Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Haló, volá starosta. Jsi pro, nebo proti? Radní hlasovali po telefonu

  8:23aktualizováno  8:23
Nezvyklý přístup k hlasování zaujali městští radní v Počátkách na Pelhřimovsku. O jednom z bodů, který neprobrali na řádném jednání, hlasovali tak, že starosta všechny radní obtelefonoval. Tento úkon však bude mít dohru. Právníci tápou, zda je to vůbec možné. A zastupitelům vadí doplněný zápis.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

Je potřeba mít nějakou operativnost. Touto větou nezávislý starosta Počátek Karel Štefl zdůvodňuje, proč na sklonku loňského roku uspořádal telefonické hlasování mezi členy tamní městské rady.

Šlo o to, že radní měli schválit bod týkající se pronájmu prostoru na náměstí. Na pravidelném jednání jej probrali, ale i přesto, že panovala všeobecná shoda ho schválit, jej kvůli upřesnění detailů odložili.

Nicméně nájemce zmíněného prostoru už měl objednanou firmu, která mu měla provést nasmlouvané práce. Proto starosta několik dní po jednání rady všechny radní obvolal, nechal takto bod odhlasovat a dodatečně zařadit do zápisu z jednání rady i do usnesení.

„Městská rada zasedá jednou za tři nebo čtyři týdny. A některé věci je potřeba řešit promptně,“ vysvětluje nestandardní přístup starosta Štefl.

Podle něj nebyl ani dostatek prostoru, aby svolal mimořádné jednání rady. „Je nás tam pět a já jsem jediný uvolněný. Ostatní radní mají svá zaměstnání, která je živí a jsou pro ně prioritní. Vhodný termín by se těžko hledal,“ říká.

Z pěti radních (včetně starosty) byli čtyři pro, pouze Štěpán Černoš (MOP-SNK) se zdržel.

„Vadilo mi, že hlasování jde proti zákonu o obcích. Hlasovat telefonicky a zpětně něco dávat do zápisu by se nemělo,“ vysvětluje Černoš.

Jeden z radních hlasování napadl a chce změnit jednací řád

Že jde ze strany starosty města o nezvyklý přístup, který se pohybuje na hraně zákona, přiznávají i právníci. „Za deset let, co dělám tuto práci, jsem se s ničím takovým nesetkala,“ neskrývala překvapení Ludmila Němcová z právního oddělení Svazu měst a obcí.

Říct jasné stanovisko, zda byl zvolený postup v souladu s platnou legislativou, si netroufla. Zákon o obcích totiž nijak exaktně nestanovuje, jakým způsobem mají radní hlasovat. Primárně však počítá s tím, že radní jsou fyzicky přítomni na jednom místě, čímž je zajištěna jejich vzájemná interakce jak při diskusi, tak i při následném hlasování, jehož se mohou zúčastnit pouze přítomní členové.

„Nicméně s ohledem na moderní komunikační prostředky lze ve výjimečných případech připustit, že bude zajištěna přítomnost členů rady a tím i jejich osobní výkon mandátu při hlasování prostřednictvím těchto technologií. Je ovšem nutné použít takový komunikační prostředek, aby byla mezi všemi členy rady zajištěna vzájemná interakce,“ připouští například telekonferenci Martina Němcová, mluvčí ministerstva vnitra.

Radní Černoš každopádně hlasování napadl. Telefonicky přijaté usnesení bylo proto tento týden revokováno a znovu přijato, tentokrát už na řádném jednání.

„Z celé situace pravděpodobně vyplyne, že se bude měnit jednací řád rady, aby se už něco podobného neopakovalo. Myslím, že to má jednoduchá řešení, ke kterým dospějeme,“ doufá Černoš.

Do té doby se však bude muset starosta Štefl vypořádat i s připomínkou, kterou mu pošle zastupitelka Hana Konvalinková (MOP-SNK). Té se nelíbí, že výsledek telefonického hlasování byl do zápisu z jednání zanesen až po několika dnech. Navíc se v dokumentu tváří, jako by hlasování proběhlo přímo na radě.Nejčtenější

Úředníci nejspíš neoprávněně rozdávali pokuty. Používali nezákonný důkaz

Jedna z křižovatek, kde případný průjezd na červenou hlídá kamerový systém, je...

Kamery na křižovatkách fungují v Jihlavě jako bič na řidiče, kteří ignorují na semaforech červenou, už dvanáct let....

Oprava D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem je po dvou letech hotová

Oprava dálnice D1 u Velkého Meziříčí. (březen 2014)

Na Vysočině se po dálnici D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem začne od pondělí opět jezdit bez omezení. Oprava...Jihlava, Budějovice a Ústí ve druhé lize dál jen vítězí. Brno vrávorá

Pavel Pilík z Táborska (vpravo) a jihlavský Ondřej Machuča bojují o míč.

Fotbalisté Jihlavy dál mašírují druhou ligou bez ztráty bodu, tým z Vysočiny si ve čtvrtém kole poradil s Táborskem...

Kdybych neuměl anglicky, byl bych za blba, říká hokejový talent Kaut

Martin Kaut se podepisuje během autogramiády k osmdesátinám žďárského hokeje.

Neustále se s ním chtěl někdo fotit, podepsal mraky kartiček a fotek. Všechno však zvládal v pohodě a s úsměvem. Talent...

Policie hledá svědky tragické nehody, při níž zemřel dělník na D1

Havarované auto srazilo dělníka na D1

Pelhřimovští kriminalisté hledají řidiče, kteří minulý týden viděli tragickou nehodu na dálnici D1 na Vysočině. Zemřel...

Další z rubriky

Nepil jste? ANO zvažuje zavést před hlasováním zastupitelstva testy

Testování cyklistů na alkohol na vinařské cyklostezce u Strachotína.

Do renesanční síně jihlavské radnice vstupuje hlídka městské policie. Vyzývá vybrané zastupitele, kteří zde zrovna...

Z hvězdárny v akci Z zbyla věž čaroděje Merlina, jíž se Třebíčané vyhýbají

Úpatí třebíčského kopce Strážná hora je oblíbeným místem vycházek. Už tři...

Úpatí kopce Strážná hora v Třebíči dominuje už tři desetiletí torzo nedostavěné cihlové věže. Někteří lidé jí říkají...

Průtoky v řekách klesly na desetinu normálu. Všichni vyhlíží déšť

Sucho se podepsalo i na hladině řeky Jihlavy v Třebíči. Z vody místy vystupují...

Dříve zde voda tekla proudem. Dnes však z plechového koryta, které přivádí na povrch pramen Moravské Dyje, voda spíš...

Najdete na iDNES.cz