Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Tchaj-wan rozjede v muzeu na Vysočině unikátní technologii pro návštěvníky

  13:23aktualizováno  13:23
Muzea i třeba galerie na Vysočině získají exkluzivní bezdrátovou technologii, která návštěvníky provede expozicemi. Krajský úřad si zakázku objednal v asijském Tchaj-wanu. Asiaté dokonce budou projekt částečně financovat, přispějí částkou kolem dvou milionů korun.

Muzeum v Pelhřimově vyzkouší špičkovou informační technologii z Tchaj-wanu. Využít ji mohou i majitelé "chytrých" telefonů (ilustrační foto). | foto: Roman Všetečka, Technet.cz

Na jedné straně smlouvy o moderní komunikaci pro muzeum v Pelhřimově je podpis hejtmana Kraje Vysočina Jiřího Běhounka, na druhé je jméno Pao Chung Ho.

Moderní technologie míří na Vysočinu

Supermoderní informační technologie bude využívána v muzeích a galeriích na Vysočině. Chytrá mobilní zařízení s operačním systémem Windows Mobile nebo Android tam návštěvníky provedou expozicemi. Lidé si mají technologii poprvé vyzkoušet už na podzim.
Jednotlivé sekce muzea budou vybaveny čipy, které po přiložení chytrého zařízení vyšlou do telefonu informaci o exponátu ve čtyřech jazycích: čeština, angličtina, němčina a francouzština.

Pilotním muzeem tohoto projektu je Pelhřimov. "Měli bychom být místem, kde se celý systém bude ověřovat. Po nás se bude instalovat v naší pobočce na hradě Kámen," uvedl zástupce ředitele pelhřimovského Muzea Vysočiny Lubomír Anděl.

"Chytré zařízení budeme moci návštěvníkovi zapůjčit na dobu prohlídky, pokud si tedy nepřinese vlastní chytrý mobil," dodal Anděl.

Čínština je úskalí

Projekt má i svá úskalí. Chytrá technologie je primárně řešena čínštinou (obrázkovým písmem). "Především převod čínských znaků do latinky přináší určité starosti, například s velikostí znaků. Tchajwanci mají jinou velikost písma," vysvětlil vedoucí krajského odboru informatiky Petr Pavlinec.

"Možná to vypadá zvláštně, ale Evropané a Asiaté také ovládají chytrá mobilní zařízení odlišně. Je tam jiná logika," dodal Pavlinec.

Přenos informací v muzeích bude řešen bezdrátově prostřednictvím wi-fi signálu. Informace návštěvníkovi muzea dorazí z "datového skladu" umístěného na krajském úřadě v Jihlavě.

Takový systém mají třeba v pařížském muzeu Louvre. "Tchajwanská strana nás informovala, že v Česku podobný systém není. V Evropě je asi na třech místech, jedno z nich je Louvre v Paříži," poznamenal zástupce ředitele pelhřimovského muzea Lubomír Anděl.

Bezdrátový přenos informací o exponátech do mobilních telefonů turistů a návštěvníků muzejních expozic je v tuzemsku zatím výjimečný projekt. "Mohu potvrdit, že to není běžné. Něco podobného chystáme v Národním muzeu na akci Muzejní noc 11. června," řekla mluvčí Národního muzea v Praze Radka Schusterová.

Vysočinsko-asijský projekt se v úřední řeči nazývá "Multimediální průvodce pro muzea Kraje Vysočina". Smlouvu již projednalo a odsouhlasilo krajské zastupitelstvo. Partnerem kraje Vysočina je v případě této zakázky Institut pro informační technologie z Tchaj-peje.

Institut je nevládní organizací v oblasti informačních technologií. Institut pomáhá při rozvoji aplikací IT technologií a k rozvoji informační společnosti na Tchaj-wanu.

"Zčásti používají na náš projekt prostředky jejich státního rozpočtu. Proto je tam spolufinancování ve výši zhruba dvou milionů korun z jejich strany. Jsou to jejich státní peníze," popsal finanční stránku projektu šéf krajského odboru informatiky Petr Pavlinec.

Zavedení nové technologie do vysočinských muzeí přijde celkově zhruba na čtyři miliony korun.
Nejčtenější

Karlovy Vary slaví návrat do extraligy, Kladno ztratilo šanci na postup

Hráči Karlových Varů slaví návrat do extraligy.

Baráž o hokejovou extraligu se přiblížila svému rozuzlení předposledním 11. kolem. Vedoucí Karlovy Vary získaly...

Barážová hádanka, blíží se rozuzlení. Jágrovo Kladno cítí křivdu

Kladenští trenéři Pavel Patera (vlevo) a Miloslav Hořava přihlížejí společně s...

Do konce baráže o hokejovou extraligu zbývají už jen tři kola, ale situace je stále zamotaná. Jak tohle dopadne? Hodně...Karlovy Vary jsou blízko extralize. Litvínov ožil a drží druhé místo

Litvínovský Jakub Černý slaví gól se spoluhráčem Markem Baránkem

Hokejisté Karlových Varů jsou blízko návratu do extraligy. Západočeši se k postupu mezi elitu přiblížili dvě kola před...

D1 na Prahu za Měřínem šest hodin stála kvůli vážné nehodě tří kamionů

Nehoda tří kamionů, která v pondělí uzavřela na 121. kilometru dálnici D1 ve...

Nehoda tří kamionů ráno uzavřela na 121. kilometru D1 na Prahu. Jednoho z řidičů museli hasiči z kabiny vyprostit,...

Výtvory musí z chodeb pryč, zaveleli hasiči ve školkách. Jsou hořlavé

Takto nyní vypadají stěny vstupní chodby MŠ Pastelka v Riegrově ulici....

Z chodeb mateřských škol v Jihlavě musely zmizet obrázky i další výrobky dětí. S ohledem na riziko požáru to požadují...

Další z rubriky

D1 na Prahu za Měřínem šest hodin stála kvůli vážné nehodě tří kamionů

Nehoda tří kamionů, která v pondělí uzavřela na 121. kilometru dálnici D1 ve...

Nehoda tří kamionů ráno uzavřela na 121. kilometru D1 na Prahu. Jednoho z řidičů museli hasiči z kabiny vyprostit,...

Koupaliště se připravují na sezonu, největší novinky chystají v Brodě

Koupaliště v Moravských Budějovicích.

Nové vany a bazény, atrakce i třeba barevná hadí skluzavka. Slunce už ukazuje svou sílu, začátek sezony letních...

Obchodník ze Šmolov neměl na energie. S žádostí o dotaci ale neuspěl

(Ilustrační snímek)

Po vzoru Kraje Vysočina zřídí i Havlíčkův Brod dotační program určený pro provozovatele malých prodejen potravin v...

Advantage Consulting, s.r.o.
OBCHODNÍ ZÁSTUPCE S AJ

Advantage Consulting, s.r.o.
Kraj Vysočina
nabízený plat: 30 000 - 45 000 Kč

Najdete na iDNES.cz