Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ředitelem domova důchodců se stal místostarosta. A stížnosti se množí

  11:15aktualizováno  11:15
Pelhřimovští zastupitelé chtějí prověřit, jakým způsobem se bývalý místostarosta Tomáš Dufek stal ředitelem tamního Domova pro seniory. Zaměří se i na to, že zaměstnal vlastní manželku. Rozsáhlé kontroly iniciovala opozice po množících se stížnostech, mimo jiné i na kvalitu péče o klienty.

Ředitel domova pro seniory v Pelhřimově a bývalý místostarosta města Tomáš Dufek. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Tomáš Dufek je ředitelem Domova pro seniory v Pelhřimově už šestnáct měsíců. Způsob, jakým se dostal do své funkce a jakým řídí městem zřizovanou instituci, však vyvolává v některých zastupitelích podezření. Proto se na svém posledním jednání rozhodli zaúkolovat kontrolní výbor, aby prověřil výběrové řízení na ředitele domova. Zároveň chtějí znát podrobnosti ohledně toho, že Dufek v domově zaměstnal svoji současnou manželku.

„Stížnosti na fungování domova důchodců se množily a signálů, že by vše nemuselo být v pořádku, přibývá. Proto chceme, aby bylo jasno. Když kontrola dopadne dobře, aspoň bude pan ředitel vědět, že může v klidu pokračovat. Ale pokud se najde nějaké pochybení, bude to potřeba řešit,“ tvrdí Pavel Hájek (Změna pro Pelhřimov), který vyslání kontroly na jednání zastupitelstva inicioval. Pro jeho návrh zvedla ruku většina zastupitelů, včetně Dufkových spolustraníků z ODS.

Počet množících se stížností potvrzuje také starosta František Kučera (ČSSD). „Jedna písemná stížnost přišla konkrétně i mně. A několik ústních jsme zaznamenali i na odboru sociálních věcí,“ potvrzuje Kučera.

Dufek se vyjadřovat nechce, na prověřování se těší

Na co konkrétně si lidé stěžovali, sdělit nechtěl. Ale prozradil, že jedna stížnost se týkala toho, že Dufek v domově zaměstnal vlastní manželku. Další stížnosti pak byly od rodinných příslušníků klientů domova, kteří měli pocit, že se jejich blízkým nedostává dostatečné péče.

Samotný Dufek už se k výběrovému řízení nechce nijak vracet. „Nemám k tomu co říct. Vím, že na mě přišel anonym, ale když tady byl bývalý pan ředitel, tak na město také chodily. Tak to asi vždycky bude a ani já se tomu nevyhnu. Ale jsem rád, že kontrola přijde,“ uvedl Dufek.

Odmítá komentovat také záležitost kolem stížností, o nichž tvrdí, že nic neví. Vyjadřovat se nechce ani k přijetí vlastní manželky do pracovního poměru. Ta do domova nastoupila ještě předtím, než se za Dufka letos v dubnu provdala. Žádost o přijetí si podávala ještě během působení bývalého ředitele Josefa Scháněla, který náhle zemřel v září 2013.

Starosta věří, že výběrové řízení bylo v pořádku

Dufkův výběr do pozice ředitele budil pochybnosti už na začátku loňského roku, kdy do funkce nastoupil. Dufek byl v té době členem rady města a místostarostou Pelhřimova. A právě městská rada výběrové řízení vypisovala. Zároveň byla i komisí, která vyřkla finální verdikt. Samotný Dufek ovšem hlasovat nemohl, naopak jako další člen byl jmenován psycholog, který měl s jednotlivými uchazeči dělat zhruba dvouhodinové testy.

Když se loni týdeník 5plus2 zajímal o to, kdo se ještě přihlásil do konkurzu, dostal od tehdejšího místostarosty a předsedy výběrové komise Pavla Pípala (KDU-ČSL) pouze zamítavou odpověď: „Řeknu vám jen to, že se do druhého kola dostali tři uchazeči. Jména dalších vám ale v žádném případě nepovím.“

Současný starosta Kučera věří, že kontrola potvrdí, že konkurz proběhl standardně: „Myslím si, že dokumentace, která k tomu výběrovému řízení náleží, bude v pořádku.“
Nejčtenější

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Kamion převážející auta rozpáral bok autobusu, D1 u Humpolce stála

Noční nehoda kamionu s autobusem uzavřela dálnici D1

Téměř na tři hodiny byla v noci na středu zavřená dálnice D1 nedaleko Humpolce. Kolem deváté hodiny večer se na 95....Lotyšský hit fotbalové ligy. Ikaunieks pálí a Jihlava válí

Jihlavský útočník Davis Ikaunieks si bedlivě hlídá míč.

Táhne Jihlavu. Na dvanácti jarních bodech fotbalové Jihlavy má lví podíl útočník Davis Ikaunieks. Za rok a půl si...

Opravy dálnice D1 se protáhnou až do roku 2021, kvůli výtkám Dětí Země

Rekonstrukce dálnice D1 v srpnu 2017

Rekonstrukce klíčové dopravní tepny mezi Čechy a Moravou, dálnice D1, skončí o rok později, tedy až v roce 2021....

Věžnice si název nezmění, tak se její úřady stěhují z Jihlavy do Brodu

Do této podoby předělali ve Věžnici někdejší nevzhlednou a poškozenou požární...

Nechtějí se nechat přejmenovat, tak musí změnit úřední spádovost. Tak ministerstvo vnitra vysvětluje plánovaný přechod...

Další z rubriky

Čápi se vracejí na jihlavský komín, kde loni tragicky přišli o potomka

Samec čápa na starém komínu SMJ v Jihlavě vytrvale čekal na svou partnerku i v...

Na starý komín v areálu Služeb města Jihlavy se vrátil čáp. Po loňském neštěstí, kdy tu při kroužkování ptáků vyskočilo...

V jihlavském lesoparku padne jen desetina označených stromů, plošné kácení nehrozí

Kvůli dendrologickému průzkumu dostaly v jihlavském lesoparku Heulos číslo více...

Více než dvě stovky stromů v jihlavském lesoparku Heulos byly v posledních měsících označeny čísly. Kvůli špatnému...

Vánoční strom v Novém Městě umírá. Zachránit ho má více vody a houby

Že smrk pichlavý, který v Novém Městě na Moravě každoročně slouží jako živý...

V Novém Městě na Moravě každoročně mají neobvyklý vánoční strom. Radnice nechává ozdobit živý smrk pichlavý, který...

recept-na-domaci-pohankove-mleko
recept-na-domaci-pohankove-mleko

Skvělá alternativa běžného mléka, kterou ocení všichni alergici.

Najdete na iDNES.cz