Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pět dalších obcí opustí svaz vodovodů Jihlavsko. A lidem zdraží voda

  13:06aktualizováno  13:06
O pět korun více budou od července platit lidé na Jihlavsku za pitnou vodu. O zvýšení ze současných 82 korun na více než 87 za metr krychlový rozhodla na svém úterním jednání valná hromada SVAK. Tato cena by podle současných smluv měla platit do konce června příštího roku. Ale možná se bude do té doby ještě měnit.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Tato částka je totiž vypočítána ze současného stavu odběrných míst, které Vodárenská akciová společnost (VAS) provozuje - tedy i s Jihlavou, která oficiálně už není rok a půl členem SVAK.

Navíc od ledna opouští řady svazku dalších pět sídel, které plánují vypsat na dodavatele vody koncesní řízení. Kromě Luk nad Jihlavou, o jejichž záměru odejít se ví už několik měsíců, se rozhodly vystoupit ještě Kozlov, Velký Beranov, Záborná a nově také Vysoké Studnice.

"Těch důvodů je více. Vzhledem k tomu, že jsme tady na jednom vodovodu s Lukami, rozhodli jsme se také pro vystoupení. Diskutovali jsme o tomto kroku hodně dlouho. Teď to dopadlo," uvedla studnická starostka Arnoštka Ženčáková.

Odchod dalších obcí ze SVAKu ceny vody znovu změní

"Odchod dalších obcí ze svazku je významnou změnou, kterou bychom museli zohlednit a vypracovat pak nové aktualizace," přiznal Bronislav Remeš, ředitel divize Jihlava Vodárenské akciové společnosti. V praxi to znamená, že by se cena vody mohla na začátku příštího roku znovu měnit.

"Nebudu věštit z křišťálové koule, zda to bude nahoru či dolů. Ale měnit se v tom případě cena určitě bude," souhlasí předseda předsednictva SVAK Jihlavsko a dobronínský exstarosta Jiří Vlach.

V současnosti však mají svůj odchod ze svazku valnou hromadou SVAK potvrzený pouze Luka. U zbylých tomu tak není. Členské obce, které chtějí k 31. prosinci 2014 odejít, musí svůj záměr oznámit do konce června písemně.

"K dnešnímu datu tady máme písemné oznámení o vystoupení ze svazku pouze od Luk a od Záborné. Velký Beranov nám to oznámil zatím jen ústně," sdělil na začátku úterního jednání valné hromady SVAK jeho místopředseda a starosta Telče Roman Fabeš.

Podle Miroslava Šianského z advokátní kanceláře Ondruš & Ondruš, který na valné hromadě zastupoval Kozlov, obec zaslala své oznámení do datové schránky. Její zastupitelé rozhodli o vystoupení 18. června. I přesto valná hromada svazku oficiálně zaúkolovala předsednictvo tím, aby připravilo smlouvu o majetkovém vypořádání pouze pro Luka.

"Mohu slíbit, že Kozlov, stejně jako Luka, dostane nejpozději k 30. září návrh smlouvy, i když to v usnesení valné hromady nebude. To samé platí o Velkém Beranovu, pokud doručí včas své oznámení, i o Záborné," oznámil Vlach.

Obce vystupují ze svazku kvůli trvajícím sporům, které začaly vystoupením Jihlavy. Ztrácejí důvěru ve SVAK.

Například starosta Luk nad Jihlavou Viktor Wölfl vyjádřil obavy, že městysi, který vede, nebude umožněno v klidu odejít. Odkazuje se přitom na aktualizace smlouvy o provozu a nájmu vodovodů a kanalizací, které valná hromada svazku v úterý také schválila. Ty totiž v současnosti mají platnost do poloviny příštího roku.

Přitom se v nich i nadále operuje s majetkem, který by měl Lukám připadnout už v lednu 2015. "Jsem přesvědčen o tom, že tady někdo počítá s naším majetkem, který my bychom si měli ale od Nového roku převzít," diví se Wölfl.

