Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Světlá kupuje za deset milionů areál koupaliště, prozatím ne na koupání

  8:43aktualizováno  8:43
Dlouhé roky obyvatelé Světlé nad Sázavou marně touží po koupališti. Nyní radnice jedno kupuje, neváhá za něj vydat mnoho milionů. Zda se v něm ale někdo bude někdy koupat, je ve hvězdách. O jeho opravě a otevření totiž město zatím vůbec neuvažuje.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Martin Adamec, MAFRA

„Je to strategická investice,“ vysvětluje starosta Jan Tourek, proč radnice utratí deset milionů za letitý areál nedaleko centra na břehu Sázavy. Bazén v něm byl kdysi skutečně v provozu. Jenže to bylo za minulého režimu.

Už dávno pozbylo koupaliště svou původní funkci. Teď v areálu sídlí několik firem, funguje v něm i discoklub a patří soukromému majiteli.

Takto už to ale bude jen pár týdnů. Zastupitelé schválili odkup areálu. Dokumenty se dolaďují, v červnu by mělo dojít k podpisu kupní smlouvy. Poté nastane faktická změna vlastníka.

Takový pozemek v centru nemá obdobu, tvrdí starosta

Co si však radnice s velkým komplexem na okraji historického jádra města počne? Možná se v něm bude někdo někdy znovu koupat. A možná bude vše úplně jinak.

„Zatím s areálem nemáme žádné záměry, neplánujeme z toho nic budovat. Bereme to jako strategickou investici,“ vysvětluje světelský starosta Jan Tourek. „Je to areál na okraji centra města, jen kousek od náměstí. Takový pozemek ve středu města nemá obdobu,“ dodává.

S majitelem jednalo vedení města dlouho. Postupně se přibližovaly jejich představy o ceně, až se nakonec letos na jaře obě strany shodly. Město za areál vydá deset milionů korun. „Je to rozumná částka, mnohem nižší než v minulosti nabízená. Areál není v havarijním stavu,“ tvrdí Tourek.

Pro nájemníky areálu by se podle něj nemělo v nejbližší budoucnosti nic měnit. Kdo tam podniká, bude moci pokračovat i pod novým majitelem. Lepší využití pro areál město momentálně stejně nemá.

Po koupališti obyvatelé Světlé volají už přes deset let. Marně

Že by se do pětadvacetimetrového bazénu někdy ve vzdálenější budoucnosti přeci jen vrátila voda, ale může být jednou z variant, jak s areálem naložit. Venkovní koupaliště totiž ve městě není a citelně chybí. V různých anketách už více než deset let po jeho zřízení lidé volají.

V roce 2007 jeho vybudování dokonce tehdejší vedení města zařadilo mezi své priority. Tehdy počítalo s výdaji ve výši okolo 40 milionů korun, byla dokonce už hotová studie. Koupaliště mělo bezprostředně navazovat na nový zimní stadion. Jenže krach skláren plány radnice zcela změnil.

Poměrně blízko měli Světelští k vidině koupání i zhruba před osmi lety. Tehdy uvažoval majitel bývalého koupaliště o rekonstrukci areálu. Jenže ze smělých plánů nakonec sešlo.

Dnes hovoří vedení města jinak. Koupaliště pro něj není ten hlavní projekt. V první řadě chce řešit rekonstrukci náměstí Trčků z Lípy, potřebuje sportovní halu, trápí ho nevyhovující doprava přes centrum a chybějící druhé přemostění Sázavy.

„O stavbě bazénu dlouhodobě uvažuje nedaleká Ledeč nad Sázavou. Je to deset kilometrů daleko, čtvrt hodiny vlakem nebo autobusem. Bylo by zbytečné, kdybychom koupaliště stavěli jak v Ledči, tak tady ve Světlé,“ upozornil ještě světelský starosta.Nejčtenější

Chlapec z vláčku předčasně vystoupil, popisuje tragédii majitel Šiklandu

V zábavním areálu Šiklův mlýn spadl 5letý chlapec pod kola vláčku (14. 7. 2018).

Chlapec, který v sobotu zemřel v zábavním areálu Šiklův mlýn pod koly turistického vláčku, z něj podle majitele parku...

Při festivalu na Vysočině zemřel pětiletý chlapec, spadl pod kola vláčku

Pětileté dítě vypadlo z vláčku.

Rodinný festival v zábavním areálu Šiklův mlýn u Bystřice nad Pernštejnem poznamenala tragická událost. Pětiletý...Malování na poníky dětem dovolily brigádnice, Šikland jim dal výpovědi

Při rodinném festivalu Blue Style Prima Fest v Šiklandu ve Zvoli u Penštejna...

Víkendové malování na poníky v areálu Šiklova mlýna, které pobouřilo veřejnost, nebylo oficiální součástí programu....

Kvůli falešnému svědectví hledá Šikland lidi, kteří tragickou nehodu viděli

V zábavním areálu Šiklův mlýn spadl 5letý chlapec pod kola vláčku (14. 7. 2018).

Zábavní areál Šikland hledá skutečné svědky, kteří byli u sobotní tragické nehody. Pod koly výletního vláčku tam zemřel...

Nejbezpečněji je na Vysočině, kriminalitě vévodí velká města

Kriminalita v České republice

V Česku je ročně nahlášeno v průměru 280 tisíc trestných činů. Nejvíce jich policie řeší hlavně ve velkých městech a...

Další z rubriky

Někdejší sídlo jihlavských lesů obsadila mládež s poruchami chování

Koncem roku 2014 se vedení městských lesů přestěhovalo do svého areálu v...

Přes tři roky čekala budova bývalého sídla správy městských lesů v Jihlavě-Lesnově na nové využití. Od července tu...

Malování na poníky dětem dovolily brigádnice, Šikland jim dal výpovědi

Při rodinném festivalu Blue Style Prima Fest v Šiklandu ve Zvoli u Penštejna...

Víkendové malování na poníky v areálu Šiklova mlýna, které pobouřilo veřejnost, nebylo oficiální součástí programu....

Nejostudnějším místem Jihlavy se stalo nádraží, kde se zastavil čas

Stanice by mohla sloužit i jako železniční muzeum. Výpravčí zde obsluhuje...

Budova městského vlakového nádraží je podle čtenářů portálu iDNES.cz nejošklivějším místem Jihlavy. Zvenčí jeho...

Grafton Recruitment Praha
KONSTRUKTÉR Junior

Grafton Recruitment Praha
Kraj Vysočina
nabízený plat: 25 000 - 30 000 Kč

Najdete na iDNES.cz