Studentky Zdena Závětová (ve fialovém) a Jana Sedláková pracují na technickém lyceu Střední stavební školy v Havlíčkově Brodě na modelu starého města.

Studentky Zdena Závětová (ve fialovém) a Jana Sedláková pracují na technickém lyceu Střední stavební školy v Havlíčkově Brodě na modelu starého města. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Studenti lepí ve sklepě model Brodu. Staví i to, co zničili komunisté

  • 4
Ve sklepě havlíčkobrodské střední stavební školy vzniká už třetí rok unikátní model města. Za dalších pár let si zájemci z ptačí perspektivy prohlédnou, jak Havlíčkův Brod vypadal v polovině minulého století.

Až bude model hotový, bude vystaven v opravené Staré radnici. "Bude to tak v roce 2014 až 2015," konstatoval vedoucí prací Jan Ruml.

Studenti do modelu každý rok přidají několik desítek domů. Momentálně jich je kolem 110, ve finále by jich mělo být něco přes 300. Prozatím je záhadou, jak se model ze školní dílny dostane.

Domky stojí na velké mapě o rozměrech téměř 2 x 3 metry. Z kartonových krabic studenti vytvořili vrstevnice, terén je tak dokonale plastický. "Jen na lepení vrstevnic jsme použili čtyřicet kilo lepidla," říká Ruml.

Do mapy tvůrci vkládají ručně vymodelované domky. Musí se ve všech detailech podobat těm, které skutečně existují, nebo existovaly.

Pamětníci a staré fotografie

Model je datován do období těsně po druhé světové válce. V té době ještě nestačil komunistický režim polovinu centra zničit.

Tam, kde je nyní Smetanovo náměstí a panelové sídliště V Rámech, byl před půlstoletím takzvaný Koňský trh, staré město a lokalita, které se říkalo Na Louži. Změnily se také některé domy na Havlíčkově náměstí i třeba v Horní ulici a naproti klášternímu kostelu.

"Skupina pod vedením Josefa Charamzy sbírá všechny možné podklady v archivu, u pamětníků nebo ze starých fotografií," popisuje Ruml, podle čeho studenti podobu a polohu již neexistujících domů tvoří.

A právě staré centrum je zatím nejvíce zastavěnou částí modelu. Podle Rumla to šlo snadno, protože o středu města se dochovala spousta údajů, fotografií a plánů. "Horší to bude mimo hlavní ulice. Zatím nevíme, kde to budeme hledat," říká.

Kvůli podkladům je model i jinak datovaný, než měl původně být. Nejprve se měl co nejvíce blížit době Karla Havlíčka Borovského, tedy polovině 19. století. "Jenže z té doby jsme neměli šanci podklady sehnat. Takže jsme skončili o sto let později, těsně po druhé světové válce před významnou rekonstrukcí centra," dodává Ruml.

Model staví škola pro havlíčkobrodskou radnici, občas se její zástupci chodí na postup prací podívat. "Nezdála se jim kopule na věži kostela Nanebevzetí Panny Marie, tak jsme ji museli předělávat," usmívá se Ruml.

Kostel překvapivě nebyl tou nejsložitější budovou. Podle Rumla jí byla vůbec první vyrobená stavba - pošta ve Svatovojtěšské ulici. Také tu později opravovali.

Podle původního zadání měli studenti vytvořit jen samotné historické centrum uvnitř hradeb. Jenže k němu se přidal klášterní kostel, pak kostel svaté Kateřiny a další objekty. Nyní model sahá od řeky po pivovar a od rybníků v parku po nynější Masarykovu ulici.