Malé surikaty se v jihlavské zoo narodily i začátkem loňského roku.

Malé surikaty se v jihlavské zoo narodily i začátkem loňského roku. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Vůdčí samice surikat v jihlavské zoo stárne, ostatní musí zvolit novou

  • 1
Dosavadní dominantní samice surikat v jihlavské zoo stárne a ztrácí svůj vliv. Chovatelé si tak pokládají otázku, která ze samic nově obsadí místo po boku nejsilnějšího samce. V desetičlenné skupině malých šelem, které zoo chová, nyní zřejmě dochází k vyjednávání nových pravidel.

Na to, že se ve skupině těchto roztomilých afrických šelmiček něco děje, upozorňuje i fakt, že své první mládě přivedla nedávno na svět jiná než dominantní samice a rodina mládě přijala. Na rozdíl od dvou jiných samic, z nichž jedna byla březí, které tlupa vypudila.

"Toto chování je pro surikaty přirozené. Museli jsme tyto odvržené samičky od skupiny oddělit. Březí samice posléze porodila čtyři mláďata. Všichni jsou teď v pořádku v zázemí zoo. V přírodě by si našly nové samce a založily vlastní rodinu. Takto poputují do jiné zoo a vznikne nový chov," uvedla ošetřovatelka surikat Jana Čeplová.

Rodí v podzemních norách

V čele tlupy je vždy jeden dominantní pár - samec a samice. Jen tito dva se mohou spolu rozmnožovat. Pokud zabřezne jiná členka kolonie, obvykle s mladým samcem, záleží jen na vedoucí samici, zda a kolik mláďat z jejího vrhu zůstane naživu. "Je možné, že právě samička, která porodila mládě, převezme vedoucí úlohu alfa samice," dodala Čeplová.

Březost u surikat trvá sedmdesát dní. Mláďata se rodí slepá, vidět začínají po deseti až čtrnácti dnech. Samice je rodí v podzemních norách, po čase je vyvede ven na sluníčko, kde se tyto šelmičky rády vyhřívají. O mláďata se stará nejenom samice, ale i tety a starší sourozenci. Některé samičky, kterým se tvoří mléko, mohou malé i kojit.

O tom, jak zodpovědně se jihlavské surikaty o mládě starají, mohou návštěvníci vidět přímo v expozici surikat, která je umístěna u nového vstupu do zoo.

Kolonie surikat je dobře organizovaná. Zatímco část skupiny je na lovu potravy, vybraní členové drží hlídky. Stojí na vyvýšenině vzpřímeně na zadních nohou a vyhlížejí predátory. V případě nebezpečí varovně zapiští.

Ve volné přírodě se živí hady, proti jejichž uštknutí jsou imunní, drobnými hlodavci a ještěrkami. Nepohrdnou ani cibulkami a kořínky rostlin. Jihlavské surikaty mají nejraději myši, ale dostávají i šváby, sarančata, ovoce a zeleninu.