Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Po Světlé pokukují Švédi. Jenže když se našli investoři, chybí dělníci

  13:33aktualizováno  13:33
Roky bylo ticho. A teď se roztrhl pytel. Světlá nad Sázavou registruje několik zájemců, kteří by mohli zaplnit průmyslovou zónu. Budou se však muset vypořádat nejen s konkurencí skláren, které nabírají zaměstnance, ale i s jevem ve Světlé dlouho nevídaným - nedostatkem dělníků na trhu práce.

Sklárny Crystalite Bohemia ve Světlé neustále rozšiřují výrobu a nabírají další a další zaměstnance a zvedají mzdy. Investoři, kteří přijdou do sousední průmyslové zóny, budou mít velkou konkurenci. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

O vstup do zóny se zajímá místní truhlářská firma. Pro stavbu nové dílny potřebuje pět tisíc metrů čtverečních plochy. Nabídla by tam práci desítce lidí. Podnik zabere jednu dvacetinu desetihektarové průmyslové zóny.

Není to velká fabrika, ale pro radnici je první vlaštovkou, že by se mohlo opravdu podařit průmyslovou zónu v sousedství skláren zaplnit. Pozemky pro výrobu a podnikání jsou totiž připraveny už pět let. Dosud jsou prázdné.

„Žádost o vstup investora musí posoudit meziresortní komise. Vybudování truhlárny totiž neodpovídá zcela přesně stanoveným podmínkám, co v průmyslové zóně může nebo nemůže být,“ upozornil však starosta Jan Tourek.

Světlá na zřízení průmyslové zóny dostala dvacetimilionovou dotaci od agentury CzechInvest. Dopředu si stát nalinkoval, jak zaměřené firmy mohou na jím dotovaných pozemcích být.

Po roce 2008, kdy původní sklárny zkrachovaly, nezaměstnanost ve městě vzrostla na 20 procent. Na státem dotované pozemky chtělo město zvát technologická či vědecká centra, zpracovatelský průmysl nebo strategické služby. Truhlárna do tohoto výčtu nezapadá.

Švédský investor rozmýšlí, zda potřebuje 8 hektarů, nebo jen 4

O pozemky v průmyslové zóně má však zájem více investorů. Největší plochu, až osm hektarů, by chtěla obsadit zahraniční firma se švédským kapitálem, která v České republice již podniká. Zatím si podle Tourka nepřeje zveřejnit svůj název. Město nicméně čile jedná s developerem, jenž by jí nový areál postavil.

„Zahraniční firma v České republice již působí v pronajatých prostorách, chce však stavět své vlastní sídlo,“ podotkl Jan Tourek s tím, že firma zvažuje dvě varianty - buď větší osmihektarovou, nebo menší čtyřhektarovou. Obě by přinesly více než stovku pracovních míst.

Třetím zájemcem o pozemek je česká rodinná firma. I její totožnost zatím zůstává tajemstvím. Ta by chtěla získat půl hektaru. „Kdyby všechno vyšlo, zbýval by nám v průmyslové zóně volný už jen jeden hektar,“ zasnil se starosta.

Že vše dopadne úspěšně, není vůbec jisté. Už v minulosti se několik zájemců objevilo, po prvním kontaktu už se ale neozvali. Před dvěma lety to byla naopak Světlá, kdo o investora přestal mít zájem. Pražská společnost UJP chtěla na osmi hektarech postavit závod na výrobu paliva pro jaderné elektrárny. Kvůli odporu části obyvatel ale záměr stáhla.

O dělníky z Balkánu Světlá nestojí. Ideální by prý byla věznice

Podle světelského místostarosty Josefa Hnika však investor, ať už bude jakýkoliv, bude mít problémy sehnat dostatek pracovních sil. „Máme tu nezaměstnanost pouhá čtyři procenta. Kdo pracovat chce, už si práci našel,“ podotkl.

