdo to udělal. Nepomohla ani odměna pětadvacet tisíc korun, kterou družstvo vypsalo za jakoukoli informaci, jež by vedla k dopadení pachatele.

„Nikomu jsme zatím nesdělili obvinění. V tomto případě se jedná o podezření na přečin poškození cizí věci a zločin poškozování a ohrožení provozu obecně prospěšného zařízení. Za to pachateli hrozí až šest let za mříženi,“ uvedla třebíčská policejní mluvčí Jana Kroutilová.

Ve vsi se v souvislosti s navrtaným teplovodem mluví o něčí závisti. Nebo to prý mohl udělat někdo, kdo má špatné vztahy s družstvem.

„Tohle já nemůžu jakkoli komentovat. To po mně nechtějte. Nikoho jsem za ruku nechytl, tak ani nebudu spekulovat,“ ohradil se  předseda Zemědělského a obchodního družstva (ZOD) Čáslavice Ladislav Trojan.

Konečná cena za teplovod bude kolem osmi milionů korun. Významnou část pokryjí dotace. Škodu, kterou způsobil neznámý navrtávač, dodavatelské firmě uhradí pojišťovna.

Čáslavice patří mezi několik málo vesnic v republice, možná jsou dokonce jediné, kde odpadní teplo z bioplynové stanice bude vytápět rodinné domy. Start má být na konci října.

 „Síla“ bioplynové stanice nakonec stačila pro čtrnáct domů na kraji vsi v sousedství bioplynky. Jejich obyvatelé díky bioplynce ušetří až třetinu nákladů oproti vytápění plynem. 

„Známe projekty, kde bioplynka vytápí obecní budovy, bytovky, dílny družstva. Ale že by takto mohli topit lidé přímo v jednotlivých domech, to jsme nikde nedohledali,“ zmínil Trojan.