VIDEO: Ovce jako u kadeřníka. Stačí pět minut a je celá dohola

  • 2
I třikrát do roka chodí některá plemena ovcí ke „kadeřníkovi“. Jak taková práce vypadá, ukázal v neděli zájemcům v Počítkách na Žďársku střihač Roman Popek. Jeden kus zvládne ostříhat za pět minut.

„Podívej se, ta ovečka sedí jako u kadeřníka,“ prohodila jedna z přihlížejících maminek. Křeslo však ve stodole chybělo. Střihač bral jednu „zákaznici“ za druhou. Naučenými pohyby dostal vystresované ovce do sedu a držel je tak, aby tolik nevzdorovaly. Postupně je otáčel a strojkem je zbavil veškeré vlny.

„Při stříhání je asi dvanáct, třináct kroků, kterými zajistíme to, aby si ovce ani jednou nohou nešlápla na zem. Jinak se začne vzpouzet a utíkat,“ vysvětluje střihač Roman Popek. „Takhle vypadá, že si hoví v křesle a pouštíme jí seriál,“ dodal při pohledu na sedící ovci muž z Nového Rychnova na Pelhřimovsku.

V neděli v Počítkách při vzdělávací akci Sdružení Krajina zájemcům ukázal novozélandský styl stříhání.

Ostříhat rouno z jedné ovce mu běžně trvá kolem pěti minut. „Profesionální střihači na soutěžích to zvládají za dvě minuty. Záleží také na tom, jak dlouhou srst ovce má a jakou má střihač praxi. Když jsem začínal, trvalo mi ostříhat dvacet ovcí celý den. Dnes to zvládnu za hodinu a půl,“ řekl.

Svoji živnost dělá jen sezonně, nejvíc práce má od dubna do července. „Celá stříž se dělá v létě. Ale některá plemena se dělají i sezonně - jednou se vystříhá břicho, aby se jehňata dostala ke strukům, na podzim se zase ovce ostříhá tak, aby se beran dostal ke správnému otvoru a tolik se neunavil,“ říká s úsměvem Popek.

Ovcím je v zimě hej

Zatímco lidé se s blížící se zimou začínají choulit do kabátů, ovcím je hej. „Vyhovují jim teploty kolem plus pěti stupňů. Zima jim je až při minus třiceti a to tady nezažijí. Tyhle ovečky jsou venku celoročně, poprvé se dostaly pod střechu až při stříhání,“ podotkl chovatel Milan Daďourek.

Chovatel z Počítek si první ovci pořídil před čtyřmi roky. Teď má ve stádě 190 bahnic a k tomu 20 beranů kombinovaného masno-vlnného plemene.

„Chovám ovce Romney Marsh, to je jedno z nejpočetnějších plemen ve světě. Třeba na Novém Zélandu tvoří tři čtvrtiny všech ovcí. Je to plemeno původem z Anglie z oblasti Kentu. Jsou zvyklé na vlhko, takže se výborně hodí i do našich podhorských podmínek,“ vysvětlil Daďourek.