Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Do Telče dorazil stroj na počasí, přivezli jej na několika kamionech

  11:25aktualizováno  11:25
Telč se z města kultury se stává i místem zaslíbeným vědě. Pomůže tomu nové vědecké centrum, které roste na kraji města. Ve speciálním klimatickém tunelu tam budou vědci nastavovat a zkoumat různé podoby počasí. To bude vyrábět speciální stroj, který už do města dorazil.

Vizualizace moderního vědeckého Centra excelence v Telči, jehož součástí bude také unikátní klimatický tunel. | foto: Tomáš Šenberger

Sníh, mráz, nebo i tropy či přívalové deště i vítr o síle orkánu budou řízené týmem vědců ve speciálním klimatickém a aerodynamickém tunelu. Ten ve středu dorazil na několika kamionech do nově vznikajícího vědeckého centra na kraji Telče.

Výzkumné pracoviště je zaměřeno zejména na výzkum životnosti historických konstrukcí a materiálů. Bude zkoumat různé vlivy počasí na stavební materiály. Ty budou vystavovány vlivům počasí v klimatickém tunelu.

Sníh, pak déšť a vítr

Tubus pod dohledem vědců dokáže divy. "Každou zimu se střídá mráz a tání, namrzání a déšť, to vše se dá v tunelu modelovat a zároveň zkoušet i ochranné prostředky materiálů proti těmto vlivům," vysvětlil otec projektu, profesor Akademie věd ČR Miloš Drdácký.

"Dlouhodobé vlivy počasí bude možné simulovat během jediného pokusu, který by měl trvat řádově třeba jen několik dnů," dodal projektant Jiří Vohralík, který na stavbu komplexu dohlíží. Díly klimatického tunelu skládali do útrob nové budovy vědeckého centra dělníci s pomocí jeřábu. Hrubá stavba centra by letos měla být dokončená.

První provozní zkoušky tunelu by mohly začít už koncem roku. "Klimatický tunel spustíme do zkušebního provozu ještě letos, pak přijde nejnáročnější fáze jeho seřízení a napojení na ovládací systémy," popsal Vohralík.

Příští rok pak budou odborníci montovat speciální vybavení, stroje, měřící přístroje a laboratoře. Při spuštění na plný výkon má tunel podle Vohralíka spotřebu elektrické energie asi jako tisíc domácností.

Tunel zviditelní Telč na vědecké mapě Evropy

Tunel má tvar uzavřeného tubusu v kruhu, ve kterém se pohybuje vzduch řízenou rychlostí. Dělníci jej částečně zapustí pod zem.

V tubusu bude komora sloužící jako měřicí pracoviště pro klimatické jevy. "Do ní bude možné umístit třeba kamennou sochu a zkoumat, jakým způsobem na ní probíhají degradační procesy," dodal Drdácký. Vědci v něm budou zkoumat i chování modelů různých staveb například při zatížení extrémním větrem.

Nové vědecké centrum získá díky tunelu získá výjimečná evropská měřítka. "Jediný skutečně kvalitní vědecký tunel tohoto typu je ve Francii. S ním úzce spolupracujeme," dodal profesor Akademie věd.

Projekt Centra excelence

Tým vědců by měl začít pracovat v novém centru nejpozději od roku 2013. Najde zde práci celkem čtyřicet lidí, mezi nimi i mezinárodní tým. Vědecký park v Telči by měl stát 238,3 milionu korun a výrazně na něj přispěla Evropská unie.

Podobný tunel podle Drdáckého funguje ještě v Rakousku. V něm se testují především dopravní prostředky pod vlivy extrémního počasí. "To jsou velké tunely, jejichž provoz je drahý, ten v Telči - díky svým menším rozměrům - bude provozně i daleko levnější," dodal profesor.

Vědecké centrum bude fungovat ve dvou budovách: kromě pracoven a laboratoří v nich řemeslníci připravují i výzkumné komory. V jedné budou panovat extrémní mrazy, v jiné tropické podnebí, další zase bude třeba extrémně slaná. K dispozici získají i rentgen, který bude zkoumat narušení materiálů po pokusech.

Profesor Drdácký vidí možnosti spolupráce i s letos otevřenou pobočkou Masarykovy univerzity v Telči. "Studenti univerzity u nás budou mít možnost doktorského studia," dodal.
Nejčtenější

Barážová hádanka, blíží se rozuzlení. Jágrovo Kladno cítí křivdu

Kladenští trenéři Pavel Patera (vlevo) a Miloslav Hořava přihlížejí společně s...

Do konce baráže o hokejovou extraligu zbývají už jen tři kola, ale situace je stále zamotaná. Jak tohle dopadne? Hodně...

Karlovy Vary jsou blízko extralize. Litvínov ožil a drží druhé místo

Litvínovský Jakub Černý slaví gól se spoluhráčem Markem Baránkem

Hokejisté Karlových Varů jsou blízko návratu do extraligy. Západočeši se k postupu mezi elitu přiblížili dvě kola před...Kladnu uteklo vedení v baráži o 16 vteřin, Jihlava přetlačila Litvínov

Momentka z utkání Jihlava - Litvínov.

V baráži o hokejovou extraligu už zbývají odehrát tři zápasy. Karlovy Vary si čtvrtým vítězstvím v řadě pojistily...

Výtvory musí z chodeb pryč, zaveleli hasiči ve školkách. Jsou hořlavé

Takto nyní vypadají stěny vstupní chodby MŠ Pastelka v Riegrově ulici....

Z chodeb mateřských škol v Jihlavě musely zmizet obrázky i další výrobky dětí. S ohledem na riziko požáru to požadují...

Karlovy Vary slaví návrat do extraligy, Kladno ztratilo šanci na postup

Hráči Karlových Varů slaví návrat do extraligy.

Baráž o hokejovou extraligu se přiblížila svému rozuzlení předposledním 11. kolem. Vedoucí Karlovy Vary získaly...

Další z rubriky

Opilý koledník v centru Jihlavy brutálně napadl mladého muže

napadení kluka partou mladíků

Mladého muže v centru Jihlavy bezdůvodně napadl podnapilý mladistvý útočník. Opakovaně ho povalil na zem, bil ho a...

Starých okresních značek jsou na autech stále tisíce. A vznikají i nové

Škoda Felicia

Už to bude 17 let, co si motoristé z Třebíčska, Žďárska, Havlíčkobrodska i Pelhřimovska museli zvyknout, že místo svých...

Jako symbol své obce ctí lidé ve vsi na Třebíčsku mohutný suchý strom

Už řadu let suchý dub prý býval chráněn státem. Lidé v Myslibořicích jej ctí i...

Obrovitý suchý dub na poli u Myslibořic na Třebíčsku nelze přehlédnout. Typický obrys mohutného stromu s dramaticky...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz