Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Z domu si udělali skládku. Obec je dává k soudu, chce exekuci dávek

  8:51aktualizováno  8:51
Sudice na Třebíčsku jsou hezká vesnice s pestrým společenským životem. Mají ale vadu na kráse. Dům a životní styl jedné rodiny, která ignoruje pravidla. Ze svého stavení si udělala soukromou skládku, mezi odpadky na zahradě vedou cestičky. Okolí obtěžují zápachem i svým chováním. Obci došla trpělivost.

Neplatí už řadu let za popelnici. Nemají ji. Splašky z domácnosti lijí do zahrady před okna sousedům. Na dvoře založili soukromou skládku komunálního odpadu. Před rokem jim ochránci zvířat odebrali psa, který živořil v otřesných podmínkách. Matka a syn D. ze Sudic si žijí po svém.

Až dosud na ně nikdo nenašel zákonné páky, aby je donutil plnit nejzákladnější povinnosti: neobtěžovat své okolí zápachem, netopit vším, co jim přijde pod ruku, odpadky házet do popelnice. A když už si domů přivedou zvíře, aby mělo slušný pelech, dobré zacházení a v misce každý den něco k snědku.

Starosta Sudic Jaroslav Doležal říká, že nyní už obci došla trpělivost a dala dvojici k soudu. „Když mají povinnost platit popelnici všichni, proč by neměli platit oni?“ táže se. Doufá, že půjde provést exekuci sociálních dávek.

Nemyslí si ovšem, že by matka se synem změnili životní styl. „V to nevěřím,“ mávl rukou. Mrzí ho, že ve vsi, která je jinak hezká a lidé tu vedou pospolitý život, jsou takoví spoluobčané.

Pokutu za odebraného týraného psa úřad zřejmě nevymůže

Další problémy mají D. kvůli psovi, kterého od nich pracovníci Ligy na ochranu zvířat (LOZ) loni odvezli za účasti veterináře a policie do třebíčského útulku.

Fotogalerie

„Prokázala se určitá míra týrání zvířete. Rozhodl jsem v této věci letos 16. února. Na začátku března bylo mé rozhodnutí doručeno D. do schránky. Teď běží tříměsíční lhůta, kterou mají na uhrazení pokuty a nákladů spojených s pobytem psa v útulku,“ uvedl Michael Štefl, úředník odboru životního prostředí v Náměšti nad Oslavou.

Kolik v tomto případě matka se synem dluží? Štefl s odkazem na zákon přesnou částku nesdělil, prý jde ale o pokutu v řádu tisíců korun. A Petr Ondráček z LOZ doplnil, že péče o zvíře v útulku dosud stála okolo patnácti tisíc korun.

Ty zatím platí náměšťská radnice. Úřednice Milada Matějková z tamního finančního odboru ovšem naznačila, že vymáhání dlužné částky může být problém.

„Pokud vím, exekuce sociálních dávek nemůže být. My dáme výzvu k zaplacení. Když ji dlužník ignoruje, provedeme nejprve exekuci sami z jiných zjištěných peněžitých prostředků. Například z jeho účtu. Když žádné takové peníze nejsou, zabývá se tím soudní exekutor,“ uvedla Matějková.

Dávejte bacha, ať něco nehodím, křičela majitelka domu

Co na celou situaci říkají matka a syn? Ve středu byla doma jen paní D., která vyšla na dvorek a začala křičet. „Pejska už nemám, ukradli mi ho, víc se o ničem bavit nebudu. Dávejte si bacha, ať něco nehodím,“ uvedla stručně.

Matka je důchodkyně, syn nemá zaměstnání. Od doby, kdy u nich doma zasahovali ochránci zvířat, se okolo stavení nic nezměnilo. Stále je dvorek zaplněný odpadky, mezi kterými jsou pěšiny. Přibyly pouze nepoužitelné lyže či bicykl. Hodně odpadků včetně starých lakovaných oken už zřejmě skončilo v kamnech.

„Kluk nepracuje, občas něco někde posbírá a prodá to po bazarech,“ podotkl jeden ze sousedů.

Seberou větvičku a tak uklízejí, říkají sousedé

„Paní jsem viděla předevčírem. Oni se synem několikrát za rok vyjdou před dům na ulici, seberou větvičku a chovají se, jako že uklízejí. Působí to úsměvně,“ přiblížila žena, která bydlí v domku poblíž.

Co lidem v sousedství dělá starost, je rozpadající se komín na stavení. Bojí se vypuknutí požáru, který by mohl poškodit domy v okolí. Ostatně před několika lety u D. hořelo v kůlně na dvoře. Naštěstí byl sníh, a tak ho sousedé na ohnisko zavčas naházeli.

A jak se má loni zabavený pes? Dobře. „Je čilý, zbavil se úzkostí. Vyřizují se poslední formality ohledně převodu na stát,“ doplnil Petr Ondráček z LOZ.Nejčtenější

Úředníci nejspíš neoprávněně rozdávali pokuty. Používali nezákonný důkaz

Jedna z křižovatek, kde případný průjezd na červenou hlídá kamerový systém, je...

Kamery na křižovatkách fungují v Jihlavě jako bič na řidiče, kteří ignorují na semaforech červenou, už dvanáct let....

Kdybych neuměl anglicky, byl bych za blba, říká hokejový talent Kaut

Martin Kaut se podepisuje během autogramiády k osmdesátinám žďárského hokeje.

Neustále se s ním chtěl někdo fotit, podepsal mraky kartiček a fotek. Všechno však zvládal v pohodě a s úsměvem. Talent...Policie hledá svědky tragické nehody, při níž zemřel dělník na D1

Havarované auto srazilo dělníka na D1

Pelhřimovští kriminalisté hledají řidiče, kteří minulý týden viděli tragickou nehodu na dálnici D1 na Vysočině. Zemřel...

VIDEO: Na dálnici D1 vyletěl řidič s autem za svodidla, nehodu nepřežil

Na dálnici D1 havarovalo auto. Řidič zemřel

Nehodu na D1 na Vysočině dopoledne nepřežil řidič osobního auta. S vozem vyletěl z dálnice a skončil v porostu za...

Tahanice o Schumachera. Jihlavského beka chtějí pražské kluby i Rijeka

Till Schumacher z Jihlavy v duelu s Novým Městem

Fotbalová Vysočina stále ještě může přijít o svého levého obránce Tilla Schumachera z Německa, jenž prošel...

Další z rubriky

Stáli jsme nedaleko hranic a řešili, jestli se vrátit, vzpomíná hokejová legenda

Bývalý hokejový obránce Jan Suchý vzpomíná nejen na bouřlivý srpen 1968, ale...

Nejlepší roky své kariéry prožil v době, kdy hokej byl snad jedinou možností, jak dát co proto nenáviděným „Rusákům“....

Nepil jste? ANO zvažuje zavést před hlasováním zastupitelstva testy

Testování cyklistů na alkohol na vinařské cyklostezce u Strachotína.

Do renesanční síně jihlavské radnice vstupuje hlídka městské policie. Vyzývá vybrané zastupitele, kteří zde zrovna...

Kdo bude řídit dopravní podnik v Jihlavě? Konkurz vypíšou až v září

Ředitel jihlavského dopravního podniku Josef Vilím.

Jihlava hledá nového výkonného ředitele dopravního podniku. Ten současný Josef Vilím se do výběrového řízení hlásit už...

Najdete na iDNES.cz