Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Po letech přišel obrat. Lidé na Vysočině zase chtějí dávat děti do jeslí

  18:06aktualizováno  18:06
Na celé Vysočině jsou aktuálně v provozu pouze dvoje jesle. Jedny fungují v Jihlavě, druhé v Chotěboři. Tuhle v současnosti velice žádanou službu by už brzy chtěli zavést také ve Světlé nad Sázavou.

V celém kraji do dnešního dne vytrvaly pouze dvoje – v Jihlavě a v Chotěboři. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Před lety to byla služba, která byla ve všech větších sídlech. Zájem o ni však upadal, prodražovala se, a tak města dětské jesle rušila. V celém kraji do dnešního dne vytrvaly pouze dvoje – v Jihlavě a v Chotěboři.

Nyní by se k městům, které jesle pro nejmenší děti nabídnou, ráda zařadila také Světlá nad Sázavou. „V dnešní době jsou jesličky opět hodně žádané. Je jich málo. Chceme mladým rodinám ve Světlé poskytnout kompletní servis – a jesle do této mozaiky patří,“ vysvětlil světelský starosta Jan Tourek.

Radnice chce stavět novou budovu pro mateřskou školu. Městské školky mají dohromady sedm tříd a v některých se tísní 28 dětí. V provozu mohou být jen na výjimku.

Nová budova by měla kapacitu rozšířit o dvě nová oddělení. „Děti a zaměstnanci budou mít větší komfort a my jako zřizovatel do budoucna jistotu, že nebudeme muset děti odmítat nebo pro ně narychlo hledat místo,“ podotkl Tourek.

Otevřou, až budou zájemci

Právě v této nové budově by prostor měly dostat i nové jesle. Zřizovat je město ovšem nechce hned. Počká, až o ně projeví zájem dostatečný počet rodin. „Zatím je pouze připravíme. Otevřeme je, až si budeme jisti, že nebudou poloprázdné. Je to provozně drahá služba,“ konstatoval světelský starosta.

Pokud se to podaří, bude Světlá kráčet přesně po takové cestě, před níž na jaře varovala ředitelka jeslí v Chotěboři Markéta Pfefferová. Podle ní by totiž v dnešní době bylo – kvůli přísným normám – zřízení nových jeslí nad běžné možnosti měst. „Byly by to tak vysoké momentální investice, že by se to nejspíš nevyplatilo,“ myslí si.

Jak popsala, na děti v jeslích dbají speciálně vyškolené chůvy a zdravotní sestry. Díky nim se zařízení může starat i o novorozence. Pro malé děti je důležitý pravidelný režim, známé tváře kolem a rodinné prostředí. „Miminka potřebují specifické vybavení a zacházení,“ upozornila Pfefferová.

Jenže právě na chotěbořském příkladu je vidět, jak obrovský zájem mezi lidmi o jesle je. „V loňském školním roce jsme museli z kapacitních důvodů až padesát dětí odmítnout,“ uvedla ředitelka. Ozývali se zájemci z celého Havlíčkobrodska, a dokonce i z Pelhřimovska.

Město přes léto chtělo zvýšit kapacitu z 21 dětí téměř na dvojnásobek rozšířením areálu i do třídy mateřské školy. Záměr se však o rok odkládá. „Mateřská škola ještě tento školní rok třídu potřebuje, uvolní ji příští léto. S rozšířením jeslí i nadále počítáme,“ poznamenal chotěbořský starosta Tomáš Škaryd.

Nečekaný problém v Brodě

I to byl důvod, proč Světlá přes vysoké náklady po vlastních jeslích touží. Rodiče se co nejdříve po porodu chtějí vrátit do práce, nevadí jim ani dojíždění do jeslí. „Ročně se ve Světlé narodí kolem 60 dětí. Mezi nimi určitě nebude málo těch, které by rodiče do jeslí dali,“ uvědomuje si Tourek.

A Světlou nemusí boom jeslí skončit. O jejich znovuotevření může začít uvažovat i Havlíčkův Brod. Před deseti lety kvůli nezájmu rodičů jesle zavíral. A před dvěma týdny po nich na veřejném fóru lidé opět zatoužili. Absence jeslí občanům vadí natolik, že ji zařadili mezi čtrnáct největších problémů města.

Jenže v posledních letech ve městě vznikly dva kluby, které nabízejí hlídání nejmenších dětí, a druhým rokem zde funguje soukromá školka pro děti od dvou let. „Díky ní máme situaci vyřešenou. O otevření klasických jesliček neuvažujeme,“ tvrdila už dříve brodská místostarostka Ivana Mojžyšková. „Dětem do tří let je nejlépe u maminky, ne v jeslích,“ dodala.Nejčtenější

Tvrdošíjný řidič odhalil, že úředníci nejspíš neoprávněně rozdávali pokuty

Jedna z křižovatek, kde případný průjezd na červenou hlídá kamerový systém, je...

Kamery na křižovatkách fungují v Jihlavě jako bič na řidiče, kteří ignorují na semaforech červenou, už dvanáct let....

Oprava D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem je po dvou letech hotová

Oprava dálnice D1 u Velkého Meziříčí. (březen 2014)

Na Vysočině se po dálnici D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem začne od pondělí opět jezdit bez omezení. Oprava...Jihlava, Budějovice a Ústí ve druhé lize dál jen vítězí. Brno vrávorá

Pavel Pilík z Táborska (vpravo) a jihlavský Ondřej Machuča bojují o míč.

Fotbalisté Jihlavy dál mašírují druhou ligou bez ztráty bodu, tým z Vysočiny si ve čtvrtém kole poradil s Táborskem...

U výrobce leteckých součástek hořelo, sanity odvezly devět zraněných

U požáru v jihlavské společnosti Jihlavan zasahovalo osmnáct jednotek hasičů,...

V areálu společnosti Jihlavan v Jihlavě ve čtvrtek v poledne hořelo. Na místě zasahovalo dvanáct jednotek hasičů,...

Kdybych neuměl anglicky, byl bych za blba, říká hokejový talent Kaut

Martin Kaut se podepisuje během autogramiády k osmdesátinám žďárského hokeje.

Neustále se s ním chtěl někdo fotit, podepsal mraky kartiček a fotek. Všechno však zvládal v pohodě a s úsměvem. Talent...

Další z rubriky

Vitásková se u soudu bránila nařčení z účelového zaměstnání Vesecké

Alena Vitásková vypovídala u Okresního soudu v Jihlavě.

Bývalá předsedkyně Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Alena Vitásková dnes stanula v Jihlavě před soudem proto, že...

Lidé ve Světlé nad Sázavou si přáli Lidl, ale město je rádo i za Billu

Ilustrační snímek

Světlá nad Sázavou má téměř sedm tisíc obyvatel, přesto zde byl až dosud jen jeden větší supermarket. Do konce roku by...

Spojilo je divadlo. Kabaret Smějte se s námi hrál v terezínském ghettu

Fotografie je z obálky americké knihy o divadle v Terezíně. Tanečnice...

Před domem v Mahlerově ulici v Jihlavě stál hlouček postav. Všechny hleděly k zemi na chodník před schody u vchodu. Na...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz