Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Syna Franze Josefa kojila nádherná dívka z Jihlavska, ukazuje výstava

  18:47aktualizováno  18:47
Na třech místech ve Vídni a pak také na zámku v dolnorakouském Niederweidenu je až do 27. listopadu k vidění mimořádná výstava o císaři Františku Josefu I. Jeden z exponátů v rezidenci Schönbrunn, jimiž se výstava chlubí, má při tom výraznou vysočinskou stopu.

Na tomto obraze z 19. století je kojná Marianka, jak drží malého korunního prince Rudolfa v náručí. „Dívka by měla pocházet z Jihlavska,“ uvedla Sophia Sladky ze zámku Schönbrunn. | foto: Wien Museum

Výstava je uspořádaná při příležitosti výročí 100 let od úmrtí slavného panovníka, který byl na trůnu plných osmašedesát roků. Do rakouskouherské monarchie, které vládl, patřily i Čechy a Morava.

Návštěvníci Schönbrunnu spatří i obraz Franze Kollarze znázorňující chůvu Marianku, jak drží v náručí syna císaře, korunního prince Rudolfa. A popiska u tohoto díla uvádí, že dívka pocházela buď z Jihlavy, nebo jejího okolí.

„V klasických biografiích i publikacích od řady autorů jsou údaje o Mariance velmi strohé. Nikde není zmíněno její plné jméno a příjmení,“ sdělila pro MF DNES Sophia Sladky z marketingového oddělení vídeňského zámku Schönbrunn.

„Marianka byla překrásná. Tak ji alespoň popisovala babička Rudolfa, arcivévodkyně Žofie Frederika Bavorská,“ doplnila. Půvab dívky z Jihlavska měl být prý také důvodem, proč se sama císařovna Sisi, matka korunního prince Rudolfa a žena Františka Josefa I., rozhodla, že nechá Marianku portrétovat.

Císařovna se po porodu rozstonala a byla slabá, kojit nemohla

Dívka je na obraze v kroji, který se skládal z modré sukně, blůzky, pestrobarevného živůtku i šátku.

„Měla by pocházet z Jihlavska, popřípadě z Vysočiny. Přijímat kojné z těchto oblastí bylo ve Vídni v 19. století docela běžné. Tyto mladé ženy - v krojích typických pro jejich vlast - bylo obvyklé vídat ve vídeňských ulicích,“ zmínila marketingová pracovnice z vídeňského Schönbrunnu.

Fotogalerie

Po porodu korunního prince Rudolfa se císařovna Sisi rozstonala, byla slabá, a tak jí lékaři zakázali kojení dítěte. Proto na dvůr přijali kojnou. Vybraná měla být už dávno dopředu.

O Rudolfa se jinak hodně starala jeho babička. „Svého vnuka bezmezně milovala a vlastně ho vychovávala až do dospělosti,“ píše se na specializovaném webu o Habsburcích. Babička chtěla mít z Rudolfa silného a vitálního mladého prince. Vojenskou výchovu měl císařův syn už od raných let.

Jenže na trůn nenastoupil, zemřel ve třiceti letech. On i baronesa Mary Vetserová byli 30. ledna 1889 nalezeni mrtví na loveckém zámečku Mayerling. Jejich smrt je obestřena tajemstvím. Milenecká dvojice pravděpodobně spáchala sebevraždu. Rudolf nejprve zastřelil Marii a potom sebe.

František Josef I. pracoval i v poslední den svého života

Pojďme ale raději zpět na výstavu o Františku Josefu I. Expozice v Schönbrunnu jej ukazuje jako člověka i panovníka. Na trůn nastoupil již jako osmnáctiletý hoch.

„Už v mládí se na roli monarchy připravoval. Třeba tím, že se učil i maďarsky, česky a italsky. Vzdělával se také v právu, bavil ho armádní výcvik,“ dozvědí se mimo jiné návštěvníci expozice.

V jiné části výstavy - v muzeu nábytku Hofmobiliendepot - je třeba zase zmiňováno, že František Josef I. byl velký pracant. Jídlo si často nechal nosit k psacímu stolu.

I v poslední den života pracoval. Jeho poslední slova měla údajně znít takto: „Zítra mě vzbuďte o půl čtvrté, nejsem se svou prací hotový.“

Součástí této expozice jsou třeba i nedokouřená císařova viržinka či podvlíkačky. V Schönbrunnu je zase například vystavený dětský kočár, jenž František Josef dostal jako pětiletý kluk.
Nejčtenější

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Od největší nehody v Česku uplynulo 10 let. Změnila D1 i práci záchranářů

V hustém sněžení havarovalo na D1 přes sto aut - Provoz na spojnici Prahy a...

Vraky aut poházené na hromadě jako angličáky, mezi nimiž se nedalo projít a lidé je museli přelézat. Tak před deseti...Tragická nehoda sexuologa Weisse je bez trestu, odvolací soud případ vrátil

Petr Weiss (uprostřed) u pelhřimovského okresního soudu. Viněn je ze způsobení...

Za způsobení tragické nehody, při níž zemřeli dva lidé, zatím známý český sexuolog Petr Weiss potrestán nebude....

VIDEO: Vstávat a hybaj jinam. Policie pokutovala špatné parkování u D1

Mladý řidič slovenské dodávky nocoval na nepřehledném místě v zatáčce na vjezdu...

Rozespalého šoféra probudí bouchání na dveře. „Dobrý den, pane řidiči, Policie České republiky. Kontrola parkovišť,“...

Exgumárník Němec přikoupil další lyžařskou firmu - rakouský Kästle

Kästle LX 82

Miliardář a bývalý gumárník Tomáš Němec po roce přikoupil další sportovní firmu. Po lyžích Sporten se stává majoritním...

Další z rubriky

Tragická nehoda sexuologa Weisse je bez trestu, odvolací soud případ vrátil

Petr Weiss (uprostřed) u pelhřimovského okresního soudu. Viněn je ze způsobení...

Za způsobení tragické nehody, při níž zemřeli dva lidé, zatím známý český sexuolog Petr Weiss potrestán nebude....

Jihlavská zoo bude mít nového ředitele, v bývalé Modetě chce akvárium

Zoolog Jan Vašák.

Novým ředitelem jihlavské zoologické zahrady bude její současný zoolog Jan Vašák. Od 1. července vystřídá Elišku...

Nové soukromé Alzheimer centrum má v Třebíči začít sloužit ještě letos

Takto by mělo podle představené vizualizace vypadat zařízení pro pacienty s...

Nové soukromé specializované pobytové centrum se zvláštním režimem pro pacienty s Alzheimerovou chorobou a osoby trpící...

Najdete na iDNES.cz