Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Svatováclavskou orlici dostali nejen zrádci, ale i 27 lidí v Jihlavě

  9:01aktualizováno  9:01
Svatováclavská orlice. Toto vyznamenání začali Němci poprvé rozdávat právě před sedmdesáti lety v červnu 1944. Dostávali ho vedle kolaborantů a zrádců i třeba umělci či dělníci. Odmítnutí této pocty na konci války znamenalo perzekuci. A tak se pro některé nositele stala orlice později osobním stínem.

Vůbec první udělování orlic se odehrálo 17. června 1944 v pražském Černínském paláci, dnešním sídle ministerstva zahraničí. K. H. Frank tam osobně vyznamenal ve velké zasedací síni členy protektorátní vlády v čele s premiérem Jaroslavem Krejčím (na snímku). | foto: Archiv Viléma Wodáka

Hodně lidí slyšelo poprvé o svatováclavské orlici ve známém seriálu Byl jednou jeden dům, kde ji měl na klopě saka při odchodu z gestapa Achilles Nerudný v podání herce Josefa Bláhy. V rodině Nerudných se diskutovalo, jestli ji měl přijmout, nebo ne.

Hitlerovi zbýval už jen necelý rok života, když Němci vytvořili a začali udělovat jediné oficiální vyznamenání v tehdejším protektorátu - svatováclavskou orlici. Předseda Spolku pro starou Jihlavu Vilém Wodák nedávno zjistil ze starých německých novin, že orlici dostalo i 27 Čechů v Jihlavě. "Předával je všem hromadně oberlandrat doktor Eckoldt," uvedl předseda. Jednalo se o lidi, kteří byli v Jihlavě zapojeni do zbrojního průmyslu.

Vilém Wodák si také všiml, že v seriálu Byl jednou jeden dům udělali filmaři odznak s orlicí větší než byl ve skutečnosti. To proto, aby více vynikl v záběru na klopě saka. Němci orlici udělovali v krabičce potažené imitací krokodýlí kůže.

O vyznamenání usiloval ministr pro Čechy K. H. Frank

O založení nového vyznamenání informoval protektorátní tisk pouhý den před spojeneckým vyloděním v Normandii. Svatováclavská orlice vznikla u příležitosti druhého výročí úmrtí Reinharda Heydricha, což bylo 4. června 1944. Oficiální název vyznamenání byl dost krkolomný: Čestný štít Protektorátu Čechy a Morava s orlicí svatováclavskou.

Vyznamenání rozdávali Němci pouze necelý rok před koncem války. Mezi sběrateli...

Vyznamenání rozdávali Němci pouze necelý rok před koncem války. Mezi sběrateli je dnes ceněno.

O zavedení ocenění se diskutovalo už od začátku protektorátu. Němci chtěli vyzdvihnout zásluhy Čechů, kteří se za okupace "osvědčili" v nových poměrech. Aktivní v tom byl sám Heydrich. Zabýval se tímto tématem i ve své poslední situační zprávě, kterou poslal před svou smrtí z Prahy do Berlína. Předkládal v ní svoje návrhy.

"Myšlenkou založit zvláštní protektorátní vyznamenání se netajil i K. H. Frank. Jeho úsilí se ještě zvýšilo poté, co byl v létě roku 1943 jmenován německým státním ministrem pro Čechy Moravu," podotkl Vilém Wodák. Frank o tom vypovídal po válce před lidovým soudem předtím, než skončil na šibenici.

Vůbec první udělování orlic se odehrálo 17. června 1944 v pražském Černínském paláci, dnešním sídle ministerstva zahraničí. K. H. Frank tam osobně vyznamenal ve velké zasedací síni členy protektorátní vlády v čele s premiérem Jaroslavem Krejčím. "Mezi prvními vyznamenanými byli i lidé z širokých vrstev českých dělníků a rolníků. Byla tak dokumentována univerzálnost tohoto vyznamenání," připomněl šéf jihlavského spolku.

Nejprve dostali orlici, pak cenu Klementa Gottwalda

Vyznamenávalo se i v červenci 1944 u příležitosti narozenin prezidenta Háchy a pak 28. září ve svátek svatého Václava. Orlice Němci rozdávali až do samého konce války. Dostali je i dělníci Fantovy rafinerie v Pardubicích za práci v době náletu na podnik, který se odehrál na sklonku léta roku 1944.

"Jedno z posledních udělení je doloženo ještě dvacátého dubna 1945, tedy k datu narození Adolfa Hitlera," upozornil Vilém Wodák.

Vyznamenání se dostalo do všech vrstev obyvatelstva včetně duchovních. Mnozí z nich byli po válce podezřívání z kolaborace a museli se obhajovat. Orlici dostali i známí filmoví herci, například Čeněk Šlégl či spisovatelé, mimo jiné František Kožík.

"V širším povědomí je toto vyznamenání dodnes vnímáno jako symbol české kolaborace s okupanty. Ovšem nelze jednoznačně tvrdit, že svatováclavská orlice byla určena výlučně kolaborantům a zrádcům," říká předseda Spolku pro starou Jihlavu. A připomněl, že někteří majitelé orlice později dostali od komunistů státní cenu Klementa Gottwalda.

Autor:Nejčtenější

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Od největší nehody v Česku uplynulo 10 let. Změnila D1 i práci záchranářů

V hustém sněžení havarovalo na D1 přes sto aut - Provoz na spojnici Prahy a...

Vraky aut poházené na hromadě jako angličáky, mezi nimiž se nedalo projít a lidé je museli přelézat. Tak před deseti...Tragická nehoda sexuologa Weisse je bez trestu, odvolací soud případ vrátil

Petr Weiss (uprostřed) u pelhřimovského okresního soudu. Viněn je ze způsobení...

Za způsobení tragické nehody, při níž zemřeli dva lidé, zatím známý český sexuolog Petr Weiss potrestán nebude....

VIDEO: Vstávat a hybaj jinam. Policie pokutovala špatné parkování u D1

Mladý řidič slovenské dodávky nocoval na nepřehledném místě v zatáčce na vjezdu...

Rozespalého šoféra probudí bouchání na dveře. „Dobrý den, pane řidiči, Policie České republiky. Kontrola parkovišť,“...

Na pracovníka jatek zaútočil rozzuřený býk, muž je v kritickém stavu

V Hlásné Třebani napadl muže býk na pastvě.(15.2.2018)

Velmi vážná zranění, která ho bezprostředně ohrožovala na životě, způsobil zaměstnanci jatek na Jihlavsku rozzuřený...

Další z rubriky

Komunisté a odvolaný náměstek spojují místopředsedu ODS Vystrčila s KSČ

Miloš Vystrčil obhájil na Jihlavsku post senátora.

Komunisté současní a bývalí se přou o to, jestli senátor ODS Miloš Vystrčil byl, nebo nebyl před listopadem 1989...

Obdivovatel Evy Samkové začal závodit až letos. A už mluví o olympiádě

Čtrnáctiletý snowboardista Tomáš Tůma si poprvé zazávodil letos v lednu. Od té...

Zpočátku jezdil jen rekreačně, na své první závody vyrazil z hecu. Hned zazářil. Takový byl start kariéry snowboardisty...

Z prázdného lihovaru, kde se pálily sezonní zbytky, bude minipivovar

V bývalém lihovaru vzniká minipivovar, otevření výčepu piva přímo u zdroje...

Bývalý lihovar v Kamenici u Jihlavy byl roky nevyužívaný. Blíží se však doba, kdy opět ožije. Adaptace budovy na...

Najdete na iDNES.cz