Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nakoupit a odjet. Řidiči už v Jihlavě auta k obchodu zadarmo nepostaví

  8:25aktualizováno  8:25
Obchodní domy a supermarkety v Jihlavě si chtějí chránit svá parkoviště pro zákazníky. U Lidlu v Jiráskově ulici nyní vyrostly závory. A brzy se chystá spustit systém placeného parkování také komplex City Park.

Auta mohou vjet k Lidlu v Jiráskově ulici v Jihlavě nově až poté, co si řidič vyzvedne parkovací lístek a zvedne se závora. U druhé prodejny Lidl ve městě, která se nachází na sídlišti Březinky, takový systém není a parkuje se tam zdarma. | foto: Jaroslav Paclík, MF DNES

S novinkou se musí sžít nakupující u prodejny Lidl u jihlavského fotbalového stadionu v Jiráskově ulici. U jednoho vjezdu na parkoviště se objevila závora, u druhého – ve směru k sousední firmě ICOM transport – je zátaras.

Fotogalerie

První hodina stání je zde zdarma, za každou další se platí 30 korun.

„Prodejna se vyskytuje na frekventovaném místě, a tak docházelo k tomu, že naši zákazníci neměli možnost pohodlně zaparkovat. Zaznamenali jsme také z jejich strany přání o vyřešení situace,“ uvedla za obchodní řetězec Lidl mluvčí Zuzana Holá.

„Pro zákazníky je k dispozici parkování zdarma na první hodinu, což je doba, která je podle našeho průzkumu dostačující k nákupu. Každá další hodina je zpoplatněna 30 korunami,“ potvrdila.

Lidl leták

Nakupujete rádi v prodejnách Lidl?

Aktuální leták Lidl najdete vždy na AkčníCeny.cz.

S námi najdete také nejbližší prodejny Lidl.

Závorou je vybaven pouze vjezd a výjezd ve směru od firmy PSJ. Závora u výjezdu blíže k sídlu ICOM transport nebude. „Tento druhý směr byl určen pouze pro vyjíždění. Závora by tu v případě fronty mohla komplikovat dopravní situaci,“ vysvětlila Holá.

Platit se bude také v City Parku

Opatření u Lidlu v Jiráskově ulici také znamená, že fanoušci fotbalového klubu FC Vysočina, kteří tam případně při zápasech Synot ligy budou parkovat, zaplatí 30 korun za druhou hodinu stání. Nebo si zdarma zaparkují o kousek dál, u Ferony či železniční trati.

Brzy se řidiči setkají s podobným opatřením také v obchodně-zábavním centru City Park. Tam nainstalují nový parkovací systém během následujících týdnů.

„Začínáme natahovat kabely po parkovišti, systém je objednán. Máme přislíbeno, že do konce února poběží. Sice asi ve zkušebním provozu, ale určitě už to pojede,“ řekl MF DNES manažer City Parku Aleš Navrátil.

„Ve všední dny budou první tři hodiny stání zdarma a pak se bude platit 20 korun na hodinu. O víkendu to pak bude pět hodin zdarma,“ doplnil Navrátil.

Kino a zoologická zahrada budou mít k dispozici takzvaný validátor, jenž prodlouží majiteli parkovacího lístku stání zadarmo o další dvě hodiny.

Co udělat s pendlery?

Cíle tohoto opatření? „Především si od toho slibujeme, že v exponovaných měsících nebude docházet ke kolapsu parkování. Vloni se zase potvrdilo, že problém je. Lidi, kteří k nám jedou nakupovat, tak tady nenenajdou místa na nakupování,“ sdělil Aleš Navrátil.

Dodal však, že se City Park zabývá i možnou budoucí nabídkou pro pendlery, kteří pravidelně dojíždějí do středu Jihlavy za prací. „Vymýšlíme i nějaké marketingové varianty pro dlouhodobé ‚parkovače‘, kteří stání v City Parku používají celoročně jako odstavné parkoviště. Aby v období, jež není exponované, netrpěli. Nám nejde o to, perzekvovat a drtit je finančně, ale najít rozumný systém. Aby když sem někdo chce jet nakupovat před Vánoci, mohl pohodlně zaparkovat a nákup pro něj byl komfortní, nikoliv utrpením,“ vysvětlil manažer největšího nákupního centra v kraji.

