Dráhy potřebují mladé vzdělané zaměstnance, kteří nahradí ty, kteří odcházejí do důchodu. (Ilustrační snímek)

Dráhy potřebují mladé vzdělané zaměstnance, kteří nahradí ty, kteří odcházejí do důchodu. (Ilustrační snímek) | foto: Lukáš Bíba, MF DNES

Končící železničáře nahradí studenti z Nového Města na Moravě

  • 0
V dětství si s vláčky hraje prakticky každý malý kluk. Svět výhybek a závor se může pro některé z nich stát i dlouhodobější zálibou. Milovníkům železnice na prahu dospělosti nabízí uplatnění jejich vášně střední odborná škola v Novém Městě na Moravě. Je jednou z mála, která připravuje na příští kariéru vlakové strojvedoucí nebo výpravčí.

"Tyto obory jsou skutečně v našem kraji ojedinělé. Nejbližšími školami s obdobnou nabídkou jsou v Českých Velenicích nebo v Praze," podotkla učitelka Edita Fialová, která vychovává mladé železničáře.

Vzdělání v tomto odvětví má na Vysočině už padesátiletou tradici, v roce 1962 se započala v Jimramově. Odsud se po sloučení škol železničáři v roce 1998 přesunuli do Nového Města na Moravě. U dráhy dnes svoji budoucnost hledají chlapci i děvčata.

"Zájem mají více chlapci než dívky. Většinou jsou to žáci, kteří mají železnici jako svůj koníček," upozornila novoměstská učitelka. Důležitou podmínkou je také dobrý zdravotní stav. Do maturitního oboru letos nastoupilo devět žáků, vedle něj škola provozuje vzdělání v nematuritním učebním oboru železničář.

Vybraní studenti získají výhodné jízdné i bydlení zdarma

Vedle teoretických hodin si studenti novoměstské střední odborné školy vyzkoušejí své budoucí povolání i v praxi. V druhém a třetím ročníku se vydají dělat výpravčího, signalistu, vlakvedoucího nebo usednou za pokladní přepážku. Mnozí z nich mají příležitost zůstat u některé z těchto profesí i po maturitě nebo vyučení.

"České dráhy se potýkají s nedostatkem mladých technicky vzdělaných zaměstnanců, je třeba nahradit generaci kvalifikovaných pracovníků, kteří odcházejí do důchodu," uvedla Blanka Havelková, vedoucí oddělení rozvoje lidských vztahů u železničního dopravce.

České dráhy proto nabízejí stipendia také pro studenty novoměstské školy. Vybraní žáci můžou od začátku studia dostávat měsíční peněžní příspěvek, výhody na jízdném nebo ubytování zdarma. Po ukončení studia jim pak železniční společnost nabídne zaměstnání.

Najít místo na železnici není problém

"Vzhledem k tomu, že České dráhy mají se střední školou v Novém Městě nastavenu velmi dobrou spolupráci, jsou absolventi studijních oborů pro práci u ČD velmi dobře připraveni," potvrdila Havelková. Při dobrém zapracování můžou železničáři z novoměstské střední školy postoupit i na vedoucí místa.

Budoucnost nacházejí i u Správy železniční dopravní cesty (SŽDC). "Praktikanti jsou nasazeni v obvodu brněnského oblastního ředitelství, které působí i na Vysočině," uvedl mluvčí SŽDC Pavel Tesař.

Středních škol, které poskytují vzdělání směřované k práci na železnici, je v současné době v ­Česku pouze 12, na Vysočině je Nové Město jediné. "Žáky máme i z Plzně, Karviné nebo z Mělníka," přiblížila učitelka Edita Fialová. Absolventi novoměstského studijního oboru mohou pokračovat i v univerzitním studiu na dopravní fakultě v Pardubicích.