Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Svatováclavskou orlici dostali nejen zrádci, ale i 27 lidí v Jihlavě

  9:01aktualizováno  9:01
Svatováclavská orlice. Toto vyznamenání začali Němci poprvé rozdávat právě před sedmdesáti lety v červnu 1944. Dostávali ho vedle kolaborantů a zrádců i třeba umělci či dělníci. Odmítnutí této pocty na konci války znamenalo perzekuci. A tak se pro některé nositele stala orlice později osobním stínem.

Vůbec první udělování orlic se odehrálo 17. června 1944 v pražském Černínském paláci, dnešním sídle ministerstva zahraničí. K. H. Frank tam osobně vyznamenal ve velké zasedací síni členy protektorátní vlády v čele s premiérem Jaroslavem Krejčím (na snímku). | foto: Archiv Viléma Wodáka

Hodně lidí slyšelo poprvé o svatováclavské orlici ve známém seriálu Byl jednou jeden dům, kde ji měl na klopě saka při odchodu z gestapa Achilles Nerudný v podání herce Josefa Bláhy. V rodině Nerudných se diskutovalo, jestli ji měl přijmout, nebo ne.

Hitlerovi zbýval už jen necelý rok života, když Němci vytvořili a začali udělovat jediné oficiální vyznamenání v tehdejším protektorátu - svatováclavskou orlici. Předseda Spolku pro starou Jihlavu Vilém Wodák nedávno zjistil ze starých německých novin, že orlici dostalo i 27 Čechů v Jihlavě. "Předával je všem hromadně oberlandrat doktor Eckoldt," uvedl předseda. Jednalo se o lidi, kteří byli v Jihlavě zapojeni do zbrojního průmyslu.

Vilém Wodák si také všiml, že v seriálu Byl jednou jeden dům udělali filmaři odznak s orlicí větší než byl ve skutečnosti. To proto, aby více vynikl v záběru na klopě saka. Němci orlici udělovali v krabičce potažené imitací krokodýlí kůže.

O vyznamenání usiloval ministr pro Čechy K. H. Frank

O založení nového vyznamenání informoval protektorátní tisk pouhý den před spojeneckým vyloděním v Normandii. Svatováclavská orlice vznikla u příležitosti druhého výročí úmrtí Reinharda Heydricha, což bylo 4. června 1944. Oficiální název vyznamenání byl dost krkolomný: Čestný štít Protektorátu Čechy a Morava s orlicí svatováclavskou.

Vyznamenání rozdávali Němci pouze necelý rok před koncem války. Mezi sběrateli...

Vyznamenání rozdávali Němci pouze necelý rok před koncem války. Mezi sběrateli je dnes ceněno.

O zavedení ocenění se diskutovalo už od začátku protektorátu. Němci chtěli vyzdvihnout zásluhy Čechů, kteří se za okupace "osvědčili" v nových poměrech. Aktivní v tom byl sám Heydrich. Zabýval se tímto tématem i ve své poslední situační zprávě, kterou poslal před svou smrtí z Prahy do Berlína. Předkládal v ní svoje návrhy.

"Myšlenkou založit zvláštní protektorátní vyznamenání se netajil i K. H. Frank. Jeho úsilí se ještě zvýšilo poté, co byl v létě roku 1943 jmenován německým státním ministrem pro Čechy Moravu," podotkl Vilém Wodák. Frank o tom vypovídal po válce před lidovým soudem předtím, než skončil na šibenici.

Vůbec první udělování orlic se odehrálo 17. června 1944 v pražském Černínském paláci, dnešním sídle ministerstva zahraničí. K. H. Frank tam osobně vyznamenal ve velké zasedací síni členy protektorátní vlády v čele s premiérem Jaroslavem Krejčím. "Mezi prvními vyznamenanými byli i lidé z širokých vrstev českých dělníků a rolníků. Byla tak dokumentována univerzálnost tohoto vyznamenání," připomněl šéf jihlavského spolku.

