Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pět dalších obcí opustí svaz vodovodů Jihlavsko. A lidem zdraží voda

  13:06aktualizováno  13:06
O pět korun více budou od července platit lidé na Jihlavsku za pitnou vodu. O zvýšení ze současných 82 korun na více než 87 za metr krychlový rozhodla na svém úterním jednání valná hromada SVAK. Tato cena by podle současných smluv měla platit do konce června příštího roku. Ale možná se bude do té doby ještě měnit.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Tato částka je totiž vypočítána ze současného stavu odběrných míst, které Vodárenská akciová společnost (VAS) provozuje - tedy i s Jihlavou, která oficiálně už není rok a půl členem SVAK.

Navíc od ledna opouští řady svazku dalších pět sídel, které plánují vypsat na dodavatele vody koncesní řízení. Kromě Luk nad Jihlavou, o jejichž záměru odejít se ví už několik měsíců, se rozhodly vystoupit ještě Kozlov, Velký Beranov, Záborná a nově také Vysoké Studnice.

"Těch důvodů je více. Vzhledem k tomu, že jsme tady na jednom vodovodu s Lukami, rozhodli jsme se také pro vystoupení. Diskutovali jsme o tomto kroku hodně dlouho. Teď to dopadlo," uvedla studnická starostka Arnoštka Ženčáková.

Odchod dalších obcí ze SVAKu ceny vody znovu změní

"Odchod dalších obcí ze svazku je významnou změnou, kterou bychom museli zohlednit a vypracovat pak nové aktualizace," přiznal Bronislav Remeš, ředitel divize Jihlava Vodárenské akciové společnosti. V praxi to znamená, že by se cena vody mohla na začátku příštího roku znovu měnit.

"Nebudu věštit z křišťálové koule, zda to bude nahoru či dolů. Ale měnit se v tom případě cena určitě bude," souhlasí předseda předsednictva SVAK Jihlavsko a dobronínský exstarosta Jiří Vlach.

V současnosti však mají svůj odchod ze svazku valnou hromadou SVAK potvrzený pouze Luka. U zbylých tomu tak není. Členské obce, které chtějí k 31. prosinci 2014 odejít, musí svůj záměr oznámit do konce června písemně.

"K dnešnímu datu tady máme písemné oznámení o vystoupení ze svazku pouze od Luk a od Záborné. Velký Beranov nám to oznámil zatím jen ústně," sdělil na začátku úterního jednání valné hromady SVAK jeho místopředseda a starosta Telče Roman Fabeš.

Podle Miroslava Šianského z advokátní kanceláře Ondruš & Ondruš, který na valné hromadě zastupoval Kozlov, obec zaslala své oznámení do datové schránky. Její zastupitelé rozhodli o vystoupení 18. června. I přesto valná hromada svazku oficiálně zaúkolovala předsednictvo tím, aby připravilo smlouvu o majetkovém vypořádání pouze pro Luka.

"Mohu slíbit, že Kozlov, stejně jako Luka, dostane nejpozději k 30. září návrh smlouvy, i když to v usnesení valné hromady nebude. To samé platí o Velkém Beranovu, pokud doručí včas své oznámení, i o Záborné," oznámil Vlach.

Obce vystupují ze svazku kvůli trvajícím sporům, které začaly vystoupením Jihlavy. Ztrácejí důvěru ve SVAK.

Například starosta Luk nad Jihlavou Viktor Wölfl vyjádřil obavy, že městysi, který vede, nebude umožněno v klidu odejít. Odkazuje se přitom na aktualizace smlouvy o provozu a nájmu vodovodů a kanalizací, které valná hromada svazku v úterý také schválila. Ty totiž v současnosti mají platnost do poloviny příštího roku.

Přitom se v nich i nadále operuje s majetkem, který by měl Lukám připadnout už v lednu 2015. "Jsem přesvědčen o tom, že tady někdo počítá s naším majetkem, který my bychom si měli ale od Nového roku převzít," diví se Wölfl.

"Také mám pocit, že se nepočítá s tím, že se tyto majetky vydají, a to se mi nelíbí," podpořila Wölfla zástupkyně Vysokých Studnic Arnoštka Ženčáková.

Budou vědět jen to, že se voda pije?

V nově schválených aktualizacích, které mají roční platnost počínající prvním červencem, se mimo jiné počítá s tím, že Vodárenská akciová společnost vyplatí SVAK nájemné ve výši 103 milionů korun. Jde však i o nájemné za infrastrukturu, kterou by SVAK neměl už od ledna 2015 spravovat.

"Celé to má probíhat asi takhle: V říjnu budou komunální volby. Polovina valné hromady se tak promění. Poprvé se sejde někdy v listopadu nebo prosinci a o vodě budou její noví členové vědět pouze to, že se pije. Takže se pak jen řekne sorry, oni o tom nic nevěděli, tudíž se to nestihlo a vy budete muset ještě chvilku zůstat v kleci," nastínil svůj pohled na další scénář Wölfl.Nejčtenější

Úředníci nejspíš neoprávněně rozdávali pokuty. Používali nezákonný důkaz

Jedna z křižovatek, kde případný průjezd na červenou hlídá kamerový systém, je...

Kamery na křižovatkách fungují v Jihlavě jako bič na řidiče, kteří ignorují na semaforech červenou, už dvanáct let....

Kdybych neuměl anglicky, byl bych za blba, říká hokejový talent Kaut

Martin Kaut se podepisuje během autogramiády k osmdesátinám žďárského hokeje.

Neustále se s ním chtěl někdo fotit, podepsal mraky kartiček a fotek. Všechno však zvládal v pohodě a s úsměvem. Talent...Policie hledá svědky tragické nehody, při níž zemřel dělník na D1

Havarované auto srazilo dělníka na D1

Pelhřimovští kriminalisté hledají řidiče, kteří minulý týden viděli tragickou nehodu na dálnici D1 na Vysočině. Zemřel...

VIDEO: Na dálnici D1 vyletěl řidič s autem za svodidla, nehodu nepřežil

Na dálnici D1 havarovalo auto. Řidič zemřel

Nehodu na D1 na Vysočině dopoledne nepřežil řidič osobního auta. S vozem vyletěl z dálnice a skončil v porostu za...

Tahanice o Schumachera. Jihlavského beka chtějí pražské kluby i Rijeka

Till Schumacher z Jihlavy v duelu s Novým Městem

Fotbalová Vysočina stále ještě může přijít o svého levého obránce Tilla Schumachera z Německa, jenž prošel...

Další z rubriky

Nepil jste? ANO zvažuje zavést před hlasováním zastupitelstva testy

Testování cyklistů na alkohol na vinařské cyklostezce u Strachotína.

Do renesanční síně jihlavské radnice vstupuje hlídka městské policie. Vyzývá vybrané zastupitele, kteří zde zrovna...

VIDEO: Na dálnici D1 vyletěl řidič s autem za svodidla, nehodu nepřežil

Na dálnici D1 havarovalo auto. Řidič zemřel

Nehodu na D1 na Vysočině dopoledne nepřežil řidič osobního auta. S vozem vyletěl z dálnice a skončil v porostu za...

Atomy potřebuje vidět jen vědec, ne člověk ve fabrice, tvrdí Romanovský

„Pokud bychom za jádro atomu považovali třeba tuto desku, označující střed...

Jihlavský rodák Vladimír Romanovský instaluje a opravuje mikroskopy za miliony korun. Už jedenáct let pracuje pro...

Najdete na iDNES.cz