Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jednání zastupitelstva jsou veřejná. Před veřejností se ovšem nemluví

  8:33aktualizováno  8:33
Zasedání zastupitelstev je ze zákona veřejné. Jenže veřejnost se při nich mnohdy mnoho nedozví. Třeba v Havlíčkově Brodě předkladatelé svůj bod ani nepopíší a odkáží na podklady pro zastupitele, které lidé k dispozici nemají. Před veřejností se diskutuje spíše výjimečně.

Ilustrační snímek | foto: Martin Stolař, MAFRA

„A nyní přejděme k dalšímu bodu. Celý ho máte podrobně popsaný v podkladových materiálech. Otevírám diskusi. Pokud se nikdo nehlásí, diskusi zavírám a hlasujeme o usnesení tak, jak je navrženo.“

Tak čím dál častěji vypadá jednání městských zastupitelů v Havlíčkově Brodě. Ačkoliv jsou jejich zasedání ze zákona veřejná, lidé, kteří je sledují, se často nedozvědí vůbec nic. Na rozdíl od samotných zastupitelů totiž podklady nemají. Pokud neprobíhá diskuse, veřejnost tak ani neví, o čem se hlasuje.

„Už to ani nesleduju. Nemá to cenu, je to jen ztráta času. Stejně se nic nedozvím,“ stěžuje si například obyvatel Brodu Michal Novotný. „O ničem se nemluví, vše se schválí bez vysvětlení. A když se diskutuje, jen si domýšlím o čem, protože návrh předkladatel nepopíše,“ dodává.

Běžnou praxí v Brodě bývá i schvalování takzvaných bloků. Do jednoho hlasování sdruží body, k nimž nemají zastupitelé připomínky. Ty mohou tvořit i polovinu programu. Zastupitelé tím ušetří čas i tlačítka hlasovacího zařízení.

Kraj už roky podklady zveřejňuje včetně příloh na svém webu

O důležitých bodech zase zastupitelé diskutují na uzavřeném pracovním zasedání. Jaký měl kdo názor, se rovněž nikdo z veřejnosti nedozví. Na veřejném jednání jen zastupitelé zmáčknou tlačítko.

Tyto nedostatky se netýkají jen Brodu. Stále více měst proto na webové stránky vyvěšuje podklady, které zastupitelé dostávají. Od letoška tak činí například Ledeč nad Sázavou nebo Jihlava. Roky podrobné podklady včetně příloh zveřejňuje i Kraj Vysočina.

„Děláme to tak prakticky od vzniku úřadu, jsme na to zvyklí. Netvrdíme ale, že je to dogma, které mají dělat všichni,“ říká mluvčí krajského úřadu Jitka Svatošová. Podklady kraj zveřejňuje formou aktivních odkazů, s nimiž pracují i úředníci.

„Zveřejňování podkladů pro jednání na internetových stránkách přispívá ke zlepšení informovanosti občanů,“ vysvětloval ledečský starosta Zdeněk Tůma, proč k takovému kroku město přistoupilo.

Brání nám v tom zákon a vysoké výdaje, brání se v Brodě

Havlíčkův Brod však něco takového v nejbližší době nechystá. Argumentuje zákonem na ochranu osobních údajů. „Ze zveřejněných podkladů by bylo nutné odstraňovat osobní údaje, jako jsou jména či adresy. Náš systém toto strojově neumožňuje a nemáme kapacity, aby to někdo dělal ručně,“ tvrdí tajemník úřadu Václav Stejskal.

V Jihlavě nebo v Ledči zřejmě kapacity či peníze našli. Osobní údaje, pokud se v podkladech nacházejí, začerňují. Kraj Vysočina materiály s osobními údaji označuje za neveřejné a to se i s odůvodněním objeví při snaze přílohu otevřít.

Havlíčkobrodská radnice si je kritiky vědoma a do budoucna o změně uvažuje. Kdy k ní ale dojde, nikdo neřekne. Minimálně v příštím roce to nebude. „Rádi bychom vyměnili celý hlasovací systém, jehož součástí by zveřejňování upravených podkladů bylo,“ konstatoval Stejskal. Jenže to jsou až milionové výdaje.

„Je to nákladné. Teď musíme pořídit nový varovný systém při nebezpečí. Budu se snažit, aby se peníze na zveřejňování podkladů našly v roce 2017,“ řekla místostarostka Ivana Mojžyšková.

Do té doby nezbude lidem sledujícím jednání zastupitelstva v Brodě nic jiného než doufat v to, že předkladatelé obětují pár minut a své návrhy představí i do mikrofonu.
Nejčtenější

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Od největší nehody v Česku uplynulo 10 let. Změnila D1 i práci záchranářů

V hustém sněžení havarovalo na D1 přes sto aut - Provoz na spojnici Prahy a...

Vraky aut poházené na hromadě jako angličáky, mezi nimiž se nedalo projít a lidé je museli přelézat. Tak před deseti...Kamion převážející auta rozpáral bok autobusu, D1 u Humpolce stála

Noční nehoda kamionu s autobusem uzavřela dálnici D1

Téměř na tři hodiny byla v noci na středu zavřená dálnice D1 nedaleko Humpolce. Kolem deváté hodiny večer se na 95....

Exgumárník Němec přikoupil další lyžařskou firmu - rakouský Kästle

Kästle LX 82

Miliardář a bývalý gumárník Tomáš Němec po roce přikoupil další sportovní firmu. Po lyžích Sporten se stává majoritním...

Opravy dálnice D1 se protáhnou až do roku 2021, kvůli výtkám Dětí Země

Rekonstrukce dálnice D1 v srpnu 2017

Rekonstrukce klíčové dopravní tepny mezi Čechy a Moravou, dálnice D1, skončí o rok později, tedy až v roce 2021....

Další z rubriky

Odchod na oběd z koupaliště v Havlíčkově Brodě bude i po opravě složitý

Areál letního koupaliště v Havlíčkově Brodě momentálně připomíná jedno velké...

Koupaliště v Havlíčkově Brodě se v létě návštěvníkům otevře v nové podobě. Místo dosavadních zděných bazénů s...

Demolice kasáren je u konce, nové výstavbě stále brání námitky sousedů

Toto je pohled na budoucí Rezidenci Vrchlického, jež má sousedit s krajským...

Demolice nejstarších budov Štefánikových kasáren v Jihlavě již je téměř u konce. Projektem výstavby souboru šesti...

Atletika, alpské lyžování, skikros. Vzorem sportovní naděje je Ledecká

Dvanáctiletá naděje českého lyžování Dana Harvey. Vedle skikrosu zvládá rovněž...

Být nejrychlejší a pověsit si na krk olympijskou medaili. Dvanáctiletá skikrosařka Dana Harvey má o svých cílech jasno....

bazar-sport-kola
bazar-sport-kola

Sportovní výbavu levněji? Na našem bazárku ano.

Najdete na iDNES.cz