Nejprve dostali orlici, pak cenu Klementa Gottwalda

Vyznamenávalo se i v červenci 1944 u příležitosti narozenin prezidenta Háchy a pak 28. září ve svátek svatého Václava. Orlice Němci rozdávali až do samého konce války. Dostali je i dělníci Fantovy rafinerie v Pardubicích za práci v době náletu na podnik, který se odehrál na sklonku léta roku 1944.

"Jedno z posledních udělení je doloženo ještě dvacátého dubna 1945, tedy k datu narození Adolfa Hitlera," upozornil Vilém Wodák.

Vyznamenání se dostalo do všech vrstev obyvatelstva včetně duchovních. Mnozí z nich byli po válce podezřívání z kolaborace a museli se obhajovat. Orlici dostali i známí filmoví herci, například Čeněk Šlégl či spisovatelé, mimo jiné František Kožík.

"V širším povědomí je toto vyznamenání dodnes vnímáno jako symbol české kolaborace s okupanty. Ovšem nelze jednoznačně tvrdit, že svatováclavská orlice byla určena výlučně kolaborantům a zrádcům," říká předseda Spolku pro starou Jihlavu. A připomněl, že někteří majitelé orlice později dostali od komunistů státní cenu Klementa Gottwalda.

Autor:


Nejčtenější

Úředníci nejspíš neoprávněně rozdávali pokuty. Používali nezákonný důkaz

Jedna z křižovatek, kde případný průjezd na červenou hlídá kamerový systém, je...

Kamery na křižovatkách fungují v Jihlavě jako bič na řidiče, kteří ignorují na semaforech červenou, už dvanáct let....

Kdybych neuměl anglicky, byl bych za blba, říká hokejový talent Kaut

Martin Kaut se podepisuje během autogramiády k osmdesátinám žďárského hokeje.

Neustále se s ním chtěl někdo fotit, podepsal mraky kartiček a fotek. Všechno však zvládal v pohodě a s úsměvem. Talent...Policie hledá svědky tragické nehody, při níž zemřel dělník na D1

Havarované auto srazilo dělníka na D1

Pelhřimovští kriminalisté hledají řidiče, kteří minulý týden viděli tragickou nehodu na dálnici D1 na Vysočině. Zemřel...

VIDEO: Na dálnici D1 vyletěl řidič s autem za svodidla, nehodu nepřežil

Na dálnici D1 havarovalo auto. Řidič zemřel

Nehodu na D1 na Vysočině dopoledne nepřežil řidič osobního auta. S vozem vyletěl z dálnice a skončil v porostu za...

Tahanice o Schumachera. Jihlavského beka chtějí pražské kluby i Rijeka

Till Schumacher z Jihlavy v duelu s Novým Městem

Fotbalová Vysočina stále ještě může přijít o svého levého obránce Tilla Schumachera z Německa, jenž prošel...

Další z rubriky

Muž se pokusil ukrást prsteny za 360 tisíc, kuráž si dodal alkoholem

Zlato - ilustrační snímek.

Zloděj šperků řádil v jihlavském obchodním domě City Park. Opilý cizinec se tam pokusil ukrást šperky za v hodnotě 360...

Ji.hlava 2018: U dokumentů bude nově jasné, od kolika let jsou přístupné

Ředitel Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů Ji.hlava 2018 Marek...

Tématem paměti je označen trolejbus, který bude poutat na říjnový 22. ročník Mezinárodního festivalu dokumentárních...

Na největší setkání hasičů dorazily tisíce lidí, viděli 350 vozidel

V akci byl i modrobílý policejní vrtulník, do jehož vaku se vejde až 800 litrů...

Na to, jak vypadá práce profesionálních záchranářů, se přišly o víkendu na letiště v Přibyslavi podívat desítky tisíc...

Najdete na iDNES.cz