Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nakoupit a odjet. Řidiči už v Jihlavě auta k obchodu zadarmo nepostaví

  8:25aktualizováno  8:25
Obchodní domy a supermarkety v Jihlavě si chtějí chránit svá parkoviště pro zákazníky. U Lidlu v Jiráskově ulici nyní vyrostly závory. A brzy se chystá spustit systém placeného parkování také komplex City Park.

Auta mohou vjet k Lidlu v Jiráskově ulici v Jihlavě nově až poté, co si řidič vyzvedne parkovací lístek a zvedne se závora. U druhé prodejny Lidl ve městě, která se nachází na sídlišti Březinky, takový systém není a parkuje se tam zdarma. | foto: Jaroslav Paclík, MF DNES

S novinkou se musí sžít nakupující u prodejny Lidl u jihlavského fotbalového stadionu v Jiráskově ulici. U jednoho vjezdu na parkoviště se objevila závora, u druhého – ve směru k sousední firmě ICOM transport – je zátaras.

Fotogalerie

První hodina stání je zde zdarma, za každou další se platí 30 korun.

„Prodejna se vyskytuje na frekventovaném místě, a tak docházelo k tomu, že naši zákazníci neměli možnost pohodlně zaparkovat. Zaznamenali jsme také z jejich strany přání o vyřešení situace,“ uvedla za obchodní řetězec Lidl mluvčí Zuzana Holá.

„Pro zákazníky je k dispozici parkování zdarma na první hodinu, což je doba, která je podle našeho průzkumu dostačující k nákupu. Každá další hodina je zpoplatněna 30 korunami,“ potvrdila.

Lidl leták

Nakupujete rádi v prodejnách Lidl?

Aktuální leták Lidl najdete vždy na AkčníCeny.cz.

S námi najdete také nejbližší prodejny Lidl.

Závorou je vybaven pouze vjezd a výjezd ve směru od firmy PSJ. Závora u výjezdu blíže k sídlu ICOM transport nebude. „Tento druhý směr byl určen pouze pro vyjíždění. Závora by tu v případě fronty mohla komplikovat dopravní situaci,“ vysvětlila Holá.

Platit se bude také v City Parku

Opatření u Lidlu v Jiráskově ulici také znamená, že fanoušci fotbalového klubu FC Vysočina, kteří tam případně při zápasech Synot ligy budou parkovat, zaplatí 30 korun za druhou hodinu stání. Nebo si zdarma zaparkují o kousek dál, u Ferony či železniční trati.

Brzy se řidiči setkají s podobným opatřením také v obchodně-zábavním centru City Park. Tam nainstalují nový parkovací systém během následujících týdnů.

„Začínáme natahovat kabely po parkovišti, systém je objednán. Máme přislíbeno, že do konce února poběží. Sice asi ve zkušebním provozu, ale určitě už to pojede,“ řekl MF DNES manažer City Parku Aleš Navrátil.

„Ve všední dny budou první tři hodiny stání zdarma a pak se bude platit 20 korun na hodinu. O víkendu to pak bude pět hodin zdarma,“ doplnil Navrátil.

Kino a zoologická zahrada budou mít k dispozici takzvaný validátor, jenž prodlouží majiteli parkovacího lístku stání zadarmo o další dvě hodiny.

Co udělat s pendlery?

Cíle tohoto opatření? „Především si od toho slibujeme, že v exponovaných měsících nebude docházet ke kolapsu parkování. Vloni se zase potvrdilo, že problém je. Lidi, kteří k nám jedou nakupovat, tak tady nenenajdou místa na nakupování,“ sdělil Aleš Navrátil.

Dodal však, že se City Park zabývá i možnou budoucí nabídkou pro pendlery, kteří pravidelně dojíždějí do středu Jihlavy za prací. „Vymýšlíme i nějaké marketingové varianty pro dlouhodobé ‚parkovače‘, kteří stání v City Parku používají celoročně jako odstavné parkoviště. Aby v období, jež není exponované, netrpěli. Nám nejde o to, perzekvovat a drtit je finančně, ale najít rozumný systém. Aby když sem někdo chce jet nakupovat před Vánoci, mohl pohodlně zaparkovat a nákup pro něj byl komfortní, nikoliv utrpením,“ vysvětlil manažer největšího nákupního centra v kraji.

