Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zmatky, ucpané ulice, nadávky. Přestěhování pošty paralyzovalo dopravu

  10:43aktualizováno  10:43
Nové značení v centru města mělo zklidnit dopravu a vytvořit místa pro zaparkování aut pro klienty České pošty v Pelhřimově. Ta se nedávno přestěhovala do nových prostor v centru města. Místo toho však vyvolává spíš zmatek a nespokojenost rezidentů a obchodníků.

Česká pošta nově v Pelhřimově sídlí na Svatovítském náměstí. Zatím je v jejím okolí velký problém s parkováním. | foto: Tomáš Blažek, MAFRA

Obyvatelům a obchodníkům v pelhřimovské ulici Dr. Tyrše dochází trpělivost. Tamní dopravní situace se jim zdá být neúnosná. Podle nich ji způsobilo zavedení jednosměrného provozu v jejich ulici a minimum parkovacích míst, o něž se navíc nyní musejí dělit i s klienty České pošty, která se sem nedávno přestěhovala.

„V pondělí jdeme asi ve čtyřech lidech za místostarostou a budeme to chtít nějakým způsobem řešit. Nespokojených je nás tu hodně,“ říká rozhodně Jiří Vacula, majitel firmy Nábytek U Zubra.

„Parkování v naší ulici lidem, kteří jdou na poštu, vůbec nepomáhá. Stojí tady totiž stále stejná auta, která jsou tady od rána do večera včetně víkendů. Využívají to asi lidé z kanceláří, kteří tady mají bezplatné parkování. O kousek výš už je totiž parkování placené. Takže ti, kteří by chtěli na poštu, tady stejně nemají šanci zaparkovat,“ připomíná Vacula.

Zásobování zastaví dopravu v ulici i na půl hodiny

Dalším problémem je fakt, že v ulici Dr. Tyrše je hodně obchodů. Když přijede zásobovací vůz a je zapotřebí zboží složit, provoz v ulici se prakticky zastaví a atmosféra mezi řidiči houstne. Často jsou zde slyšet nadávky.

Fotogalerie

„Když se naváží zboží, auta tady stojí klidně i čtvrt hodiny. Kdo sem chce odbočit z hlavní silnice, tak nemá moc šancí, protože vozy stojí pomalu až do křižovatky,“ připojuje své zkušenosti prodavačka z nedalekého cykloobchodu Michaela Václavková.

„Hned vedle nás je železářství. Když jim přivezou kamna, zastaví se to tady i na půl hodiny. Ti chlapi ale nemohou tahat takhle těžké věci ze sto metrů vzdáleného parkoviště,“ dodává majitel provozovny s nábytkem.

Podle Vaculy změnou dopravního režimu ztrácí obchodníci i na dobrém jméně. „Někteří zákazníci si odvážejí zakoupené zboží sami. Přijedou s osobákem a kárkou a zkrátka si potřebují zboží naložit. Do toho přijede pár lidí, kteří jsou na ně sprostí a nadávají jim. Nám to kazí pověst a odhání zákazníky,“ zlobí se Vacula.

Nejhorší to prý bývá ráno, když se naváží zboží do obchodů a pak kolem třetí a čtvrté hodiny odpolední, kdy lidé chodí z práce. „Z naší ulice se teď stalo jedno velké parkoviště. Je to tady hrozné,“ dodává Václavková.

Vyřeší to zákazy a zpoplatnění stání, plánuje místostarosta

Jak situaci řešit? Jiří Vacula má jednoduchý návrh: „Podle mě by pomohlo, aby tam byly parkovací hodiny třeba na půl hodiny zdarma. Další hodina navíc by byla zpoplatněná. To by stačilo k tomu, aby se parkovací místa využila opravdu k tomu účelu, ke kterému to celé vzniklo. A ne těm, kteří si tady na celý den odstaví auto.“

O problémech v ulici ví i vedení Pelhřimova - a jako by Vaculova slova slyšelo.

