V uranovém dole v Dolní Rožínce nyní pracuje pět stovek zaměstnanců. Ilustrační foto

V uranovém dole v Dolní Rožínce nyní pracuje pět stovek zaměstnanců. Ilustrační foto | foto: shutterstock.com

Stovky horníků nyní v uranovém dole v Dolní Rožínce pracují v pěti patrech

  • 0
Pět set lidí nyní pracuje v uranovém dole v Dolní Rožínce. Jde o jediný funkční hlubinný uranový důl ve střední Evropě. Těží se již 54. rokem.

Mnozí ze současných zaměstnanců jsou synové a vnukové těch, kteří zde před více než půl stoletím začínali.

V loňském roce horníci pracovali na 23. patře. "Soustředili jsme se na dokončení podložního překopu a dále na ražbu patrových rozrážek (chodeb – pozn. red.) a komínů pro dobývací bloky pod 22. patrem," vysvětlil Josef Lazárek, náměstek ředitele pro výrobu.

Horníci hledají další zásoby uranu

Horníci pokračují v hledání dalších zásob uranu, v běhu je i vrtný průzkum. "Především dlouhé boční vrty se provádí na 22. patře a také v dalších dvou spodních úrovních – tedy 23. a 24. patře," řekl Lazárek.

Celkem bylo loni v Dolní Rožínce navrtáno 3 615 metrů bočních vrtů o průměrné délce 50 metrů a 1 603 metrů krátkých bočních vrtů o průměrné délce dva metry.

V nejbližší době by měly nabrat na obrátkách práce na 23. patře v hloubce téměř 1 500 metrů pod zemí.

Tento týden totiž končí lhůta na podání nabídek do veřejné zakázky státního podniku DIAMO na některé práce v lokalitě Dolní Rožínka. Tyto práce budou řešeny dodavatelskou formou.

V provozu je nyní šest jam. Chystá se zásobník plynu

V Dolní Rožínce je aktuálně v provozu šest jam, na kterých mají horníci k dispozici celkem třináct těžních a dopravních zařízení.

Čerpání dolu je zajišťováno jedenácti hlavními čerpacími stanicemi a pěti pomocnými čerpacími stanicemi. O elektrickou energii se stará šest povrchových a sedmnáct důlních trafostanic.

Kromě těžby uranové rudy se v Dolní Rožínce připravuje i další rozsáhlý projekt – výstavba největšího podzemního zásobníku zemního plynu kavernového typu v Evropě, který má mít kapacitu 180 milionů metrů krychlových plynu.

V dole probíhají průzkumné práce

Na 21. patře – v hloubce přes kilometr pod zemí – byly loni zahájeny průzkumné práce. Na průzkumu v současnosti pracují desítky lidí.

"Zatím se připravujeme na geologický průzkum v průzkumném území Milasín-Bukov. Ražba překopu v profilu 9,2 metru čtverečního byla zahájena v srpnu loňského roku, dosud bylo vyraženo 214,5 metru," přiblížil další činnost na šachtě Josef Lazárek.

Projekt výstavby zásobníku zemního plynu, který bude stát kolem devíti miliard korun, je zatím v začátcích. V době budování hlavního zásobníku by v lokalitě mohlo pracovat až tisíc lidí a práce by měly trvat pět let.