Krajské digitalizační pracoviště v Havlíčkově Brodě využívá i robota, který

Krajské digitalizační pracoviště v Havlíčkově Brodě využívá i robota, který otáčí strany skenovaných dokumentů a knih. | foto: ČTK

Digitalizaci usnadní robot, který otočí miliony stran skenovaných listin

  • 3
Na havlíčkobrodské střední škole stavební funguje robot, který otáčí listy knih a dokumentů, aby je mohly dva speciální skenery digitalizovat. Stroj za 28 milionů korun už takto vyrobil desítky knih. Tato nová krajská digitalizační jednotka musí zpracovat miliony stran listin a publikací.

"Zatím se s přístrojem učíme. Ve zkušebním provozu jsme naskenovali pár desítek svazků. Spíš v archivech vyhledávám knihy, které jsou nestandardní. Zjišťujeme, jak je přístroj zvládne," říká pracovnice brodské knihovny Helena Hrnčířová.

Nejmodernější digitalizační pracoviště v kraji tvoří počítače a dva velké automatické skenery. Robot jednoho z nich umožňuje automatické snímání, dokáže šetrně otáčet listy a nasvítit zvlášť každou stránku. Při optimálním nastavení stihne za hodinu přefotit okolo 1 400 stránek.

Stránky hltají dva automatické skenery

Druhý skener umožňuje převést do elektronické podoby dokumenty velkých formátů až po rozměr A0 o rozměrech 841 × 1 189 milimetrů. "Máme tak možnost zdigitalizovat za jedno snímání třeba staré mapy a listiny velkých formátů," popsal krajský radní pro oblast informatiky Zdeněk Ryšavý.

Převod dokumentů a listin do počítače dokáže zachránit i cenné archiválie a publikace a navíc uvolní místo při jejich skladování. Naskenované stránky lze i jednodušeji vyhledat a dělat z nich kopie. Snáze se k nim dostane i veřejnost.

Digitalizace se dotkne i významných regionálních periodik a monografií z fondů Krajské knihovny Vysočiny, archivů a muzeí.

Časem by se jí měly dočkat také obecní kroniky a novodobé dokumenty obcí, úřadů i jiných organizací.

Dokumenty budou na internetu

Krajský projekt digitalizace navazuje na projekt Národní digitální knihovny. "Jeho cílem je pořídit digitální kopie i pro tiskoviny, na které se v rámci národního programu nedostane, a nabídnout tuto službu knihovnám, muzeím, galeriím, okresním archivům a také obcím a příspěvkovým organizacím," uvedl krajský radní Tomáš Škaryd.

Podle Petra Pavlince z krajského odboru informatiky by měly být digitalizovány řádově miliony stran. Budou uloženy v krajském digitálním úložišti a na internetu zpřístupněny podle potřeb správců a v souladu s autorským zákonem.

"Musí se nejprve rozeběhnout registr digitalizace, aby stejné dokumenty nesnímalo více pracovišť, musí být vytvořeny standardy, jak má výsledek vypadat. A pro naskenované dokumenty musí být vytvořena databáze. To může trvat měsíce," odhaduje Helena Hrnčířová.

Více než u skeneru tak nyní vysedává po archivech. Ještě před samotným skenováním musí dokumenty vytipovat, připravit, případně dohledat chybějící části.

Snímky se upravují

"Surové snímky jsou pak pomocí nástroje pro hromadnou konverzi ořezány a upraveny, aby bylo potlačeno pozadí a dosaženo co nejlepší čitelnosti textu. Následuje kontrola kvality, pořízení popisných dat a u tištěných dokumentů automatické rozpoznání textu pro pozdější fulltextové vyhledávání," vyjmenovala, co bude následovat po samotném naskenování.

Projekt Digitalizace a ukládání v Kraji Vysočina je zaměřen na tři aktivity. Kromě krajské digitalizační jednotky vzniká i krajské digitální úložiště pro ukládání a zálohování dat obcí nebo příspěvkových organizací.

V krajské digitální spisovně budou od poloviny letošního roku ze zákona dlouhodobě v digitální podobě ukládány veškeré úřední dokumenty a spisy.

,