Systém pro pendlery podle něj zatím ještě není dotažený. „Ale v podstatě chceme nějakým způsobem zavést evidenci SPZ vozidel, které zde řidiči chtějí parkovat a lze jim to umožnit klidně zdarma. My ale musíme v první řadě hledět na zájmy našich zákazníků,“ řekl Aleš Navrátil. Dlouhodobě parkující lidé zaberou denně zhruba 200 stání v City Parku. „To je čtvrtina kapacity, což je poměrně hodně,“ podotýká manažer nákupního centra.

Přidal se i COOP a pumpa

Také prodejna řetězce COOP v Rantířovské ulici – poblíž hřbitova a nemocnice – musela začít bojovat se záplavou aut déle stojících na jejím parkovišti. Objevila se zde značka povolující pouze hodinové stání.

„Závory jsme nezvažovali. My se spíš snažíme zákazníkům nic neztěžovat,“ řekl vedoucí prodejny Petr Kostka. Osobně dával zpočátku nerespektujícím řidičům lístky za stěrače aut – jako upozornění. „Máme vysledováno, že už nám tady auta celodenně neparkují,“ pravil Kostka.

Dobu maximálního stání omezila také sousední čerpací stanice Tank Ono. Přitom v nemocnici vedle je k dispozici řidičům velké parkoviště, kde se platí pouze desetikoruna za hodinu stání.

Radnice změny v systémech parkování u obchodů zaznamenala. „Placené parkování v centrech měst včetně parkovišť obchodních domů je standard. V takových městech není výjimkou, že lidé nechávají auta na parkovištích dál od středu a do města chodí pěšky nebo se dopravují s pomocí MHD,“ uvedl mluvčí magistrátu Radek Tulis.Nejčtenější

Úředníci nejspíš neoprávněně rozdávali pokuty. Používali nezákonný důkaz

Jedna z křižovatek, kde případný průjezd na červenou hlídá kamerový systém, je...

Kamery na křižovatkách fungují v Jihlavě jako bič na řidiče, kteří ignorují na semaforech červenou, už dvanáct let....

Oprava D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem je po dvou letech hotová

Oprava dálnice D1 u Velkého Meziříčí. (březen 2014)

Na Vysočině se po dálnici D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem začne od pondělí opět jezdit bez omezení. Oprava...Jihlava, Budějovice a Ústí ve druhé lize dál jen vítězí. Brno vrávorá

Pavel Pilík z Táborska (vpravo) a jihlavský Ondřej Machuča bojují o míč.

Fotbalisté Jihlavy dál mašírují druhou ligou bez ztráty bodu, tým z Vysočiny si ve čtvrtém kole poradil s Táborskem...

Kdybych neuměl anglicky, byl bych za blba, říká hokejový talent Kaut

Martin Kaut se podepisuje během autogramiády k osmdesátinám žďárského hokeje.

Neustále se s ním chtěl někdo fotit, podepsal mraky kartiček a fotek. Všechno však zvládal v pohodě a s úsměvem. Talent...

U výrobce leteckých součástek hořelo, sanity odvezly devět zraněných

U požáru v jihlavské společnosti Jihlavan zasahovalo osmnáct jednotek hasičů,...

V areálu společnosti Jihlavan v Jihlavě ve čtvrtek v poledne hořelo. Na místě zasahovalo dvanáct jednotek hasičů,...

Další z rubriky

Klokana, který utekl, už zoo oplakala. Našel se zdravý na chodbě domu

Klokan uru je málo známý druh klokana.

Ze zoologické zahrady v Jihlavě uteklo na konci minulého týdne mládě klokana uru. Ošetřovatelé už ho oplakali, protože...

Bránit se proti starým pokutám nemá smysl, lhůta na přezkoumání vypršela

Jedna z křižovatek, kde provoz hlídá kamerový systém, je v Jihlavě u...

Jihlavou v těchto dnech hýbe kauza řidiče, který nesouhlasil s pokutou za jízdu na červenou a následný soudní spor...

Spojilo je divadlo. Kabaret Smějte se s námi hrál v terezínském ghettu

Fotografie je z obálky americké knihy o divadle v Terezíně. Tanečnice...

Před domem v Mahlerově ulici v Jihlavě stál hlouček postav. Všechny hleděly k zemi na chodník před schody u vchodu. Na...

Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?
Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?

Když jsem u nás v kanceláři řekla, že chystám článek o příhodách z dětství, spustila se lavina vzpomínání. Redakce se smíchem rázem otřásala v základech. Jedna si ostříhala řasy, druhá si touhu po papouškovi splnila v bažantnici, třetí nutila mladší sestru jíst mrtvé mouchy… a to není zdaleka všechno!

Najdete na iDNES.cz