Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Tchaj-wan rozjede v muzeu na Vysočině unikátní technologii pro návštěvníky

  13:23aktualizováno  13:23
Muzea i třeba galerie na Vysočině získají exkluzivní bezdrátovou technologii, která návštěvníky provede expozicemi. Krajský úřad si zakázku objednal v asijském Tchaj-wanu. Asiaté dokonce budou projekt částečně financovat, přispějí částkou kolem dvou milionů korun.

Muzeum v Pelhřimově vyzkouší špičkovou informační technologii z Tchaj-wanu. Využít ji mohou i majitelé "chytrých" telefonů (ilustrační foto). | foto: Roman Všetečka, Technet.cz

Na jedné straně smlouvy o moderní komunikaci pro muzeum v Pelhřimově je podpis hejtmana Kraje Vysočina Jiřího Běhounka, na druhé je jméno Pao Chung Ho.

Moderní technologie míří na Vysočinu

Supermoderní informační technologie bude využívána v muzeích a galeriích na Vysočině. Chytrá mobilní zařízení s operačním systémem Windows Mobile nebo Android tam návštěvníky provedou expozicemi. Lidé si mají technologii poprvé vyzkoušet už na podzim.
Jednotlivé sekce muzea budou vybaveny čipy, které po přiložení chytrého zařízení vyšlou do telefonu informaci o exponátu ve čtyřech jazycích: čeština, angličtina, němčina a francouzština.

Pilotním muzeem tohoto projektu je Pelhřimov. "Měli bychom být místem, kde se celý systém bude ověřovat. Po nás se bude instalovat v naší pobočce na hradě Kámen," uvedl zástupce ředitele pelhřimovského Muzea Vysočiny Lubomír Anděl.

"Chytré zařízení budeme moci návštěvníkovi zapůjčit na dobu prohlídky, pokud si tedy nepřinese vlastní chytrý mobil," dodal Anděl.

Čínština je úskalí

Projekt má i svá úskalí. Chytrá technologie je primárně řešena čínštinou (obrázkovým písmem). "Především převod čínských znaků do latinky přináší určité starosti, například s velikostí znaků. Tchajwanci mají jinou velikost písma," vysvětlil vedoucí krajského odboru informatiky Petr Pavlinec.

"Možná to vypadá zvláštně, ale Evropané a Asiaté také ovládají chytrá mobilní zařízení odlišně. Je tam jiná logika," dodal Pavlinec.

Přenos informací v muzeích bude řešen bezdrátově prostřednictvím wi-fi signálu. Informace návštěvníkovi muzea dorazí z "datového skladu" umístěného na krajském úřadě v Jihlavě.

Takový systém mají třeba v pařížském muzeu Louvre. "Tchajwanská strana nás informovala, že v Česku podobný systém není. V Evropě je asi na třech místech, jedno z nich je Louvre v Paříži," poznamenal zástupce ředitele pelhřimovského muzea Lubomír Anděl.

Bezdrátový přenos informací o exponátech do mobilních telefonů turistů a návštěvníků muzejních expozic je v tuzemsku zatím výjimečný projekt. "Mohu potvrdit, že to není běžné. Něco podobného chystáme v Národním muzeu na akci Muzejní noc 11. června," řekla mluvčí Národního muzea v Praze Radka Schusterová.

Vysočinsko-asijský projekt se v úřední řeči nazývá "Multimediální průvodce pro muzea Kraje Vysočina". Smlouvu již projednalo a odsouhlasilo krajské zastupitelstvo. Partnerem kraje Vysočina je v případě této zakázky Institut pro informační technologie z Tchaj-peje.

Institut je nevládní organizací v oblasti informačních technologií. Institut pomáhá při rozvoji aplikací IT technologií a k rozvoji informační společnosti na Tchaj-wanu.

"Zčásti používají na náš projekt prostředky jejich státního rozpočtu. Proto je tam spolufinancování ve výši zhruba dvou milionů korun z jejich strany. Jsou to jejich státní peníze," popsal finanční stránku projektu šéf krajského odboru informatiky Petr Pavlinec.

Zavedení nové technologie do vysočinských muzeí přijde celkově zhruba na čtyři miliony korun.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí Kraje Vysočina dle okresů:

Volby do Senátu

Senátní volby pro Kraj Vysočina proběhnou v obvodu č.53 - Třebíč. Kandidují: Naděžda Dobešová, Marie Dudíková, Vladimír Kotek, Miroslav Michálek, Marek Nevoral, Petr Paul, Michal Šalomoun, Stanislav Zíma a Hana Žáková. Případné druhé kolo senátních voleb se bude konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Lesy na Vysočině zaplavily hřiby, lidé si jich domů nosí až stovky

Stačí hodinka v lese a košík je plný hub. Vcelku jednoduše lze najít zdravé i...

Příjezdové cesty do lesů na Jihlavsku jsou v tomto týdnu obsypané auty. Po lesích se prochází tisíce houbařů, kteří...

Přijeli jako uhlobaroni, říká o uprchlících z Iráku lídr jihlavské SPD

Jedničkou kandidátky SPD v Jihlavě je Petr Paul. U policie pracoval i jako šéf...

Před čtyřmi lety se na kandidátce Úsvitu přímé demokracie do jihlavského zastupitelstva nedostal. Letos jde do...V Polné už třetí den vyzvání telefon. Všichni chtějí na Spartu

Smutný hrdina I přes deset inkasovaných gólů trenér Slavoje Polná Michal...

Od pátku, kdy skončilo losování 3. kola fotbalového MOL Cupu, je Polná na nohou. Domácímu Slavoji totiž los určil za...

Hokejistu Jihlavy zbila na severu Moravy přesila, měl otřes mozku

Michal Hlinka po napadení skupinou výtržníků.

Jihlavský útočník Michal Hlinka se bude nějakou dobu léčit z návštěvy severní Moravy, odkud pochází. Hokejistu a jeho...

Bývalý starosta kandiduje na radnici přímo z vězení, věří v propuštění

Ladislav Horký stál v čele Lipnice nad Sázavou v letech 2002 až 2010. Podle...

Bývalý starosta Lipnice nad Sázavou Ladislav Horký kandiduje do komunálních voleb jako nezávislý a ve svém volebním...

Další z rubriky

Školáci se rozjeli, křídami počmárali i mobiliář na brodském náměstí

Při doprovodné akci ke Dni bez aut děti v Havlíčkově Brodě nepokreslily jen...

Děti pomalovaly náměstí v Havlíčkově Brodě. V rámce akce pořádané ke Dni bez aut křídou kreslily nejen na chodníky, ale...

Historiky pobouřilo plánované odhalení pomníku okupantovi Budějovic

Na místo předpokládaného hrobu generála Boudeta v Moravských Budějovicích nyní...

Záměr obnovit v parku u gymnázia pomník generálovi z napoleonských válek Jeanu Boudetovi vyvolal v Moravských...

Brod přidal po bouřlivé debatě milion na střechu kostela z 13. století

Kostel svaté Kateřiny v Havlíčkově Brodě.

V dohledné době by se měla dočkat opravy jedna z nejcennějších, ale zároveň také nejzanedbanějších památek v Havlíčkově...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz