Jaderná elektrárna Dukovany

Jaderná elektrárna Dukovany | foto: Tomáš Hájek, MAFRA

Šok pro Temelín. Na řadě jsou Dukovany, doufají v okolí elektrárny

  • 1
Po zrušení tendru na dostavbu Jaderné elektrárny v Temelíně se ČEZ má zaměřit na prodloužení životnosti Dukovan. Jak na tuto situaci reaguje dukovanská elektrárna a starostové obcí v jejím okolí?

Vláda uvedla, že má sice zájem pokračovat v rozvoji jaderné energetiky v České republice, ovšem bez jakéhokoliv typu státních záruk. Tržní riziko investice do výstavby dvou nových temelínských bloků bez státní podpory nebo garance výkupní ceny bylo podle ČEZ příliš veliké.

"Tyto události se nás zatím nijak nedotkly. Jedeme podle platného harmonogramu. Po Velikonocích by měly být prováděny geologické průzkumy. Prioritou je pro nás nyní dosáhnout potvrzení provozu prvního bloku na dalších deset let, a následně toho samého pro další tři bloky," uvedl mluvčí dukovanské elektrárny Petr Spilka.

Stavět Temelín i Dukovany? To nebylo možné, říká Jonáš

Podle Vítězslava Jonáše, bývalého senátora a nyní předsedy organizace Energetické Třebíčsko, je zastavení tendru v Temelíně významná událost.

"Je to průlom na cestě k pátému bloku Dukovan. Bylo nám jasné, že stavět zároveň bloky jak v Dukovanech, tak v Temelíně nebylo možné, a tak nastalou situaci bereme jako nový prostor, ve kterém můžeme přesvědčit vládu a ČEZ, aby zvolily jako svou prioritu právě výstavbu v Dukovanech," uvedl Jonáš.

Elektrárna Dukovany

Její výstavba začala v roce 1978. První blok uvedli energetici do provozu v roce 1985, poslední, čtvrtý v roce 1987. Jedná se o první provozovanou jadernou elektrárnou na území Česka. Loni vyrobila 15,68 terrawatthodin. To je asi 20 procent z celkové spotřeby elektřiny v Česku.

Podle něj je potřeba připravit plán, jak výstavbu financovat. "Investice do tohoto energetického centra by měla být v našem zájmu, ať už ze sociálních, energetických, ale i bezpečnostních hledisek. V rámci energetické soběstačnosti je zapotřebí prodloužit životnost Dukovan. Výstavba nových bloků přispěje k zvýšení výkonu elektrárny," pravil Jonáš.

Energetické Třebíčsko chce, aby výstavba pátého bloku Dukovan byla součástí dlouhodobé energetické koncepce státu.

Ta by podle vyjádření vicepremiéra Andreje Babiše na čtvrteční večerní tiskové konferenci v Jihlavě mohla být hotová do konce roku. "Jádro určitě bude v té strategii," řekl Babiš. Co koncepce přinese Temelínu a co Dukovanům, to ještě jasné není.

"Když se zastavil projekt třetího a čtvrtého bloku v Temelíně, je šance na pátý blok v Dukovanech větší," soudí také starosta Dukovan Miroslav Křišťál. "Dukovanská elektrárna stárne a potřebuje pátý blok. My to vítáme všemi deseti," dodal.

"Třebíč měla 20 tisíc obyvatel, díky elektrárně jich je tu dvojnásobek. Zrušení elektrárny by znamenalo sociální kolaps," pravil starosta Mohelna Jiří Kostelník.

"Elektřina je poslední věc, kterou v Česku umíme vyrábět a umíme ji prodávat jako náš výrobek, všechny ostatní věci už jsme prodali," uvedl.

Mít stabilní zdroj energie z jádra je podle něj dobré. "Slunce či vítr, to je hezké, ale není to plné nahrazení jaderné elektrárny. Navíc ty neřízené alternativní zdroje energií cítíme všichni v peněženkách," upozornil Kostelník.

"Temelín má ještě na 46 roků licenci na provoz. Dukovany naopak mají před sebou prodlužování o 10 let. Takže tady by měly mít Dukovany hlavní prioritu v rozvojových plánech ČEZ," zmínil rouchovanský starosta Vladimír Černý. "Nechceme ztratit jadernou lokalitu. Vždyť její existence není závazek na dvacet třicet let, ale na století," doplnil.

Naopak v Temelíně hodnotí zprávu jako šok a velkou ránu. Tak se pro agenturu ČTK vyjádřil starosta obce na jihu Čech Petr Macháček. Podle něj by byla dostavba jaderné elektrárny mimo jiné spojena i s novými pracovními místy pro místní obyvatele.

"Naše obec připravila také plochu pro výstavbu rodinných domků pro pracovníky, kteří měli na nových dvou blocích dělat třeba jako operátoři nebo technici. Teď je nám ale jasné, že ti lidé u nás téměř jistě stavět nebudou," řekl Macháček.