Stromy řadu let ničily plot dukovanské elektrárny. Teď bobra přistihli

  • 22
Jadernou elektrárnu v Dukovanech dlouhé roky trápil „výtržník“, který zejména v okolí záchytné vodní nádrže kácel stromy a čas od času tím poškodil oplocení areálu. Po mnoha letech se ho dnes ráno podařilo ostraze přistihnout přímo při činu. Je to bobr.

„Opravdu několik let jsme se snažili najít viníka. Nikdy se ho ale nepodařilo přistihnout či dokonce chytit. Až dnes ráno,“ informoval mluvčí dukovanské jaderné elektrárny Jiří Bezděk.

Podle stop, způsobu pokácení stromů, které buď zatarasily přítok do nádrže nebo poničily oplocení, i podle okousání kmenů samozřejmě v elektrárně tušili, že půjde o zvířecího pachatele, nejspíš bobra. Nikdy ho tu ale nikdo neviděl.

„Ve dne, kdy jsme po něm pátrali, už byl zalezlý v norách,“ poznamenal Bezděk.

V pátek ráno jednoho bobra přímo při okusování stromů přistihla obsluha zdejší vodní čerpací stanice. Stalo se tak velmi brzy, ještě za tmy. Při střídání noční a ranní směny si zdatného bobra okusujícího kmen všiml Libor Dvořák.

„Byl jsem od něj na jeden metr. Přišlo mi, jako by mně zprvu nevnímal, pak na mě zafuněl a tím si získal respekt,“ popsal setkání s bobrem. Neváhal a alespoň zvíře natočil, než odkráčelo do bezpečí.

Hon na bobra elektrárna pořádat nebude, nechá ho žít

Elektrárna podle Bezděka nebude proti bobrům podnikat žádné kroky či opatření. „Pokud způsobí nějakou škodu, napravíme ji. Lovit ho ale nebudeme, necháme ho tu žít,“ prohlásil mluvčí. Podnikoví hasiči už několikrát museli padlé stromy odklízet z cest i z poničeného oplocení.

Bobři se do okolí dukovanské elektrárny vrátili před několika lety a podle stop, které po sobě zanechávají, se zdejší populaci daří velmi dobře. Živí se kůrou a lýkem listnatých stromů a keřů, jejich větvemi a kořeny.

Převážně noční tvorové preferují menší řeky a malá jezírka nebo tůně, na kterých si staví svá díla. Bobři kácí stromy dolními řezáky, horní při tom slouží jako páka. Jsou schopni porazit strom o průměru až jednoho metru. Vyhledávají především vrby, olše, břízy a osiky.

Voda je jednou z nejdůležitějších surovin pro provoz Jaderné elektrárny Dukovany. Z Mohelenské nádrže je prostřednictvím čerpací stanice dopravena do gravitačního vodojemu a poté samospádem vedena do areálu elektrárny k využití.

Zpět se voda vrací přes čistící a měřící stanice do záchytné nádrže s přítokem skryjského potoka a odtud odtéká zpět do řeky Jihlavy. „Obsluha čerpací stanice zajišťuje její provoz, provádí kontrolu zařízení i pochůzkovou činnost vnějších prostor uvnitř areálu,“ vysvětlil mluvčí.

Bobři se zabydleli u nádrže v areálu Jaderné elektrárny v Dukovanech.

Bobři se zabydleli u nádrže v areálu Jaderné elektrárny v Dukovanech.

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz