Vizualizace moderního vědeckého Centra excelence v Telči, jehož součástí bude také unikátní klimatický tunel.

Vizualizace moderního vědeckého Centra excelence v Telči, jehož součástí bude také unikátní klimatický tunel. | foto: Tomáš Šenberger

Do Telče dorazil stroj na počasí, přivezli jej na několika kamionech

  • 5
Telč se z města kultury se stává i místem zaslíbeným vědě. Pomůže tomu nové vědecké centrum, které roste na kraji města. Ve speciálním klimatickém tunelu tam budou vědci nastavovat a zkoumat různé podoby počasí. To bude vyrábět speciální stroj, který už do města dorazil.

Sníh, mráz, nebo i tropy či přívalové deště i vítr o síle orkánu budou řízené týmem vědců ve speciálním klimatickém a aerodynamickém tunelu. Ten ve středu dorazil na několika kamionech do nově vznikajícího vědeckého centra na kraji Telče.

Výzkumné pracoviště je zaměřeno zejména na výzkum životnosti historických konstrukcí a materiálů. Bude zkoumat různé vlivy počasí na stavební materiály. Ty budou vystavovány vlivům počasí v klimatickém tunelu.

Sníh, pak déšť a vítr

Tubus pod dohledem vědců dokáže divy. "Každou zimu se střídá mráz a tání, namrzání a déšť, to vše se dá v tunelu modelovat a zároveň zkoušet i ochranné prostředky materiálů proti těmto vlivům," vysvětlil otec projektu, profesor Akademie věd ČR Miloš Drdácký.

"Dlouhodobé vlivy počasí bude možné simulovat během jediného pokusu, který by měl trvat řádově třeba jen několik dnů," dodal projektant Jiří Vohralík, který na stavbu komplexu dohlíží. Díly klimatického tunelu skládali do útrob nové budovy vědeckého centra dělníci s pomocí jeřábu. Hrubá stavba centra by letos měla být dokončená.

První provozní zkoušky tunelu by mohly začít už koncem roku. "Klimatický tunel spustíme do zkušebního provozu ještě letos, pak přijde nejnáročnější fáze jeho seřízení a napojení na ovládací systémy," popsal Vohralík.

Příští rok pak budou odborníci montovat speciální vybavení, stroje, měřící přístroje a laboratoře. Při spuštění na plný výkon má tunel podle Vohralíka spotřebu elektrické energie asi jako tisíc domácností.

Tunel zviditelní Telč na vědecké mapě Evropy

Tunel má tvar uzavřeného tubusu v kruhu, ve kterém se pohybuje vzduch řízenou rychlostí. Dělníci jej částečně zapustí pod zem.

V tubusu bude komora sloužící jako měřicí pracoviště pro klimatické jevy. "Do ní bude možné umístit třeba kamennou sochu a zkoumat, jakým způsobem na ní probíhají degradační procesy," dodal Drdácký. Vědci v něm budou zkoumat i chování modelů různých staveb například při zatížení extrémním větrem.

Nové vědecké centrum získá díky tunelu získá výjimečná evropská měřítka. "Jediný skutečně kvalitní vědecký tunel tohoto typu je ve Francii. S ním úzce spolupracujeme," dodal profesor Akademie věd.

Projekt Centra excelence

Tým vědců by měl začít pracovat v novém centru nejpozději od roku 2013. Najde zde práci celkem čtyřicet lidí, mezi nimi i mezinárodní tým. Vědecký park v Telči by měl stát 238,3 milionu korun a výrazně na něj přispěla Evropská unie.

Podobný tunel podle Drdáckého funguje ještě v Rakousku. V něm se testují především dopravní prostředky pod vlivy extrémního počasí. "To jsou velké tunely, jejichž provoz je drahý, ten v Telči - díky svým menším rozměrům - bude provozně i daleko levnější," dodal profesor.

Vědecké centrum bude fungovat ve dvou budovách: kromě pracoven a laboratoří v nich řemeslníci připravují i výzkumné komory. V jedné budou panovat extrémní mrazy, v jiné tropické podnebí, další zase bude třeba extrémně slaná. K dispozici získají i rentgen, který bude zkoumat narušení materiálů po pokusech.

Profesor Drdácký vidí možnosti spolupráce i s letos otevřenou pobočkou Masarykovy univerzity v Telči. "Studenti univerzity u nás budou mít možnost doktorského studia," dodal.