Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ředitelem domova důchodců se stal místostarosta. A stížnosti se množí

  11:15aktualizováno  11:15
Pelhřimovští zastupitelé chtějí prověřit, jakým způsobem se bývalý místostarosta Tomáš Dufek stal ředitelem tamního Domova pro seniory. Zaměří se i na to, že zaměstnal vlastní manželku. Rozsáhlé kontroly iniciovala opozice po množících se stížnostech, mimo jiné i na kvalitu péče o klienty.

Ředitel domova pro seniory v Pelhřimově a bývalý místostarosta města Tomáš Dufek. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Tomáš Dufek je ředitelem Domova pro seniory v Pelhřimově už šestnáct měsíců. Způsob, jakým se dostal do své funkce a jakým řídí městem zřizovanou instituci, však vyvolává v některých zastupitelích podezření. Proto se na svém posledním jednání rozhodli zaúkolovat kontrolní výbor, aby prověřil výběrové řízení na ředitele domova. Zároveň chtějí znát podrobnosti ohledně toho, že Dufek v domově zaměstnal svoji současnou manželku.

„Stížnosti na fungování domova důchodců se množily a signálů, že by vše nemuselo být v pořádku, přibývá. Proto chceme, aby bylo jasno. Když kontrola dopadne dobře, aspoň bude pan ředitel vědět, že může v klidu pokračovat. Ale pokud se najde nějaké pochybení, bude to potřeba řešit,“ tvrdí Pavel Hájek (Změna pro Pelhřimov), který vyslání kontroly na jednání zastupitelstva inicioval. Pro jeho návrh zvedla ruku většina zastupitelů, včetně Dufkových spolustraníků z ODS.

Počet množících se stížností potvrzuje také starosta František Kučera (ČSSD). „Jedna písemná stížnost přišla konkrétně i mně. A několik ústních jsme zaznamenali i na odboru sociálních věcí,“ potvrzuje Kučera.

Dufek se vyjadřovat nechce, na prověřování se těší

Na co konkrétně si lidé stěžovali, sdělit nechtěl. Ale prozradil, že jedna stížnost se týkala toho, že Dufek v domově zaměstnal vlastní manželku. Další stížnosti pak byly od rodinných příslušníků klientů domova, kteří měli pocit, že se jejich blízkým nedostává dostatečné péče.

Samotný Dufek už se k výběrovému řízení nechce nijak vracet. „Nemám k tomu co říct. Vím, že na mě přišel anonym, ale když tady byl bývalý pan ředitel, tak na město také chodily. Tak to asi vždycky bude a ani já se tomu nevyhnu. Ale jsem rád, že kontrola přijde,“ uvedl Dufek.

Odmítá komentovat také záležitost kolem stížností, o nichž tvrdí, že nic neví. Vyjadřovat se nechce ani k přijetí vlastní manželky do pracovního poměru. Ta do domova nastoupila ještě předtím, než se za Dufka letos v dubnu provdala. Žádost o přijetí si podávala ještě během působení bývalého ředitele Josefa Scháněla, který náhle zemřel v září 2013.

Starosta věří, že výběrové řízení bylo v pořádku

Dufkův výběr do pozice ředitele budil pochybnosti už na začátku loňského roku, kdy do funkce nastoupil. Dufek byl v té době členem rady města a místostarostou Pelhřimova. A právě městská rada výběrové řízení vypisovala. Zároveň byla i komisí, která vyřkla finální verdikt. Samotný Dufek ovšem hlasovat nemohl, naopak jako další člen byl jmenován psycholog, který měl s jednotlivými uchazeči dělat zhruba dvouhodinové testy.

Když se loni týdeník 5plus2 zajímal o to, kdo se ještě přihlásil do konkurzu, dostal od tehdejšího místostarosty a předsedy výběrové komise Pavla Pípala (KDU-ČSL) pouze zamítavou odpověď: „Řeknu vám jen to, že se do druhého kola dostali tři uchazeči. Jména dalších vám ale v žádném případě nepovím.“

Současný starosta Kučera věří, že kontrola potvrdí, že konkurz proběhl standardně: „Myslím si, že dokumentace, která k tomu výběrovému řízení náleží, bude v pořádku.“Nejčtenější

Tvrdošíjný řidič odhalil, že úředníci nejspíš neoprávněně rozdávali pokuty

Jedna z křižovatek, kde případný průjezd na červenou hlídá kamerový systém, je...

Kamery na křižovatkách fungují v Jihlavě jako bič na řidiče, kteří ignorují na semaforech červenou, už dvanáct let....

Oprava D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem je po dvou letech hotová

Oprava dálnice D1 u Velkého Meziříčí. (březen 2014)

Na Vysočině se po dálnici D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem začne od pondělí opět jezdit bez omezení. Oprava...Jihlava, Budějovice a Ústí ve druhé lize dál jen vítězí. Brno vrávorá

Pavel Pilík z Táborska (vpravo) a jihlavský Ondřej Machuča bojují o míč.

Fotbalisté Jihlavy dál mašírují druhou ligou bez ztráty bodu, tým z Vysočiny si ve čtvrtém kole poradil s Táborskem...

U výrobce leteckých součástek hořelo, sanity odvezly devět zraněných

U požáru v jihlavské společnosti Jihlavan zasahovalo osmnáct jednotek hasičů,...

V areálu společnosti Jihlavan v Jihlavě ve čtvrtek v poledne hořelo. Na místě zasahovalo dvanáct jednotek hasičů,...

Kdybych neuměl anglicky, byl bych za blba, říká hokejový talent Kaut

Martin Kaut se podepisuje během autogramiády k osmdesátinám žďárského hokeje.

Neustále se s ním chtěl někdo fotit, podepsal mraky kartiček a fotek. Všechno však zvládal v pohodě a s úsměvem. Talent...

Další z rubriky

Klokana, který utekl, už zoo oplakala. Našel se zdravý na chodbě domu

Klokan uru je málo známý druh klokana.

Ze zoologické zahrady v Jihlavě uteklo na konci minulého týdne mládě klokana uru. Ošetřovatelé už ho oplakali, protože...

Úředníci nejspíš neoprávněně rozdávali pokuty. Používali nezákonný důkaz

Jedna z křižovatek, kde případný průjezd na červenou hlídá kamerový systém, je...

Kamery na křižovatkách fungují v Jihlavě jako bič na řidiče, kteří ignorují na semaforech červenou, už dvanáct let....

Třebíčská nemocnice bude už brzy otevírat další opravený pavilon

V úterý 21. listopadu byl slavnostně otevřen nový pavilon třebíčské nemocnice....

Nemocnice Třebíč pozvolna mění svou tvář. Těsně před dokončením je další opravený pavilon chirurgických oborů –...

Najdete na iDNES.cz