Po Světlé pokukují Švédi. Jenže když se našli investoři, chybí dělníci

  13:33aktualizováno  13:33
Roky bylo ticho. A teď se roztrhl pytel. Světlá nad Sázavou registruje několik zájemců, kteří by mohli zaplnit průmyslovou zónu. Budou se však muset vypořádat nejen s konkurencí skláren, které nabírají zaměstnance, ale i s jevem ve Světlé dlouho nevídaným - nedostatkem dělníků na trhu práce.

Sklárny Crystalite Bohemia ve Světlé neustále rozšiřují výrobu a nabírají další a další zaměstnance a zvedají mzdy. Investoři, kteří přijdou do sousední průmyslové zóny, budou mít velkou konkurenci. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

O vstup do zóny se zajímá místní truhlářská firma. Pro stavbu nové dílny potřebuje pět tisíc metrů čtverečních plochy. Nabídla by tam práci desítce lidí. Podnik zabere jednu dvacetinu desetihektarové průmyslové zóny.

Není to velká fabrika, ale pro radnici je první vlaštovkou, že by se mohlo opravdu podařit průmyslovou zónu v sousedství skláren zaplnit. Pozemky pro výrobu a podnikání jsou totiž připraveny už pět let. Dosud jsou prázdné.

„Žádost o vstup investora musí posoudit meziresortní komise. Vybudování truhlárny totiž neodpovídá zcela přesně stanoveným podmínkám, co v průmyslové zóně může nebo nemůže být,“ upozornil však starosta Jan Tourek.

Světlá na zřízení průmyslové zóny dostala dvacetimilionovou dotaci od agentury CzechInvest. Dopředu si stát nalinkoval, jak zaměřené firmy mohou na jím dotovaných pozemcích být.

Po roce 2008, kdy původní sklárny zkrachovaly, nezaměstnanost ve městě vzrostla na 20 procent. Na státem dotované pozemky chtělo město zvát technologická či vědecká centra, zpracovatelský průmysl nebo strategické služby. Truhlárna do tohoto výčtu nezapadá.

Švédský investor rozmýšlí, zda potřebuje 8 hektarů, nebo jen 4

O pozemky v průmyslové zóně má však zájem více investorů. Největší plochu, až osm hektarů, by chtěla obsadit zahraniční firma se švédským kapitálem, která v České republice již podniká. Zatím si podle Tourka nepřeje zveřejnit svůj název. Město nicméně čile jedná s developerem, jenž by jí nový areál postavil.

„Zahraniční firma v České republice již působí v pronajatých prostorách, chce však stavět své vlastní sídlo,“ podotkl Jan Tourek s tím, že firma zvažuje dvě varianty - buď větší osmihektarovou, nebo menší čtyřhektarovou. Obě by přinesly více než stovku pracovních míst.

Třetím zájemcem o pozemek je česká rodinná firma. I její totožnost zatím zůstává tajemstvím. Ta by chtěla získat půl hektaru. „Kdyby všechno vyšlo, zbýval by nám v průmyslové zóně volný už jen jeden hektar,“ zasnil se starosta.

Že vše dopadne úspěšně, není vůbec jisté. Už v minulosti se několik zájemců objevilo, po prvním kontaktu už se ale neozvali. Před dvěma lety to byla naopak Světlá, kdo o investora přestal mít zájem. Pražská společnost UJP chtěla na osmi hektarech postavit závod na výrobu paliva pro jaderné elektrárny. Kvůli odporu části obyvatel ale záměr stáhla.

O dělníky z Balkánu Světlá nestojí. Ideální by prý byla věznice

Podle světelského místostarosty Josefa Hnika však investor, ať už bude jakýkoliv, bude mít problémy sehnat dostatek pracovních sil. „Máme tu nezaměstnanost pouhá čtyři procenta. Kdo pracovat chce, už si práci našel,“ podotkl.

O pokles nezaměstnanosti se nejvíce zasloužily sklárny Crystalite Bohemia. Loni po masivní kampani nabraly desítky lidí a práci dávají už 870 lidem. „Loni jsme zavedli nový mzdový systém, čímž se platy zvedly v průměru o 24 procent na 27 500 korun,“ pravil personální ředitel skláren Jan Vaněk.

Díky vyšším mzdám mohly sklárny přebrat zaměstnance i některým podnikům v širokém regionu. Výrobu přitom sklárny stále navyšují (více čtěte zde).

Světlá se tak obává, že případný nový investor by to měl vedle skláren velice těžké. A pokud by město vycítilo, že se chce (nebo musí) orientovat na levné zahraniční dělníky dovezené pracovními agenturami, nejspíš by k takovému zaměstnavateli mělo výhrady.

„Nechceme tu mít dělníky z Balkánu, to by městu přineslo víc problémů než užitku,“ pravil Jan Tourek.

„Nejlepší by bylo, kdyby tady stát chtěl postavit další věznici. To je ideální a naprosto bezproblémový zaměstnavatel,“ pousmál se světelský starosta (o vztahu Světlé k věznici se dočtete zde).

Nejčtenější

Na Vysočině dvakrát zkolabovala D1. Kolony se rozjely po osmi hodinách

Dálnice D1 v 16 hodin (12. prosince 2018)

Přibližně hodinu před půlnocí se podařilo silničářům a policii obnovit provoz na dálnici D1 v kritickém úseku na...

Dopravu v Česku na řadě míst komplikuje sníh, na D1 na Vysočině ležel strom

Sníh na dálnici D1 u Měšína (Vysočina) - 11.12.2018

Dopravu v Česku komplikuje sněhová pokrývka. Na Vysočině jsou silnice sjízdné jen se zvýšenou opatrností, v kraji...

Hokejista, co si koupil sám sebe: Jsem hrozně rád, že jsem to udělal

Petr Šidlík (uprostřed) v dresu Vítkovic.

Nedávno rozvířil hokejové hladiny v Česku prohlášením, že se musel z Jihlavy vykoupit, přičemž Dukle zaplatil tolik,...

Za kalamitu na D1 mohou oni, ukazují na sebe dopravci a správci dálnic

Čerstvý sníh způsobil kolaps dopravy na 90. kilometru dálnice D1 u Humpolce....

Kolapsový stav na dálnici D1 jen vyostřil dlouhodobý spor mezi kamionovými dopravci a Ředitelstvím silnic a dálnic....

ANKETA: Krajská města zdobí vánoční stromy, vyberte ten nejkrásnější

Vánoční strom

Centra měst ovládla vánoční atmosféra, ke které patří i ozdobené vánoční stromy. Jako už tradičně mohou čtenáři...

Další z rubriky

OBRAZEM: Sněhová nadílka přinesla zábavu dětem a starosti řidičům

Sníh v Jihlavě.

Do začátku astronomické zimy zbývá ještě deset dní. Přesto většinu republiky v úterý a v noci na dnešek zasypal čerstvý...

Za kalamitu na D1 mohou oni, ukazují na sebe dopravci a správci dálnic

Čerstvý sníh způsobil kolaps dopravy na 90. kilometru dálnice D1 u Humpolce....

Kolapsový stav na dálnici D1 jen vyostřil dlouhodobý spor mezi kamionovými dopravci a Ředitelstvím silnic a dálnic....

Kapela Jelen si dá skoro půlroční pauzu a vrátí se domů do Přibyslavi

Jelen čili (zleva) Tomáš Málek, Martin Kasal, Kateřina Tichá, Jindra Polák,...

Ještě tento týden absolvuje kapela Jelen vyprodané vánoční koncerty v Brně a Praze. Pak si dají její členové...

Najdete na iDNES.cz