Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Z domu si udělali skládku. Obec je dává k soudu, chce exekuci dávek

  8:51aktualizováno  8:51
Sudice na Třebíčsku jsou hezká vesnice s pestrým společenským životem. Mají ale vadu na kráse. Dům a životní styl jedné rodiny, která ignoruje pravidla. Ze svého stavení si udělala soukromou skládku, mezi odpadky na zahradě vedou cestičky. Okolí obtěžují zápachem i svým chováním. Obci došla trpělivost.

Neplatí už řadu let za popelnici. Nemají ji. Splašky z domácnosti lijí do zahrady před okna sousedům. Na dvoře založili soukromou skládku komunálního odpadu. Před rokem jim ochránci zvířat odebrali psa, který živořil v otřesných podmínkách. Matka a syn D. ze Sudic si žijí po svém.

Až dosud na ně nikdo nenašel zákonné páky, aby je donutil plnit nejzákladnější povinnosti: neobtěžovat své okolí zápachem, netopit vším, co jim přijde pod ruku, odpadky házet do popelnice. A když už si domů přivedou zvíře, aby mělo slušný pelech, dobré zacházení a v misce každý den něco k snědku.

Starosta Sudic Jaroslav Doležal říká, že nyní už obci došla trpělivost a dala dvojici k soudu. „Když mají povinnost platit popelnici všichni, proč by neměli platit oni?“ táže se. Doufá, že půjde provést exekuci sociálních dávek.

Nemyslí si ovšem, že by matka se synem změnili životní styl. „V to nevěřím,“ mávl rukou. Mrzí ho, že ve vsi, která je jinak hezká a lidé tu vedou pospolitý život, jsou takoví spoluobčané.

Pokutu za odebraného týraného psa úřad zřejmě nevymůže

Další problémy mají D. kvůli psovi, kterého od nich pracovníci Ligy na ochranu zvířat (LOZ) loni odvezli za účasti veterináře a policie do třebíčského útulku.

Fotogalerie

„Prokázala se určitá míra týrání zvířete. Rozhodl jsem v této věci letos 16. února. Na začátku března bylo mé rozhodnutí doručeno D. do schránky. Teď běží tříměsíční lhůta, kterou mají na uhrazení pokuty a nákladů spojených s pobytem psa v útulku,“ uvedl Michael Štefl, úředník odboru životního prostředí v Náměšti nad Oslavou.

Kolik v tomto případě matka se synem dluží? Štefl s odkazem na zákon přesnou částku nesdělil, prý jde ale o pokutu v řádu tisíců korun. A Petr Ondráček z LOZ doplnil, že péče o zvíře v útulku dosud stála okolo patnácti tisíc korun.

Ty zatím platí náměšťská radnice. Úřednice Milada Matějková z tamního finančního odboru ovšem naznačila, že vymáhání dlužné částky může být problém.

„Pokud vím, exekuce sociálních dávek nemůže být. My dáme výzvu k zaplacení. Když ji dlužník ignoruje, provedeme nejprve exekuci sami z jiných zjištěných peněžitých prostředků. Například z jeho účtu. Když žádné takové peníze nejsou, zabývá se tím soudní exekutor,“ uvedla Matějková.

Dávejte bacha, ať něco nehodím, křičela majitelka domu

Co na celou situaci říkají matka a syn? Ve středu byla doma jen paní D., která vyšla na dvorek a začala křičet. „Pejska už nemám, ukradli mi ho, víc se o ničem bavit nebudu. Dávejte si bacha, ať něco nehodím,“ uvedla stručně.

Matka je důchodkyně, syn nemá zaměstnání. Od doby, kdy u nich doma zasahovali ochránci zvířat, se okolo stavení nic nezměnilo. Stále je dvorek zaplněný odpadky, mezi kterými jsou pěšiny. Přibyly pouze nepoužitelné lyže či bicykl. Hodně odpadků včetně starých lakovaných oken už zřejmě skončilo v kamnech.

„Kluk nepracuje, občas něco někde posbírá a prodá to po bazarech,“ podotkl jeden ze sousedů.

Seberou větvičku a tak uklízejí, říkají sousedé

„Paní jsem viděla předevčírem. Oni se synem několikrát za rok vyjdou před dům na ulici, seberou větvičku a chovají se, jako že uklízejí. Působí to úsměvně,“ přiblížila žena, která bydlí v domku poblíž.

Co lidem v sousedství dělá starost, je rozpadající se komín na stavení. Bojí se vypuknutí požáru, který by mohl poškodit domy v okolí. Ostatně před několika lety u D. hořelo v kůlně na dvoře. Naštěstí byl sníh, a tak ho sousedé na ohnisko zavčas naházeli.

A jak se má loni zabavený pes? Dobře. „Je čilý, zbavil se úzkostí. Vyřizují se poslední formality ohledně převodu na stát,“ doplnil Petr Ondráček z LOZ.
Nejčtenější

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Od největší nehody v Česku uplynulo 10 let. Změnila D1 i práci záchranářů

V hustém sněžení havarovalo na D1 přes sto aut - Provoz na spojnici Prahy a...

Vraky aut poházené na hromadě jako angličáky, mezi nimiž se nedalo projít a lidé je museli přelézat. Tak před deseti...Kamion převážející auta rozpáral bok autobusu, D1 u Humpolce stála

Noční nehoda kamionu s autobusem uzavřela dálnici D1

Téměř na tři hodiny byla v noci na středu zavřená dálnice D1 nedaleko Humpolce. Kolem deváté hodiny večer se na 95....

Exgumárník Němec přikoupil další lyžařskou firmu - rakouský Kästle

Kästle LX 82

Miliardář a bývalý gumárník Tomáš Němec po roce přikoupil další sportovní firmu. Po lyžích Sporten se stává majoritním...

Lotyšský hit fotbalové ligy. Ikaunieks pálí a Jihlava válí

Jihlavský útočník Davis Ikaunieks si bedlivě hlídá míč.

Táhne Jihlavu. Na dvanácti jarních bodech fotbalové Jihlavy má lví podíl útočník Davis Ikaunieks. Za rok a půl si...

Další z rubriky

Od největší nehody v Česku uplynulo 10 let. Změnila D1 i práci záchranářů

V hustém sněžení havarovalo na D1 přes sto aut - Provoz na spojnici Prahy a...

Vraky aut poházené na hromadě jako angličáky, mezi nimiž se nedalo projít a lidé je museli přelézat. Tak před deseti...

Starosta skončil kvůli zákonu o střetu zájmů, obec řídí jako zastupitel

Stanislav Veselý byl starostou Knínic skoro dvacet let. Když loni odstoupil...

Starosta a místostarosta Knínic na Jihlavsku rezignovali na protest proti rozhodnutí poslanců, kteří zpřísnili zákon o...

Vánoční strom v Novém Městě umírá. Zachránit ho má více vody a houby

Že smrk pichlavý, který v Novém Městě na Moravě každoročně slouží jako živý...

V Novém Městě na Moravě každoročně mají neobvyklý vánoční strom. Radnice nechává ozdobit živý smrk pichlavý, který...

Najdete na iDNES.cz