Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jednání zastupitelstva jsou veřejná. Před veřejností se ovšem nemluví

  8:33aktualizováno  8:33
Zasedání zastupitelstev je ze zákona veřejné. Jenže veřejnost se při nich mnohdy mnoho nedozví. Třeba v Havlíčkově Brodě předkladatelé svůj bod ani nepopíší a odkáží na podklady pro zastupitele, které lidé k dispozici nemají. Před veřejností se diskutuje spíše výjimečně.

Ilustrační snímek | foto: Martin Stolař, MAFRA

„A nyní přejděme k dalšímu bodu. Celý ho máte podrobně popsaný v podkladových materiálech. Otevírám diskusi. Pokud se nikdo nehlásí, diskusi zavírám a hlasujeme o usnesení tak, jak je navrženo.“

Tak čím dál častěji vypadá jednání městských zastupitelů v Havlíčkově Brodě. Ačkoliv jsou jejich zasedání ze zákona veřejná, lidé, kteří je sledují, se často nedozvědí vůbec nic. Na rozdíl od samotných zastupitelů totiž podklady nemají. Pokud neprobíhá diskuse, veřejnost tak ani neví, o čem se hlasuje.

„Už to ani nesleduju. Nemá to cenu, je to jen ztráta času. Stejně se nic nedozvím,“ stěžuje si například obyvatel Brodu Michal Novotný. „O ničem se nemluví, vše se schválí bez vysvětlení. A když se diskutuje, jen si domýšlím o čem, protože návrh předkladatel nepopíše,“ dodává.

Běžnou praxí v Brodě bývá i schvalování takzvaných bloků. Do jednoho hlasování sdruží body, k nimž nemají zastupitelé připomínky. Ty mohou tvořit i polovinu programu. Zastupitelé tím ušetří čas i tlačítka hlasovacího zařízení.

Kraj už roky podklady zveřejňuje včetně příloh na svém webu

O důležitých bodech zase zastupitelé diskutují na uzavřeném pracovním zasedání. Jaký měl kdo názor, se rovněž nikdo z veřejnosti nedozví. Na veřejném jednání jen zastupitelé zmáčknou tlačítko.

Tyto nedostatky se netýkají jen Brodu. Stále více měst proto na webové stránky vyvěšuje podklady, které zastupitelé dostávají. Od letoška tak činí například Ledeč nad Sázavou nebo Jihlava. Roky podrobné podklady včetně příloh zveřejňuje i Kraj Vysočina.

„Děláme to tak prakticky od vzniku úřadu, jsme na to zvyklí. Netvrdíme ale, že je to dogma, které mají dělat všichni,“ říká mluvčí krajského úřadu Jitka Svatošová. Podklady kraj zveřejňuje formou aktivních odkazů, s nimiž pracují i úředníci.

„Zveřejňování podkladů pro jednání na internetových stránkách přispívá ke zlepšení informovanosti občanů,“ vysvětloval ledečský starosta Zdeněk Tůma, proč k takovému kroku město přistoupilo.

Brání nám v tom zákon a vysoké výdaje, brání se v Brodě

Havlíčkův Brod však něco takového v nejbližší době nechystá. Argumentuje zákonem na ochranu osobních údajů. „Ze zveřejněných podkladů by bylo nutné odstraňovat osobní údaje, jako jsou jména či adresy. Náš systém toto strojově neumožňuje a nemáme kapacity, aby to někdo dělal ručně,“ tvrdí tajemník úřadu Václav Stejskal.

V Jihlavě nebo v Ledči zřejmě kapacity či peníze našli. Osobní údaje, pokud se v podkladech nacházejí, začerňují. Kraj Vysočina materiály s osobními údaji označuje za neveřejné a to se i s odůvodněním objeví při snaze přílohu otevřít.

Havlíčkobrodská radnice si je kritiky vědoma a do budoucna o změně uvažuje. Kdy k ní ale dojde, nikdo neřekne. Minimálně v příštím roce to nebude. „Rádi bychom vyměnili celý hlasovací systém, jehož součástí by zveřejňování upravených podkladů bylo,“ konstatoval Stejskal. Jenže to jsou až milionové výdaje.

„Je to nákladné. Teď musíme pořídit nový varovný systém při nebezpečí. Budu se snažit, aby se peníze na zveřejňování podkladů našly v roce 2017,“ řekla místostarostka Ivana Mojžyšková.

Do té doby nezbude lidem sledujícím jednání zastupitelstva v Brodě nic jiného než doufat v to, že předkladatelé obětují pár minut a své návrhy představí i do mikrofonu.Nejčtenější

Úředníci nejspíš neoprávněně rozdávali pokuty. Používali nezákonný důkaz

Jedna z křižovatek, kde případný průjezd na červenou hlídá kamerový systém, je...

Kamery na křižovatkách fungují v Jihlavě jako bič na řidiče, kteří ignorují na semaforech červenou, už dvanáct let....

Oprava D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem je po dvou letech hotová

Oprava dálnice D1 u Velkého Meziříčí. (březen 2014)

Na Vysočině se po dálnici D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem začne od pondělí opět jezdit bez omezení. Oprava...Jihlava, Budějovice a Ústí ve druhé lize dál jen vítězí. Brno vrávorá

Pavel Pilík z Táborska (vpravo) a jihlavský Ondřej Machuča bojují o míč.

Fotbalisté Jihlavy dál mašírují druhou ligou bez ztráty bodu, tým z Vysočiny si ve čtvrtém kole poradil s Táborskem...

Kdybych neuměl anglicky, byl bych za blba, říká hokejový talent Kaut

Martin Kaut se podepisuje během autogramiády k osmdesátinám žďárského hokeje.

Neustále se s ním chtěl někdo fotit, podepsal mraky kartiček a fotek. Všechno však zvládal v pohodě a s úsměvem. Talent...

U výrobce leteckých součástek hořelo, sanity odvezly devět zraněných

U požáru v jihlavské společnosti Jihlavan zasahovalo osmnáct jednotek hasičů,...

V areálu společnosti Jihlavan v Jihlavě ve čtvrtek v poledne hořelo. Na místě zasahovalo dvanáct jednotek hasičů,...

Další z rubriky

Klokana, který utekl, už zoo oplakala. Našel se zdravý na chodbě domu

Klokan uru je málo známý druh klokana.

Ze zoologické zahrady v Jihlavě uteklo na konci minulého týdne mládě klokana uru. Ošetřovatelé už ho oplakali, protože...

Opilá řidička odešla po nehodě domů, tam ji zraněnou našla policie

Ilustrační snímek

Policie v Bystřici nad Pernštejnem vyšetřuje nehodu, kterou způsobila v úterý v noci opilá řidička. Nabourané auto...

Opilý cizinec se v Jihlavě pokusil znásilnit ženu, hlídka jej dopadla

Ilustrační snímek

Nedaleko jednoho z jihlavských sídlišť přepadl opilý cizinec ženu a podle místních se ji pokusil znásilnit. Přivolaná...

HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů
HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů

Maminka pod přezdívkou Adenka84 dokazuje, že opravdu lze omládnout! Během pár měsíců zhubla dvacet kilogramů – se dvěma dětmi, při návratu do práce a potížích se štítnou žlázou.

Najdete na iDNES.cz