Protialkoholní záchytná stanice v Jihlavě. Na snímku jeji vedoucí Tibor Levák. | foto: Jaroslav Šnajdr, MAFRA

Záchytka v Jihlavě musela vyhlásit stop stav, opilců už bylo moc

  • 0
Jihlavská protialkoholní záchytná stanice musela před pár dny poprvé ve své historii vyhlásit stop stav. Opilců bylo prostě tolik, že další už nemohla přijímat. Podle zaměstnanců se lidé častěji uchylují k alkoholu a do budoucna možná nebude tento smutný rekord ničím výjimečným.

"Počet lidí, kteří se pod vlivem alkoholu dopouštějí protiprávního a jiného jednání, kvůli kterému se musí umístit na protialkoholní záchytnou stanici, stoupá. A stoupá i množství alkoholu, které u těch osob zjistíme," potvrzuje jihlavská policejní mluvčí Jana Kroutilová.

Jihlavská záchytka

* Funguje od roku 2000.

* Letos zde bylo zachyceno 861 osob, z toho zhruba 10 procent žen.

* Rekord drží muž z Pelhřimova, který zde přespal již 95krát.

* Nocleh přijde klienta na 4 tisíce korun.

* Je zde osm pokojů.

* Pracuje zde pět zaměstnanců a 13 lékařů, kteří se střídají.

Své o tom ví provozovatelé záchytky. "V neděli ve 2 hodiny ráno bylo na záchytce v osmi místnostech devět lidí. Kapacita je normálně osm lidí, ale když se opilci snesou, dají se do jedné z místností umístit dva," říká Martin Málek ze společnosti Služby města Jihlavy.

"I další dny tu bylo plno, ale stop stav jsme vyhlásit nemuseli," popisoval šéf záchytky Tibor Levák. "Není to jen otázka pátků a víkendů, lidé se k nám dostávají v kterýkoli den. Ale stop stav tu dosud předtím nebyl," dodává. "Lidé ztrácí práci a častěji se uchylují k alkoholu, máme tušení, že jich bude přibývat," míní Levák.

Redaktorku MF DNES provede i nelibě páchnoucími prostory, odkud před chvílí propustili několik klientů. V jednom z pokojů kdosi zapomněl kus oblečení, v každé místnosti pak leží na zemi povlečená matrace.

"To aby nemohli spadnout. Aby neutekli, jsou na oknech mříže. V každém pokoji je kamera kvůli bezpečnosti a hlídání zdravotního stavu. A samozřejmě pokoje jsou holé, aby nemohli nic rozbít," nastíní Levák. Práci s alkoholiky se věnuje 38 let.

A za tu dobu už tu poznal známé firmy, lidi, co jsou na záchytce často. "Většinou je k alkoholu dožene ztracená láska, špatné rodinné a celkově mezilidské vztahy," vysvětluje šéf záchytky.

Večer veselo. A ráno? Pasivita, smířlivost, odevzdání

A že by se někdo třeba po ránu zastyděl, že se sem dostal? Pro jejich ranní stav má Levák tři slova: pasivita, smířlivost, odevzdání. "Zkrátka je jim to jedno, chtějí se jen co nejdříve dostat ven. Dostanou se sem přitom proto, že jsou agresivní, vzbuzují veřejné pohoršení a podobně," dodává Levák s tím, že se často jedná o bezdomovce. A pokud jimi ještě nejsou, alkoholová "láska" jim střechu nad hlavou většinou vezme.

Dlouhodobé pití poškozuje mozek, dochází k rozpadu osobnosti, alkoholové demenci, epilepsii a dalším chorobám. "My je varujeme, ale odpověď je většinou stejná. Že jim to chutná," popisuje Levák.

Ten má i své vysvětlení, proč je v Jihlavě více bezdomovců než v jiných městech. "Policie sem doveze bezdomovce z různých míst kraje, protože jsme na Vysočině jediná záchytka. A on nemá prostředky, aby se dostal zpátky do místa bydliště, i když to pro něj většinou moc neznamená. Tak se naváže na skupinu osob, která už tu je," říká.

Alkoholici se podle šéfa záchytky většinou při pití venku soustředí na místa, kde vědí, že jim někdo případně zavolá pomoc či si něco vyžebrají. Často se soustředí na obchody a školy.