„Počítám, že do třech týdnů se udělá dopravní omezení tak, aby před provozovnami mohly bez problémů parkovat vozy zásobování. Vyřešeno to bude zákazy stání. Řeší to odbor dopravy, takže už jenom čekáme až bude ukončeno řízení,“ slíbil místostarosta Ladislav Med (ODS).

Parkování pro osobní vozy bude v ulici Dr. Tyrše zpoplatněno. „Chceme tam zavést placené stání formou automatů. Režim placení by tam měl být jednotný s podmínkami parkování, jak jsou na parkovišti za městským úřadem,“ dodal pelhřimovský starosta František Kučera (ČSSD).

Problémy s parkováním mají lidé kolem samotné pošty. Prakticky všude jsou zákazy stání, vozy stojí často před vjezdy do garáží bytových domů.

„Česká pošta nám přislíbila, že vybuduje parkoviště, kde bude vyčleněno deset parkovacích míst pro její klienty. Lidé mají možnost také využít parkoviště nad kostelem svatého Víta. Docházková vzdálenost je jedna minuta. Navíc v příštím roce bychom rádi zrekonstruovali prostranství kolem kostela svatého Víta, kde rovněž počítáme s vytvořením parkovacích míst,“ dodal Med.
Nejčtenější

Dukla - Jihlava 1:3, postrach ligy řádí, u všech gólů hostů byl Ikaunieks

Jakub Podaný z Dukly (vlevo) a Jakub Fulnek z Jihlavy bojují o míč.

Vysočina Jihlava je v jarní části postrachem fotbalové ligy. 1:0, 1:0, 3:1, 3:1. Čtyři zápasy, čtyři vítězství a z...

Boleslav je zachráněná, Chomutov je blízko. Jihlavské naděje jsou v teorii

Za mladoboleslavskou brankou operuje chomutovský útočník Vladimír Růžička

Hokejisté Mladé Boleslavi zůstávají extraligoví, rozhodli o tom vítězstvím 5:2 v Chomutově. Blízko záchraně jsou však i...Kamion převážející auta rozpáral bok autobusu, D1 u Humpolce stála

Noční nehoda kamionu s autobusem uzavřela dálnici D1

Téměř na tři hodiny byla v noci na středu zavřená dálnice D1 nedaleko Humpolce. Kolem deváté hodiny večer se na 95....

Lotyšský hit fotbalové ligy. Ikaunieks pálí a Jihlava válí

Jihlavský útočník Davis Ikaunieks si bedlivě hlídá míč.

Táhne Jihlavu. Na dvanácti jarních bodech fotbalové Jihlavy má lví podíl útočník Davis Ikaunieks. Za rok a půl si...

Jihlava vyhrála a živí naději. V čele play out je už Mladá Boleslav

Jihlavský útočník Wacey Rabbit překonává jihlavského brankáře Štěpána Lukeše.

Hokejisté Jihlavy dál živí naději na to, že se vyhnou baráži. V druhém kole play out totiž porazili Chomutov 3:1. Na...

Další z rubriky

Historický most nad skládkou nikdo už roky nechce, cenná památka chátrá

Vysoký nebo také Loupežnický most u Velkého Meziříčí

Budoucnost opuštěného historického Loupežnického mostu u Velkého Meziříčí je stále nejasná. Most má sice památkovou...

Nemocnice hledá množství lékařů. Pro jistotu, v případě odchodů, tvrdí

Nemocnice Havlíčkův Brod (5.3.2014)

Desítky zaměstnanců chybí v současné době nemocnici v Havlíčkově Brodě. Přes úřad práce momentálně hledá 14 lékařů a...

Na jemnickou trať se vrátí nejen výletníci. Poprvé už na Velký pátek

Na železniční trať mezi Jemnicí a Moravskými Budějovicemi se po osmi letech...

Před sedmi lety by tomu věřil málokdo. Na železniční trať z Jemnice do Moravských Budějovic se vrátí vlaky. Trať, které...

Najdete na iDNES.cz