Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Po letech přišel obrat. Lidé na Vysočině zase chtějí dávat děti do jeslí

  18:06aktualizováno  18:06
Na celé Vysočině jsou aktuálně v provozu pouze dvoje jesle. Jedny fungují v Jihlavě, druhé v Chotěboři. Tuhle v současnosti velice žádanou službu by už brzy chtěli zavést také ve Světlé nad Sázavou.

V celém kraji do dnešního dne vytrvaly pouze dvoje – v Jihlavě a v Chotěboři. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Před lety to byla služba, která byla ve všech větších sídlech. Zájem o ni však upadal, prodražovala se, a tak města dětské jesle rušila. V celém kraji do dnešního dne vytrvaly pouze dvoje – v Jihlavě a v Chotěboři.

Nyní by se k městům, které jesle pro nejmenší děti nabídnou, ráda zařadila také Světlá nad Sázavou. „V dnešní době jsou jesličky opět hodně žádané. Je jich málo. Chceme mladým rodinám ve Světlé poskytnout kompletní servis – a jesle do této mozaiky patří,“ vysvětlil světelský starosta Jan Tourek.

Radnice chce stavět novou budovu pro mateřskou školu. Městské školky mají dohromady sedm tříd a v některých se tísní 28 dětí. V provozu mohou být jen na výjimku.

Nová budova by měla kapacitu rozšířit o dvě nová oddělení. „Děti a zaměstnanci budou mít větší komfort a my jako zřizovatel do budoucna jistotu, že nebudeme muset děti odmítat nebo pro ně narychlo hledat místo,“ podotkl Tourek.

Otevřou, až budou zájemci

Právě v této nové budově by prostor měly dostat i nové jesle. Zřizovat je město ovšem nechce hned. Počká, až o ně projeví zájem dostatečný počet rodin. „Zatím je pouze připravíme. Otevřeme je, až si budeme jisti, že nebudou poloprázdné. Je to provozně drahá služba,“ konstatoval světelský starosta.

Pokud se to podaří, bude Světlá kráčet přesně po takové cestě, před níž na jaře varovala ředitelka jeslí v Chotěboři Markéta Pfefferová. Podle ní by totiž v dnešní době bylo – kvůli přísným normám – zřízení nových jeslí nad běžné možnosti měst. „Byly by to tak vysoké momentální investice, že by se to nejspíš nevyplatilo,“ myslí si.

Jak popsala, na děti v jeslích dbají speciálně vyškolené chůvy a zdravotní sestry. Díky nim se zařízení může starat i o novorozence. Pro malé děti je důležitý pravidelný režim, známé tváře kolem a rodinné prostředí. „Miminka potřebují specifické vybavení a zacházení,“ upozornila Pfefferová.

Jenže právě na chotěbořském příkladu je vidět, jak obrovský zájem mezi lidmi o jesle je. „V loňském školním roce jsme museli z kapacitních důvodů až padesát dětí odmítnout,“ uvedla ředitelka. Ozývali se zájemci z celého Havlíčkobrodska, a dokonce i z Pelhřimovska.

Město přes léto chtělo zvýšit kapacitu z 21 dětí téměř na dvojnásobek rozšířením areálu i do třídy mateřské školy. Záměr se však o rok odkládá. „Mateřská škola ještě tento školní rok třídu potřebuje, uvolní ji příští léto. S rozšířením jeslí i nadále počítáme,“ poznamenal chotěbořský starosta Tomáš Škaryd.

Nečekaný problém v Brodě

I to byl důvod, proč Světlá přes vysoké náklady po vlastních jeslích touží. Rodiče se co nejdříve po porodu chtějí vrátit do práce, nevadí jim ani dojíždění do jeslí. „Ročně se ve Světlé narodí kolem 60 dětí. Mezi nimi určitě nebude málo těch, které by rodiče do jeslí dali,“ uvědomuje si Tourek.

A Světlou nemusí boom jeslí skončit. O jejich znovuotevření může začít uvažovat i Havlíčkův Brod. Před deseti lety kvůli nezájmu rodičů jesle zavíral. A před dvěma týdny po nich na veřejném fóru lidé opět zatoužili. Absence jeslí občanům vadí natolik, že ji zařadili mezi čtrnáct největších problémů města.

Jenže v posledních letech ve městě vznikly dva kluby, které nabízejí hlídání nejmenších dětí, a druhým rokem zde funguje soukromá školka pro děti od dvou let. „Díky ní máme situaci vyřešenou. O otevření klasických jesliček neuvažujeme,“ tvrdila už dříve brodská místostarostka Ivana Mojžyšková. „Dětem do tří let je nejlépe u maminky, ne v jeslích,“ dodala.
Nejčtenější

Boleslav je zachráněná, Chomutov je blízko. Jihlavské naděje jsou v teorii

Za mladoboleslavskou brankou operuje chomutovský útočník Vladimír Růžička

Hokejisté Mladé Boleslavi zůstávají extraligoví, rozhodli o tom vítězstvím 5:2 v Chomutově. Blízko záchraně jsou však i...

Kamion převážející auta rozpáral bok autobusu, D1 u Humpolce stála

Noční nehoda kamionu s autobusem uzavřela dálnici D1

Téměř na tři hodiny byla v noci na středu zavřená dálnice D1 nedaleko Humpolce. Kolem deváté hodiny večer se na 95....Lotyšský hit fotbalové ligy. Ikaunieks pálí a Jihlava válí

Jihlavský útočník Davis Ikaunieks si bedlivě hlídá míč.

Táhne Jihlavu. Na dvanácti jarních bodech fotbalové Jihlavy má lví podíl útočník Davis Ikaunieks. Za rok a půl si...

Druhá Ester Ledecká? Hokejistka sbírá zlaté medaile i v rychlobruslení

Nikol Nepokojová hraje hokej za mladší dorost v HC Chotěboř. Trenéři o ní...

Poprvé na bruslích stála už ve dvou letech. Nikol Nepokojová chodila fandit na hokej svému bratrovi. Jenže koukat ji...

Opravy dálnice D1 se protáhnou až do roku 2021, kvůli výtkám Dětí Země

Rekonstrukce dálnice D1 v srpnu 2017

Rekonstrukce klíčové dopravní tepny mezi Čechy a Moravou, dálnice D1, skončí o rok později, tedy až v roce 2021....

Další z rubriky

Čápi se vracejí na jihlavský komín, kde loni tragicky přišli o potomka

Samec čápa na starém komínu SMJ v Jihlavě vytrvale čekal na svou partnerku i v...

Na starý komín v areálu Služeb města Jihlavy se vrátil čáp. Po loňském neštěstí, kdy tu při kroužkování ptáků vyskočilo...

Oprava nejdelšího úseku D1 u Humpolce začala kilometrovými kolonami

Na dálnici D1 začaly 15. března 2018 dvouleté opravy mezi Humpolcem na 90....

Až pět kilometrů měřila kolona, která od dopoledne pomalu popojíždí na dálnici D1 před exitem Větrný Jeníkov ve směru...

Gibonům v zoo se narodilo mládě, pohlaví zatím zná jen samice Zlatuše

V jihlavské zoo se narodilo mládě gibona. Prvního půl roku je zcela odkázané na...

Skupina gibonů zlatolících, kteří jsou erbovním zvířetem jihlavské zoologické zahrady, se rozrostla. Starostlivé matce...

Najdete na iDNES.cz