Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Syna Franze Josefa kojila nádherná dívka z Jihlavska, ukazuje výstava

  18:47aktualizováno  18:47
Na třech místech ve Vídni a pak také na zámku v dolnorakouském Niederweidenu je až do 27. listopadu k vidění mimořádná výstava o císaři Františku Josefu I. Jeden z exponátů v rezidenci Schönbrunn, jimiž se výstava chlubí, má při tom výraznou vysočinskou stopu.

Na tomto obraze z 19. století je kojná Marianka, jak drží malého korunního prince Rudolfa v náručí. „Dívka by měla pocházet z Jihlavska,“ uvedla Sophia Sladky ze zámku Schönbrunn. | foto: Wien Museum

Výstava je uspořádaná při příležitosti výročí 100 let od úmrtí slavného panovníka, který byl na trůnu plných osmašedesát roků. Do rakouskouherské monarchie, které vládl, patřily i Čechy a Morava.

Návštěvníci Schönbrunnu spatří i obraz Franze Kollarze znázorňující chůvu Marianku, jak drží v náručí syna císaře, korunního prince Rudolfa. A popiska u tohoto díla uvádí, že dívka pocházela buď z Jihlavy, nebo jejího okolí.

„V klasických biografiích i publikacích od řady autorů jsou údaje o Mariance velmi strohé. Nikde není zmíněno její plné jméno a příjmení,“ sdělila pro MF DNES Sophia Sladky z marketingového oddělení vídeňského zámku Schönbrunn.

„Marianka byla překrásná. Tak ji alespoň popisovala babička Rudolfa, arcivévodkyně Žofie Frederika Bavorská,“ doplnila. Půvab dívky z Jihlavska měl být prý také důvodem, proč se sama císařovna Sisi, matka korunního prince Rudolfa a žena Františka Josefa I., rozhodla, že nechá Marianku portrétovat.

Císařovna se po porodu rozstonala a byla slabá, kojit nemohla

Dívka je na obraze v kroji, který se skládal z modré sukně, blůzky, pestrobarevného živůtku i šátku.

„Měla by pocházet z Jihlavska, popřípadě z Vysočiny. Přijímat kojné z těchto oblastí bylo ve Vídni v 19. století docela běžné. Tyto mladé ženy - v krojích typických pro jejich vlast - bylo obvyklé vídat ve vídeňských ulicích,“ zmínila marketingová pracovnice z vídeňského Schönbrunnu.

Fotogalerie

Po porodu korunního prince Rudolfa se císařovna Sisi rozstonala, byla slabá, a tak jí lékaři zakázali kojení dítěte. Proto na dvůr přijali kojnou. Vybraná měla být už dávno dopředu.

O Rudolfa se jinak hodně starala jeho babička. „Svého vnuka bezmezně milovala a vlastně ho vychovávala až do dospělosti,“ píše se na specializovaném webu o Habsburcích. Babička chtěla mít z Rudolfa silného a vitálního mladého prince. Vojenskou výchovu měl císařův syn už od raných let.

Jenže na trůn nenastoupil, zemřel ve třiceti letech. On i baronesa Mary Vetserová byli 30. ledna 1889 nalezeni mrtví na loveckém zámečku Mayerling. Jejich smrt je obestřena tajemstvím. Milenecká dvojice pravděpodobně spáchala sebevraždu. Rudolf nejprve zastřelil Marii a potom sebe.

František Josef I. pracoval i v poslední den svého života

Pojďme ale raději zpět na výstavu o Františku Josefu I. Expozice v Schönbrunnu jej ukazuje jako člověka i panovníka. Na trůn nastoupil již jako osmnáctiletý hoch.

„Už v mládí se na roli monarchy připravoval. Třeba tím, že se učil i maďarsky, česky a italsky. Vzdělával se také v právu, bavil ho armádní výcvik,“ dozvědí se mimo jiné návštěvníci expozice.

V jiné části výstavy - v muzeu nábytku Hofmobiliendepot - je třeba zase zmiňováno, že František Josef I. byl velký pracant. Jídlo si často nechal nosit k psacímu stolu.

I v poslední den života pracoval. Jeho poslední slova měla údajně znít takto: „Zítra mě vzbuďte o půl čtvrté, nejsem se svou prací hotový.“

Součástí této expozice jsou třeba i nedokouřená císařova viržinka či podvlíkačky. V Schönbrunnu je zase například vystavený dětský kočár, jenž František Josef dostal jako pětiletý kluk.Nejčtenější

Úředníci nejspíš neoprávněně rozdávali pokuty. Používali nezákonný důkaz

Jedna z křižovatek, kde případný průjezd na červenou hlídá kamerový systém, je...

Kamery na křižovatkách fungují v Jihlavě jako bič na řidiče, kteří ignorují na semaforech červenou, už dvanáct let....

Oprava D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem je po dvou letech hotová

Oprava dálnice D1 u Velkého Meziříčí. (březen 2014)

Na Vysočině se po dálnici D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem začne od pondělí opět jezdit bez omezení. Oprava...Jihlava, Budějovice a Ústí ve druhé lize dál jen vítězí. Brno vrávorá

Pavel Pilík z Táborska (vpravo) a jihlavský Ondřej Machuča bojují o míč.

Fotbalisté Jihlavy dál mašírují druhou ligou bez ztráty bodu, tým z Vysočiny si ve čtvrtém kole poradil s Táborskem...

Kdybych neuměl anglicky, byl bych za blba, říká hokejový talent Kaut

Martin Kaut se podepisuje během autogramiády k osmdesátinám žďárského hokeje.

Neustále se s ním chtěl někdo fotit, podepsal mraky kartiček a fotek. Všechno však zvládal v pohodě a s úsměvem. Talent...

Policie hledá svědky tragické nehody, při níž zemřel dělník na D1

Havarované auto srazilo dělníka na D1

Pelhřimovští kriminalisté hledají řidiče, kteří minulý týden viděli tragickou nehodu na dálnici D1 na Vysočině. Zemřel...

Další z rubriky

Klokana, který utekl, už zoo oplakala. Našel se zdravý na chodbě domu

Klokan uru je málo známý druh klokana.

Ze zoologické zahrady v Jihlavě uteklo na konci minulého týdne mládě klokana uru. Ošetřovatelé už ho oplakali, protože...

Lidé ve Světlé nad Sázavou si přáli Lidl, ale město je rádo i za Billu

Ilustrační snímek

Světlá nad Sázavou má téměř sedm tisíc obyvatel, přesto zde byl až dosud jen jeden větší supermarket. Do konce roku by...

Díky Hauptovi mají v Jihlavě havířský průvod. A vědí, že tu stála tabačka

Johann Haupt ve dveřích domu v Hluboké ulici, kde měl ateliér.

Před 90 lety zemřel jeden z velkých jihlavských patriotů. Johann Haupt patřil mezi zakladatele oblíbeného havířského...

Najdete na iDNES.cz