Lidé ve Světlé nad Sázavou si přáli Lidl, ale město je rádo i za Billu

  11:18aktualizováno  11:18
Světlá nad Sázavou má téměř sedm tisíc obyvatel, přesto zde byl až dosud jen jeden větší supermarket. Do konce roku by ale mohl přibýt druhý. Bývalý statek v Zámecké ulici totiž začal developer přestavovat v nákupní centrum.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Místo zde najde řetězec Billa a nejspíš tři další obchody. Rozlehlý areál přímo naproti světelskému zámku byl roky nevyužívaný. Na jeho stavu to bylo i na první pohled patrné. Už ze silnice na Havlíčkův Brod byly vidět zchátralé oprýskané budovy a neudržovaná stavení.

„Býval to velkostatek původně patřící k zámku. V posledních letech tam sídlí firma zabývající se prodejem a servisem lesní, zemědělské a zahradní techniky. Celý areál však nevyužívala, tak se domluvila s developerem na prodeji jeho části,“ řekl k areálu v Zámecké ulici světelský starosta Jan Tourek.

Velké parkoviště mezi třemi prodejnami

Developerem je v tomto případě brněnská firma Fuertes. Ta zde od jara připravuje výstavbu nákupního parku, jehož základ by měly tvořit tři šest metrů vysoké prodejny. Mezi nimi bude velké parkoviště pro asi šedesát vozidel.

„Stavba se skládá ze tří objektů, z nichž hlavní je určen pro maloobchodní prodejnu potravin Billa a v dalších dvou objektech vzniknou tři nájemní jednotky pro obchodní účely, s jejichž partnery probíhají v současné době jednání,“ popsala Jana Ryndová ze světelského stavebního úřadu s tím, že stavba je řádně povolena.

„Bude tu opravdu prodejna Billa. V dalších dvou objektech potom uvažujeme s nájemními jednotkami textilního zboží, obuvi, drogerie, papírnictví a hraček, v jednání je i elektro. Toto ovšem budeme schopni potvrdit až během září,“ potvrdil zástupce developerské společnosti Jaromír Skalník.

Jak dodal, od jara dochází k postupné demolici bývalého statku. Stavět se sice začíná právě v těchto dnech, ale i když mají práce drobné zpoždění oproti původním plánům, chtěl by developer otevřít areál ještě před koncem letošního roku.

„Jako první náhradní a současně nejpozdější termín otevření je potom určen březen 2019, tedy před svátky velikonočními,“ pověděl Jaromír Skalník.

Nákupní park se bude rozkládat na ploše zhruba sedmi tisíc metrů čtverečních. Z toho na obchody bude připadat 2 200 metrů, na zpevněné plochy, jako jsou parkoviště a chodníky, kolem tří a půl tisíc. Zbytek bude tvořit zeleň.

Nic se měnit nebude na dopravním napojení nově vznikajícího areálu. Řešeno bude tak jako dosud, tady klasickou křižovatkou na hlavní silnici na Havlíčkův Brod. Žádný kruhový objezd, ani semafory.

„Počítáme pouze s úpravou stávajícího napojení dle požadavků městského odboru dopravy, správy a údržby silnic a policie,“ vzkázal Skalník.

Pro Světlou nad Sázavou to po dokončení bude vůbec první podobný nákupní park ve městě. A teprve druhý velký řetězec, který sem přijde. Už roky je ve městě Penny Market, který sídlí zhruba dvě stě metrů od budované prodejny Billa. Další a spíše menší obchody společností Pramen, Flop a Coop jsou na náměstí, v Sázavské, Lánecké a Čapkově ulici.

Že budou supermarkety vedle sebe? To nevadí

„Určitě je dobře, že tu bude druhý větší řetězec. Zvýší se konkurence, přinést by to mohlo i několik pracovních míst. A vzhledem k dalším obchodům si lidé budou mít šanci přímo ve Světlé nakoupit rozličnější druhy zboží,“ konstatoval starosta Tourek.

Město si před časem nechalo zjistit, o jaký nový obchodní řetězec by obyvatelé měli největší zájem.

„Sice vyhrál Lidl, ale i za příchod Billy jsme rádi a vítáme ji,“ doplnil Jan Tourek. Že bude Billa a Penny Market v téže lokalitě jen kousek od sebe, podle něho ničemu nevadí. Oba budou situovány na východním okraji města jižně od řeky Sázavy. A to i přes to, že většina obyvatel žije v části severní.

Podle Tourka ale město zatím nechce další podobné investory třeba územním plánem na sever směrovat. „Jsme malé město. Ať si vyberou sami, kde chtějí stavět,“ uzavřel starosta.

Nejčtenější

Za tragický pád mostu dostal vězení stavbyvedoucí, devět lidí zproštěno

Obžalovaní v případu tragického pádu mostu ve Vilémově přicházejí k...

Jeden trest v podobě čtyřletého vězení s následným pětiletým zákazem činnosti, devětkrát zproštění obžaloby. Tak zní...

VIDEO: Chodník se míjí o dva metry. Přibude cyklostezka, brání se Jihlava

Dvě části jednoho chodníku v okrajové části Jihlavy na sebe zdánlivě nesmyslně...

V Jihlavě mají novou raritu. V průmyslové zóně v městské části Hruškovy Dvory byl položen nový chodník, jenže náhle z...

Na jaře začne nejtěžší část přestavby D1, rozšíří se most nad Meziříčím

Most Vysočina je nejvyšší mostem na D1, překlenuje Velké Meziříčí.

Bude to jedna z nejnáročnějších akcí modernizace dálnice D1. Během ní se do roku 2020 rozšíří i most nad Velkým...

Osobní auto narazilo na D1 zezadu do nákladního, spolujezdkyně zemřela

Na D1 u Jihlavy narazil osobní vůz zezadu do nákladního. Spolujezdkyně z...

Na dálnici D1 u Jihlavy ráno zemřela žena. O život přišla při dopravní nehodě na 115. kilometru ve směru na Brno....

Pilot „čmeláka“ letěl před pádem na svatbě moc nízko, potvrdilo vyšetřování

Při svatbě se na Havlíčkobrodsku zřítilo malé letadlo na dům a stodolu. (29....

Za pád práškovacího letadla, které se zřítilo na konci června u Klokočovské Lhotky na Havlíčkobrodsku při svatbě, může...

Další z rubriky

O kulturu a školy se bude v Havlíčkově Brodě nově starat lesní inženýr

Nově zvolené nejužší vedení Havlíčkova brodu. Zleva místostarostové Libor...

Měsíc trvalo, než se v Havlíčkově Brodě podařilo ustavit novou koalici. A další téměř týden, než se uskupení domluvila,...

O whisky z Třebíče je zájem po celém světě, firma otevírá první bary

Malý sklep v třebíčské židovské čtvrti skrývá část zásob Trebitsch whisky....

Výrobce originální české whisky Trebitsch old town distillery letos ukončil výrobu deseti tisíc litrů nápoje. A během...

Sv. Martina slavily v jeho kostele nové varhany, kompletní budou do Vánoc

Zvuk nových varhan zaplněnému kostelu představil varhanní odborník Ondřej...

Kostel svatého Martina v Třebíči má nové varhany. Měly by být jedny z nejkvalitnějších, jaké je možné na Vysočině...

Najdete na iDNES.cz