Josef Adam (vlevo) u 68. stíhací peruti.

Josef Adam (vlevo) u 68. stíhací peruti. | foto: Archiv J. Popelky

Před sto lety se narodil Josef Adam, lovec německých bombardérů

  • 11
Před sto lety se narodil válečný pilot Josef Adam. Muž, jehož život byl po roce 1945 spjatý s Jihlavskem, se účastnil bojů v Polsku, Francii, na Středním východě i bitvy o Anglii. Po válce byl, stejně jako mnoho jeho kolegů, místo odměny za vykonanou službu perzekuován komunistickým režimem.

Jméno Josefa Adama je uvedeno na pamětní desce v jihlavském kostele Povýšení svatého Kříže. Od narození tohoto válečného letce uplyne ve čtvrtek sto let. Jeho činy si připomínají členové Czech Spitfire Clubu.

"Josef Adam se narodil 10. září 1913 ve Vídni, i tak je ale velmi spjatý s naším krajem - s Brtnicí a Jihlavou, kde později po válce pobýval," vysvětlil Josef "Joe" Vochyán ze Spitfire Clubu.

Adam byl podle jeho slov mužem s vlasteneckým srdcem. Na začátku října 1931 nastoupil do prostějovské letecké školy, postupně se stal pilotem-stíhačem a instruktorem. "Německá okupace jej nezlomila. Odešel s touhou aktivně se podílet na obnovení svobody vlasti," uvedl Vochyán.

Jeho odchod vedl přes Polsko, odkud se dostal do francouzské cizinecké legie. Začátkem války jej převeleli k peruti na Středním východě.

Porážka Francie však zapříčinila další přesun, tentokrát lodí okolo Afriky až do anglického Liverpoolu. "Tam byl přijat do dobrovolnické zálohy královského letectva RAF," doplnil Josef "Joe" Vochyán.

V květnu 1942 nastoupil Josef Adam k 68. noční stíhací peruti a chystal se na střet s nepřítelem. Úkolem jednotky bylo vyhledávání německých bombardérů, které za tmy útočily na britská města.

Po skončení války se Adam stal dopravním pilotem u aerolinek ČSA, ale jen nakrátko.

"Uchvácení moci komunisty po únoru 1948 zmařilo vyhlídky na pěknou budoucnost. Místo vděku za válečné úsilí se dočkal vyhazovu, výslechů StB a podřadných zaměstnání. Perzekuce zasáhly i celou rodinu. Až teprve po listopadu 1989 se on i část jeho statečných spolubojovníků dočkali alespoň trochy uznání," dodal Vochyán.

Plukovník Adam zemřel v Praze 19. července 1996.