O pokles nezaměstnanosti se nejvíce zasloužily sklárny Crystalite Bohemia. Loni po masivní kampani nabraly desítky lidí a práci dávají už 870 lidem. „Loni jsme zavedli nový mzdový systém, čímž se platy zvedly v průměru o 24 procent na 27 500 korun,“ pravil personální ředitel skláren Jan Vaněk.

Díky vyšším mzdám mohly sklárny přebrat zaměstnance i některým podnikům v širokém regionu. Výrobu přitom sklárny stále navyšují (více čtěte zde).

Světlá se tak obává, že případný nový investor by to měl vedle skláren velice těžké. A pokud by město vycítilo, že se chce (nebo musí) orientovat na levné zahraniční dělníky dovezené pracovními agenturami, nejspíš by k takovému zaměstnavateli mělo výhrady.

„Nechceme tu mít dělníky z Balkánu, to by městu přineslo víc problémů než užitku,“ pravil Jan Tourek.

„Nejlepší by bylo, kdyby tady stát chtěl postavit další věznici. To je ideální a naprosto bezproblémový zaměstnavatel,“ pousmál se světelský starosta (o vztahu Světlé k věznici se dočtete zde).
Nejčtenější

Karlovy Vary slaví návrat do extraligy, Kladno ztratilo šanci na postup

Hráči Karlových Varů slaví návrat do extraligy.

Baráž o hokejovou extraligu se přiblížila svému rozuzlení předposledním 11. kolem. Vedoucí Karlovy Vary získaly...

Barážová hádanka, blíží se rozuzlení. Jágrovo Kladno cítí křivdu

Kladenští trenéři Pavel Patera (vlevo) a Miloslav Hořava přihlížejí společně s...

Do konce baráže o hokejovou extraligu zbývají už jen tři kola, ale situace je stále zamotaná. Jak tohle dopadne? Hodně...Karlovy Vary jsou blízko extralize. Litvínov ožil a drží druhé místo

Litvínovský Jakub Černý slaví gól se spoluhráčem Markem Baránkem

Hokejisté Karlových Varů jsou blízko návratu do extraligy. Západočeši se k postupu mezi elitu přiblížili dvě kola před...

Kladnu uteklo vedení v baráži o 16 vteřin, Jihlava přetlačila Litvínov

Momentka z utkání Jihlava - Litvínov.

V baráži o hokejovou extraligu už zbývají odehrát tři zápasy. Karlovy Vary si čtvrtým vítězstvím v řadě pojistily...

Výtvory musí z chodeb pryč, zaveleli hasiči ve školkách. Jsou hořlavé

Takto nyní vypadají stěny vstupní chodby MŠ Pastelka v Riegrově ulici....

Z chodeb mateřských škol v Jihlavě musely zmizet obrázky i další výrobky dětí. S ohledem na riziko požáru to požadují...

Další z rubriky

Úložiště Na Skalním byl pro místní šok, protestovat přišly stovky lidí

Proti hlubinnému úložišti radioaktivního odpadu i proti postupu SÚRAO přišlo a...

Před pár měsíci obyvatelé obcí poblíž Jaroměřic nad Rokytnou na Třebíčsku zažili šok. Dozvěděli se, že ve zdejší...

Jako symbol své obce ctí lidé ve vsi na Třebíčsku mohutný suchý strom

Už řadu let suchý dub prý býval chráněn státem. Lidé v Myslibořicích jej ctí i...

Obrovitý suchý dub na poli u Myslibořic na Třebíčsku nelze přehlédnout. Typický obrys mohutného stromu s dramaticky...

V honosném secesním domě našel nový vlastník poklad z dob renesance

Dům s číslem popisným 64 na žďárském náměstí vyniká na první pohled svou...

Z chátrající budovy někdejšího slavného hotelu Veliš s hospodami a hernou je díky novým majitelům opět skvost náměstí...

recenze-a-hodnoceni-vyrobku
recenze-a-hodnoceni-vyrobku

Nevíte si rady jaký koupit kočárek, nebo který prací prostředek je nejlepší? Podívejte se na zkušenosti jiných maminek.

Najdete na iDNES.cz