Svůdná kráska i Kaplického muchomůrka. Podchod vyzdobili street artisté

  • 4
Ve street artovou galerii se přes víkend proměnil jeden z podchodů v Havlíčkově Brodě. Mladí designéři do Brodu pozvali přední české umělce, kteří šedivou chodbu prosvítili barvami. Na stěnách se objevila například svůdná kráska nebo třeba muchomůrka připomínající Kaplického blob.

Po dva dny sedm předních českých umělců věnujících se street artu spreji přetvořili podchod pod Masarykovou ulicí naproti střední zdravotní škole. „Bydlíme tady, podchodem chodíme skoro každý den. Když jsme tudy procházeli jednou večer, napadlo nás, že by nebylo na škodu tmavou chodbu vymalovat,“ uvedl Michal Nepovím.

Spolu s kolegyní Anetou Jarošovou stojí za organizací Urban Art Project. Oba se věnují designu profesionálně už několik let. Aneta působí jako nezávislý kreativní designér, Michal se věnuje fotografii a kreativnímu designu. Oba jsou Broďáci a záleží jim na vzhledu a kulturním dění ve městě.

S nápadem nechat nově „vymalovat“ podchod uspěli u brodských radních. „Ne všichni tomu byli nakloněni, ale těsně to prošlo,“ usmívá se Aneta. Svůj nápad si museli obhájit. „Předkládali jsme návrhy, skicy, materiály, barvy, říkali jsme, kolik energie do toho chceme vložit,“ popisuje.

Uspěli i díky neobvyklé myšlence spojit přední české street artisty, kteří by se dohodli na jednotném konceptu podchodu. Společně by vymysleli námět tak, aby k sobě jejich díla ladila. „Chtěli jsme, aby to dělali s nějakým námětem a cílem. Aby to nebylo jenom o sprejování jako takovém,“ vysvětluje Michal. „Nikdo tu není jen za sebe, pracují na společném díle,“ dodal.

Organizátoři mají strach, že nové obrazce hned někdo počmárá

To se nakonec podařilo. Organizátoři je přes street artové festivaly kontaktovali po internetu. Do Havlíčkova Brodu v sobotu ráno přijelo z celé republiky sedm umělců. V uzavřeném podchodu společně pracovali až do nedělního odpoledne. „Vzniká jedno velké umělecké dílo,“ spokojeně před koncem akce konstatovala Aneta Jarošová.

Oba pořadatelé měli plné ruce práce. Nejen, že museli do Brodu umělce sezvat, museli jim také zajistit potřebné vybavení, nakoupit barvy a spreje, vyjednat si uzavření podchodu a potřebná povolení. Přispělo jim na to město i jedna soukromá společnost.

Přesto měli oba velký strach. Báli se, že jim akci překazí někdo z místních amatérských sprejerů. Těch, kteří namalovat obraz neumí, ale se spreji v ruce rádi ničí fasády.

„Bojíme se hodně, že to někdo počmárá a posprejuje. A měli jsme velký strach už den předem, kdy byl podchod natřen základovkou a byl čistý,“ potvrzuje Michal Nepovím. „Doufáme a věříme, že lidi k tomuto novému dílu budou mít trochu respekt,“ doplnila ho Aneta. Podchod je vymalovaný celý, nezbylo v něm žádné volné místo. V komunitě sprejerů se dodržuje nepsaný zákon, že do hotového díla se nečmárá.

V Havlíčkově Brodě je to už druhý podchod, který legálně vyzdobili sprejeři. Novější podchod u základní školy Wolkerova však nemá jednotnou koncepci ani námět. A tak je podle Michala Nepovíma možné, že se oba designéři v budoucnu pokusí dát přední české street artisty opět dohromady, pozvou je do Brodu a pochod přemalují.