Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Po Světlé pokukují Švédi. Jenže když se našli investoři, chybí dělníci

  13:33aktualizováno  13:33
Roky bylo ticho. A teď se roztrhl pytel. Světlá nad Sázavou registruje několik zájemců, kteří by mohli zaplnit průmyslovou zónu. Budou se však muset vypořádat nejen s konkurencí skláren, které nabírají zaměstnance, ale i s jevem ve Světlé dlouho nevídaným - nedostatkem dělníků na trhu práce.

Sklárny Crystalite Bohemia ve Světlé neustále rozšiřují výrobu a nabírají další a další zaměstnance a zvedají mzdy. Investoři, kteří přijdou do sousední průmyslové zóny, budou mít velkou konkurenci. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

O vstup do zóny se zajímá místní truhlářská firma. Pro stavbu nové dílny potřebuje pět tisíc metrů čtverečních plochy. Nabídla by tam práci desítce lidí. Podnik zabere jednu dvacetinu desetihektarové průmyslové zóny.

Není to velká fabrika, ale pro radnici je první vlaštovkou, že by se mohlo opravdu podařit průmyslovou zónu v sousedství skláren zaplnit. Pozemky pro výrobu a podnikání jsou totiž připraveny už pět let. Dosud jsou prázdné.

„Žádost o vstup investora musí posoudit meziresortní komise. Vybudování truhlárny totiž neodpovídá zcela přesně stanoveným podmínkám, co v průmyslové zóně může nebo nemůže být,“ upozornil však starosta Jan Tourek.

Světlá na zřízení průmyslové zóny dostala dvacetimilionovou dotaci od agentury CzechInvest. Dopředu si stát nalinkoval, jak zaměřené firmy mohou na jím dotovaných pozemcích být.

Po roce 2008, kdy původní sklárny zkrachovaly, nezaměstnanost ve městě vzrostla na 20 procent. Na státem dotované pozemky chtělo město zvát technologická či vědecká centra, zpracovatelský průmysl nebo strategické služby. Truhlárna do tohoto výčtu nezapadá.

Švédský investor rozmýšlí, zda potřebuje 8 hektarů, nebo jen 4

O pozemky v průmyslové zóně má však zájem více investorů. Největší plochu, až osm hektarů, by chtěla obsadit zahraniční firma se švédským kapitálem, která v České republice již podniká. Zatím si podle Tourka nepřeje zveřejnit svůj název. Město nicméně čile jedná s developerem, jenž by jí nový areál postavil.

„Zahraniční firma v České republice již působí v pronajatých prostorách, chce však stavět své vlastní sídlo,“ podotkl Jan Tourek s tím, že firma zvažuje dvě varianty - buď větší osmihektarovou, nebo menší čtyřhektarovou. Obě by přinesly více než stovku pracovních míst.

Třetím zájemcem o pozemek je česká rodinná firma. I její totožnost zatím zůstává tajemstvím. Ta by chtěla získat půl hektaru. „Kdyby všechno vyšlo, zbýval by nám v průmyslové zóně volný už jen jeden hektar,“ zasnil se starosta.

Že vše dopadne úspěšně, není vůbec jisté. Už v minulosti se několik zájemců objevilo, po prvním kontaktu už se ale neozvali. Před dvěma lety to byla naopak Světlá, kdo o investora přestal mít zájem. Pražská společnost UJP chtěla na osmi hektarech postavit závod na výrobu paliva pro jaderné elektrárny. Kvůli odporu části obyvatel ale záměr stáhla.

O dělníky z Balkánu Světlá nestojí. Ideální by prý byla věznice

Podle světelského místostarosty Josefa Hnika však investor, ať už bude jakýkoliv, bude mít problémy sehnat dostatek pracovních sil. „Máme tu nezaměstnanost pouhá čtyři procenta. Kdo pracovat chce, už si práci našel,“ podotkl.