Systém pro pendlery podle něj zatím ještě není dotažený. „Ale v podstatě chceme nějakým způsobem zavést evidenci SPZ vozidel, které zde řidiči chtějí parkovat a lze jim to umožnit klidně zdarma. My ale musíme v první řadě hledět na zájmy našich zákazníků,“ řekl Aleš Navrátil. Dlouhodobě parkující lidé zaberou denně zhruba 200 stání v City Parku. „To je čtvrtina kapacity, což je poměrně hodně,“ podotýká manažer nákupního centra.

Přidal se i COOP a pumpa

Také prodejna řetězce COOP v Rantířovské ulici – poblíž hřbitova a nemocnice – musela začít bojovat se záplavou aut déle stojících na jejím parkovišti. Objevila se zde značka povolující pouze hodinové stání.

„Závory jsme nezvažovali. My se spíš snažíme zákazníkům nic neztěžovat,“ řekl vedoucí prodejny Petr Kostka. Osobně dával zpočátku nerespektujícím řidičům lístky za stěrače aut – jako upozornění. „Máme vysledováno, že už nám tady auta celodenně neparkují,“ pravil Kostka.

Dobu maximálního stání omezila také sousední čerpací stanice Tank Ono. Přitom v nemocnici vedle je k dispozici řidičům velké parkoviště, kde se platí pouze desetikoruna za hodinu stání.

Radnice změny v systémech parkování u obchodů zaznamenala. „Placené parkování v centrech měst včetně parkovišť obchodních domů je standard. V takových městech není výjimkou, že lidé nechávají auta na parkovištích dál od středu a do města chodí pěšky nebo se dopravují s pomocí MHD,“ uvedl mluvčí magistrátu Radek Tulis.
Nejčtenější

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Od největší nehody v Česku uplynulo 10 let. Změnila D1 i práci záchranářů

V hustém sněžení havarovalo na D1 přes sto aut - Provoz na spojnici Prahy a...

Vraky aut poházené na hromadě jako angličáky, mezi nimiž se nedalo projít a lidé je museli přelézat. Tak před deseti...Tragická nehoda sexuologa Weisse je bez trestu, odvolací soud případ vrátil

Petr Weiss (uprostřed) u pelhřimovského okresního soudu. Viněn je ze způsobení...

Za způsobení tragické nehody, při níž zemřeli dva lidé, zatím známý český sexuolog Petr Weiss potrestán nebude....

VIDEO: Vstávat a hybaj jinam. Policie pokutovala špatné parkování u D1

Mladý řidič slovenské dodávky nocoval na nepřehledném místě v zatáčce na vjezdu...

Rozespalého šoféra probudí bouchání na dveře. „Dobrý den, pane řidiči, Policie České republiky. Kontrola parkovišť,“...

Exgumárník Němec přikoupil další lyžařskou firmu - rakouský Kästle

Kästle LX 82

Miliardář a bývalý gumárník Tomáš Němec po roce přikoupil další sportovní firmu. Po lyžích Sporten se stává majoritním...

Další z rubriky

Na pracovníka jatek zaútočil rozzuřený býk, muž je v kritickém stavu

V Hlásné Třebani napadl muže býk na pastvě.(15.2.2018)

Velmi vážná zranění, která ho bezprostředně ohrožovala na životě, způsobil zaměstnanci jatek na Jihlavsku rozzuřený...

Odolal silnému vichru i mrazu. Lidé uvidí čtvrtkilometrový stožár zblízka

Technik Vlastimil Hanuš například musel úplně nahoře na špičce stožáru vyměnit...

Na Vysočině není vyšší stavba. Stožáru atmosférické stanice u Košetic na Pelhřimovsku, který dosahuje 254 metrů, nemůže...

Kauza sypačů se po více než roce vrátí před soud, posudek je hotov

Bývalý náměstek vysočinského hejtmana Libor Joukl (vpravo) a šéf krajských...

Před více než rokem jihlavský soudce Zdeněk Chalupa odročil projednávání kauzy údajně předražených sypačů pro...

Najdete na iDNES.cz