Studenti pelhřimovského gymnázia si nemohli stravu ve školení vynachválit.

Studenti pelhřimovského gymnázia si nemohli stravu ve školení vynachválit. | foto: Julie Kalodová, MF DNES

Kraj zrušil pelhřimovským gymnazistům jídelnu. Ani petice nepomohla

  • 0
Měli ji rádi a nechtěli se jí vzdát. Studenti pelhřimovského gymnázia však jídelnu přímo v budově své školy neubránili. Kraj Vysočina rozhodl o jejím uzavření. Nezachránila ji ani petice.

Až se v září znovu vydají studenti pelhřimovského gymnázia do školy, čeká je jedna novinka. Po několika desítkách let zůstane totiž zavřená tamní jídelna, kterou si spousta strávníků chválila kvůli její až domácké atmosféře.

Jenže vedení kraje dalo jasný vzkaz: „Provoz této jídelny je pro nás nerentabilní. Obzvláště tehdy, když jsme zafinancovali rozsáhlou rekonstrukci jídelny střední průmyslové školy a středního odborného učiliště.“

Právě tam by od září měli chodit obědvat i studenti gymnázia. Jenže se jim tam nechce. A nejen jim. Vedení gymnázia poslalo krajským zastupitelům petici, v níž označují uzavření jídelny za nepromyšlené a neodůvodněné.

„Pochopitelně se nám nastalá situace nelíbí. Zdůvodnění kraje není dostačující. Nechápeme, proč by se mělo rušit něco, co doposud bezproblémově fungovalo,“ ohrazuje se Jana Daňhelová, zástupkyně ředitele gymnázia.

Dokažte, že rekonstrukce bude stát 10 milionů

Kraj svůj postup hájí zejména ekonomickými argumenty. Jídelna gymnázia, aby mohla nadále fungovat, by potřebovala rekonstrukci, jež by vyšla údajně na zhruba 10 milionů korun.

„To je naprosto mylný úsudek. Doposud nebyla zpracována žádná předběžná studie, která by nastínila možnou cenu oprav. Jasně jsme vyjádřili naše stanovisko, že nehodláme žádat o žádné opravy, protože nejsou v dohledné době potřeba. Hypotetické opravy by nestály ani desetinu uváděné cifry,“ prohlašuje zástupkyně.

„Finanční náročnost, na niž Kraj Vysočina poukazuje, nám nikdo neprokázal. Vznesli jsme oficiální písemný dotaz, kde žádáme o její doložení, ale dostalo se nám pouze odpovědi, že chybějí analýzy,“ popisuje komunikaci učitel gymnázia Karel Kratochvíl. A dodává, že škole nebyla dána možnost, jak se do rozhodovacího procesu zapojit.

Podle vedení gymnázia se navíc sníží bezpečnost studentů, kteří budou muset na obědy docházet do jídelny SPŠ a SOU. Trasa vede přes frekventovanou silnici, a vedení školy se tak obává možných úrazů.

„Situace nejvíce postihne studenty, kteří mají na oběd jen určitý čas. Ten teď budou muset dělit mezi cestu do jídelny a zpět. Na samotný oběd jim zbude jen krátký čas a to nemluvím o možnosti dopřát si odpočinek,“ nastínila dopady pro studenty zástupkyně ředitele Jana Daňhelová.

Zachovejte nám v budově alespoň výdejní místo

Mezi rodiči dětí, kterých se to bezprostředně týká, byla provedena anketa o možnosti stravování v nové jídelně SPŠ a SOU. Ta však neměla pozitivní výsledek. Většina rodičů s postupem Rady Kraje Vysočina nesouhlasila.

Jedním z navrhovaných kompromisních řešení bylo vytvoření prozatímní výdejny ve stávajících prostorách. „Ani to však nebylo krajským úřadem akceptováno. Stále však doufáme,“ konstatuje vedení Gymnázia Pelhřimov.

Podle kraje, který je zřizovatelem školy, však měli lidé čas se na chystanou změnu připravit. Ukončení provozu jídelny bylo v plánu již několik let. S uskutečněním záměru se čekalo jen na finální dokončení generální rekonstrukce stravovny SPŠ a SOU.

„Zrekonstruovaná jídelna je jednou z nejmodernějších v kraji a disponuje nyní dostatečnou kapacitou pro poskytování kvalitní služby případným strávníkům. Přínos vidíme i v možnosti nabídnout výběr ze tří variant obědů,“ upřesňuje krajská mluvčí Jitka Svatošová.

Gymnázium má volné prostory, z nichž může udělat učebny

Problematice se věnoval i hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek, jenž sám v Pelhřimově žije. Petici studentů a pracovníků gymnázia však nepodpořil. Zároveň odsouhlasil postup změny zřizovací listiny Gymnázia a Obchodní akademie Pelhřimov, ve kterém došlo k vyjmutí zajišťování stravování z hlavního předmětu činnosti organizace.

„Změna způsobu zajišťování stravování umožní využít pestřejší nabídku a nabídne kvalitní stravu připravenou šetrnější technologií,“ hájí postup hejtman.

Krajský úřad plánuje stravovací zařízení zpřístupnit i veřejnosti a firmám. Podle Svatošové bylo zrušení stravovny v prostorách gymnázia nevyhnutelným krokem, a to zejména kvůli modernizaci technologií a sladění hygienických podmínek, které by bylo zapotřebí za předpokladu, že by k zrušení jídelny nedošlo.

„Nepochybně je to příležitost pro vedení školy přeměnit s podporou zřizovatele uvolněné prostory na učebny. Momentálně má škola volné pole působnosti a bývalou jídelnu může uzpůsobit jako volnočasový prostor pro místní studenty,“ tvrdí Svatošová.