O pokles nezaměstnanosti se nejvíce zasloužily sklárny Crystalite Bohemia. Loni po masivní kampani nabraly desítky lidí a práci dávají už 870 lidem. „Loni jsme zavedli nový mzdový systém, čímž se platy zvedly v průměru o 24 procent na 27 500 korun,“ pravil personální ředitel skláren Jan Vaněk.

Díky vyšším mzdám mohly sklárny přebrat zaměstnance i některým podnikům v širokém regionu. Výrobu přitom sklárny stále navyšují (více čtěte zde).

Světlá se tak obává, že případný nový investor by to měl vedle skláren velice těžké. A pokud by město vycítilo, že se chce (nebo musí) orientovat na levné zahraniční dělníky dovezené pracovními agenturami, nejspíš by k takovému zaměstnavateli mělo výhrady.

„Nechceme tu mít dělníky z Balkánu, to by městu přineslo víc problémů než užitku,“ pravil Jan Tourek.

„Nejlepší by bylo, kdyby tady stát chtěl postavit další věznici. To je ideální a naprosto bezproblémový zaměstnavatel,“ pousmál se světelský starosta (o vztahu Světlé k věznici se dočtete zde).Nejčtenější

Chlapec z vláčku předčasně vystoupil, popisuje tragédii majitel Šiklandu

V zábavním areálu Šiklův mlýn spadl 5letý chlapec pod kola vláčku (14. 7. 2018).

Chlapec, který v sobotu zemřel v zábavním areálu Šiklův mlýn pod koly turistického vláčku, z něj podle majitele parku...

Při festivalu na Vysočině zemřel pětiletý chlapec, spadl pod kola vláčku

Pětileté dítě vypadlo z vláčku.

Rodinný festival v zábavním areálu Šiklův mlýn u Bystřice nad Pernštejnem poznamenala tragická událost. Pětiletý...Malování na poníky dětem dovolily brigádnice, Šikland jim dal výpovědi

Při rodinném festivalu Blue Style Prima Fest v Šiklandu ve Zvoli u Penštejna...

Víkendové malování na poníky v areálu Šiklova mlýna, které pobouřilo veřejnost, nebylo oficiální součástí programu....

Kvůli falešnému svědectví hledá Šikland lidi, kteří tragickou nehodu viděli

V zábavním areálu Šiklův mlýn spadl 5letý chlapec pod kola vláčku (14. 7. 2018).

Zábavní areál Šikland hledá skutečné svědky, kteří byli u sobotní tragické nehody. Pod koly výletního vláčku tam zemřel...

Oprava dálnice D1 u Humpolce má skluz, stát zvažuje ukončení smlouvy

Oprava dálnice D1 u Velkého Meziříčí. (březen 2014)

Oprava dálnice D1 mezi Humpolcem a Větrným Jeníkovem má skluz. Práce za 1,7 miliardy korun dělá česko-italsko-kazažské...

Další z rubriky

Malování na poníky dětem dovolily brigádnice, Šikland jim dal výpovědi

Při rodinném festivalu Blue Style Prima Fest v Šiklandu ve Zvoli u Penštejna...

Víkendové malování na poníky v areálu Šiklova mlýna, které pobouřilo veřejnost, nebylo oficiální součástí programu....

Na závod do Telče dorazil i automobil z roku 1911, stál ve španělském muzeu

Nejstarší vůz přivezl do Telče Jaroslav Pokorný z nedalekých Dačic. Jednalo se...

Do časů Rakouska-Uherska a první republiky se o víkendu přenesla historická Telč. Konal se tam sraz a závod...

Inspekce rozdala pokuty za miliony, radila i stavebníkům jak na netopýry

Podle inspektorů životního prostředí firma Aquasys u Stržského potoka ve...

Případů porušení zákona v oblasti ochrany životního prostředí ubývá u velkých podniků, ale naopak jich přibývá mezi...

Najdete na iDNES.cz