"Také mám pocit, že se nepočítá s tím, že se tyto majetky vydají, a to se mi nelíbí," podpořila Wölfla zástupkyně Vysokých Studnic Arnoštka Ženčáková.

Budou vědět jen to, že se voda pije?

V nově schválených aktualizacích, které mají roční platnost počínající prvním červencem, se mimo jiné počítá s tím, že Vodárenská akciová společnost vyplatí SVAK nájemné ve výši 103 milionů korun. Jde však i o nájemné za infrastrukturu, kterou by SVAK neměl už od ledna 2015 spravovat.

"Celé to má probíhat asi takhle: V říjnu budou komunální volby. Polovina valné hromady se tak promění. Poprvé se sejde někdy v listopadu nebo prosinci a o vodě budou její noví členové vědět pouze to, že se pije. Takže se pak jen řekne sorry, oni o tom nic nevěděli, tudíž se to nestihlo a vy budete muset ještě chvilku zůstat v kleci," nastínil svůj pohled na další scénář Wölfl.
Nejčtenější

Dukla - Jihlava 1:3, postrach ligy řádí, u všech gólů hostů byl Ikaunieks

Jakub Podaný z Dukly (vlevo) a Jakub Fulnek z Jihlavy bojují o míč.

Vysočina Jihlava je v jarní části postrachem fotbalové ligy. 1:0, 1:0, 3:1, 3:1. Čtyři zápasy, čtyři vítězství a z...

Boleslav je zachráněná, Chomutov je blízko. Jihlavské naděje jsou v teorii

Za mladoboleslavskou brankou operuje chomutovský útočník Vladimír Růžička

Hokejisté Mladé Boleslavi zůstávají extraligoví, rozhodli o tom vítězstvím 5:2 v Chomutově. Blízko záchraně jsou však i...Kamion převážející auta rozpáral bok autobusu, D1 u Humpolce stála

Noční nehoda kamionu s autobusem uzavřela dálnici D1

Téměř na tři hodiny byla v noci na středu zavřená dálnice D1 nedaleko Humpolce. Kolem deváté hodiny večer se na 95....

Lotyšský hit fotbalové ligy. Ikaunieks pálí a Jihlava válí

Jihlavský útočník Davis Ikaunieks si bedlivě hlídá míč.

Táhne Jihlavu. Na dvanácti jarních bodech fotbalové Jihlavy má lví podíl útočník Davis Ikaunieks. Za rok a půl si...

Jihlava vyhrála a živí naději. V čele play out je už Mladá Boleslav

Jihlavský útočník Wacey Rabbit překonává jihlavského brankáře Štěpána Lukeše.

Hokejisté Jihlavy dál živí naději na to, že se vyhnou baráži. V druhém kole play out totiž porazili Chomutov 3:1. Na...

Další z rubriky

Atletika, alpské lyžování, skikros. Vzorem sportovní naděje je Ledecká

Dvanáctiletá naděje českého lyžování Dana Harvey. Vedle skikrosu zvládá rovněž...

Být nejrychlejší a pověsit si na krk olympijskou medaili. Dvanáctiletá skikrosařka Dana Harvey má o svých cílech jasno....

Oprava nejdelšího úseku D1 u Humpolce začala kilometrovými kolonami

Na dálnici D1 začaly 15. března 2018 dvouleté opravy mezi Humpolcem na 90....

Až pět kilometrů měřila kolona, která od dopoledne pomalu popojíždí na dálnici D1 před exitem Větrný Jeníkov ve směru...

V KSČM rozhodovaly známosti, ne program, hájí zastupitel přestup k ANO

Jihlavský zastupitel Pavel František Daněk.

Stranu ovládli funkcionáři, a tak přestala plnit svůj program. To jsou hlavní důvody, které uvádí nejmladší jihlavský...

Najdete na iDNES.cz