Státní maturita na třebíčském gymnáziu

Státní maturita na třebíčském gymnáziu | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Studenti opět zkouší maturitu nanečisto, většina volí lehčí variantu zkoušky

  • 1
Maturitu nanečisto si mohou opět vyzkoušet studenti gymnázií v Třebíči a ve Žďáru nad Sázavou. Písemnou zkoušku si odbudou z češtiny, matematiky a cizího jazyka. Obě školy se totiž zapojily do projektu Index, který se snaží ovlivnit přístup vysokých škol k novým maturitám.

Autorem projektu je Cermax, který státní maturity zaštiťuje a výsledky zkoušek použije k vlastnímu průzkumu. Známek se proto tentokrát studenti bát nemusejí. Jak byli úspěšní, se ale dozvědí.

"Vítáme příležitost před opravdovou maturitou trochu potrénovat. Čím víc bude pokusů nanečisto, tím budeme my i studenti klidnější při opravdové zkoušce," uvedl ředitel třebíčského gymnázia Radek Blažek.

Stejně se k tomu staví i jeho studenti. "Je to ten nejlepší způsob, jak se na skutečnou maturitu připravit," zhodnotil Ondřej Šimo.

Proč si komplikovat život?

Drtivá většina studentů na Vysočině si podle zjištění MF DNES zvolí nejjednodušší variantu a maturovat budou ze čtyř předmětů. Většina vysokých škol se totiž nebude ohlížet na to, zda student maturoval z těžší nebo lehčí varianty zkoušky.

"Nebudeme si komplikovat život. Vysoké školy to stejně neberou v potaz, tak raději vsadíme na jistotu," řekl Michal Mátl, student posledního ročníku Střední průmyslové školy v Jihlavě.

Horečné přípravy se konají i na jihlavské střední odborné škole sociálně právní. Poprvé totiž zdejší studenti budou muset maturovat i z cizího jazyka. Podzimních celostátních maturit nanečisto se škola sice neúčastnila, podle slov zástupkyně ředitele Zdeňky Bočkové ovšem poslední měsíce upíná sílu právě ke zdokonalování studentů v angličtině.

"Uspořádali jsme intenzivní kurz a máme i anglického lektora," říká Bočková. Přesto pochybuje, že závěrečnou zkoušku složí všichni. "Zvlášť ta ústní část bude pro nás náročná. Úroveň mluveného projevu totiž rok od roku upadá. I v češtině, natož v angličtině."

Nervozita roste i mezi učiteli. "Že by to nezvládli maturanti, strach nemám. Učitelé je průběžně připravují podle zadané metodiky. Mnohem náročnější je ale organizace a logistika celé akce," myslí si ředitel havlíčkobrodského gymnázia Milan Novák.

Překvapením může být i ústní část zkoušky, která bude taky jiná než dosud a na rozdíl od té písemné ji zatím nikdo nevyzkoušel.