Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zmatky, ucpané ulice, nadávky. Přestěhování pošty paralyzovalo dopravu

  10:43aktualizováno  10:43
Nové značení v centru města mělo zklidnit dopravu a vytvořit místa pro zaparkování aut pro klienty České pošty v Pelhřimově. Ta se nedávno přestěhovala do nových prostor v centru města. Místo toho však vyvolává spíš zmatek a nespokojenost rezidentů a obchodníků.

Česká pošta nově v Pelhřimově sídlí na Svatovítském náměstí. Zatím je v jejím okolí velký problém s parkováním. | foto: Tomáš Blažek, MAFRA

Obyvatelům a obchodníkům v pelhřimovské ulici Dr. Tyrše dochází trpělivost. Tamní dopravní situace se jim zdá být neúnosná. Podle nich ji způsobilo zavedení jednosměrného provozu v jejich ulici a minimum parkovacích míst, o něž se navíc nyní musejí dělit i s klienty České pošty, která se sem nedávno přestěhovala.

„V pondělí jdeme asi ve čtyřech lidech za místostarostou a budeme to chtít nějakým způsobem řešit. Nespokojených je nás tu hodně,“ říká rozhodně Jiří Vacula, majitel firmy Nábytek U Zubra.

„Parkování v naší ulici lidem, kteří jdou na poštu, vůbec nepomáhá. Stojí tady totiž stále stejná auta, která jsou tady od rána do večera včetně víkendů. Využívají to asi lidé z kanceláří, kteří tady mají bezplatné parkování. O kousek výš už je totiž parkování placené. Takže ti, kteří by chtěli na poštu, tady stejně nemají šanci zaparkovat,“ připomíná Vacula.

Zásobování zastaví dopravu v ulici i na půl hodiny

Dalším problémem je fakt, že v ulici Dr. Tyrše je hodně obchodů. Když přijede zásobovací vůz a je zapotřebí zboží složit, provoz v ulici se prakticky zastaví a atmosféra mezi řidiči houstne. Často jsou zde slyšet nadávky.

Fotogalerie

„Když se naváží zboží, auta tady stojí klidně i čtvrt hodiny. Kdo sem chce odbočit z hlavní silnice, tak nemá moc šancí, protože vozy stojí pomalu až do křižovatky,“ připojuje své zkušenosti prodavačka z nedalekého cykloobchodu Michaela Václavková.

„Hned vedle nás je železářství. Když jim přivezou kamna, zastaví se to tady i na půl hodiny. Ti chlapi ale nemohou tahat takhle těžké věci ze sto metrů vzdáleného parkoviště,“ dodává majitel provozovny s nábytkem.

Podle Vaculy změnou dopravního režimu ztrácí obchodníci i na dobrém jméně. „Někteří zákazníci si odvážejí zakoupené zboží sami. Přijedou s osobákem a kárkou a zkrátka si potřebují zboží naložit. Do toho přijede pár lidí, kteří jsou na ně sprostí a nadávají jim. Nám to kazí pověst a odhání zákazníky,“ zlobí se Vacula.

Nejhorší to prý bývá ráno, když se naváží zboží do obchodů a pak kolem třetí a čtvrté hodiny odpolední, kdy lidé chodí z práce. „Z naší ulice se teď stalo jedno velké parkoviště. Je to tady hrozné,“ dodává Václavková.

Vyřeší to zákazy a zpoplatnění stání, plánuje místostarosta

Jak situaci řešit? Jiří Vacula má jednoduchý návrh: „Podle mě by pomohlo, aby tam byly parkovací hodiny třeba na půl hodiny zdarma. Další hodina navíc by byla zpoplatněná. To by stačilo k tomu, aby se parkovací místa využila opravdu k tomu účelu, ke kterému to celé vzniklo. A ne těm, kteří si tady na celý den odstaví auto.“

O problémech v ulici ví i vedení Pelhřimova - a jako by Vaculova slova slyšelo.

„Počítám, že do třech týdnů se udělá dopravní omezení tak, aby před provozovnami mohly bez problémů parkovat vozy zásobování. Vyřešeno to bude zákazy stání. Řeší to odbor dopravy, takže už jenom čekáme až bude ukončeno řízení,“ slíbil místostarosta Ladislav Med (ODS).

Parkování pro osobní vozy bude v ulici Dr. Tyrše zpoplatněno. „Chceme tam zavést placené stání formou automatů. Režim placení by tam měl být jednotný s podmínkami parkování, jak jsou na parkovišti za městským úřadem,“ dodal pelhřimovský starosta František Kučera (ČSSD).

Problémy s parkováním mají lidé kolem samotné pošty. Prakticky všude jsou zákazy stání, vozy stojí často před vjezdy do garáží bytových domů.

„Česká pošta nám přislíbila, že vybuduje parkoviště, kde bude vyčleněno deset parkovacích míst pro její klienty. Lidé mají možnost také využít parkoviště nad kostelem svatého Víta. Docházková vzdálenost je jedna minuta. Navíc v příštím roce bychom rádi zrekonstruovali prostranství kolem kostela svatého Víta, kde rovněž počítáme s vytvořením parkovacích míst,“ dodal Med.Nejčtenější

Úředníci nejspíš neoprávněně rozdávali pokuty. Používali nezákonný důkaz

Jedna z křižovatek, kde případný průjezd na červenou hlídá kamerový systém, je...

Kamery na křižovatkách fungují v Jihlavě jako bič na řidiče, kteří ignorují na semaforech červenou, už dvanáct let....

Oprava D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem je po dvou letech hotová

Oprava dálnice D1 u Velkého Meziříčí. (březen 2014)

Na Vysočině se po dálnici D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem začne od pondělí opět jezdit bez omezení. Oprava...Jihlava, Budějovice a Ústí ve druhé lize dál jen vítězí. Brno vrávorá

Pavel Pilík z Táborska (vpravo) a jihlavský Ondřej Machuča bojují o míč.

Fotbalisté Jihlavy dál mašírují druhou ligou bez ztráty bodu, tým z Vysočiny si ve čtvrtém kole poradil s Táborskem...

Kdybych neuměl anglicky, byl bych za blba, říká hokejový talent Kaut

Martin Kaut se podepisuje během autogramiády k osmdesátinám žďárského hokeje.

Neustále se s ním chtěl někdo fotit, podepsal mraky kartiček a fotek. Všechno však zvládal v pohodě a s úsměvem. Talent...

Policie hledá svědky tragické nehody, při níž zemřel dělník na D1

Havarované auto srazilo dělníka na D1

Pelhřimovští kriminalisté hledají řidiče, kteří minulý týden viděli tragickou nehodu na dálnici D1 na Vysočině. Zemřel...

Další z rubriky

Spojilo je divadlo. Kabaret Smějte se s námi hrál v terezínském ghettu

Fotografie je z obálky americké knihy o divadle v Terezíně. Tanečnice...

Před domem v Mahlerově ulici v Jihlavě stál hlouček postav. Všechny hleděly k zemi na chodník před schody u vchodu. Na...

Díky Hauptovi mají v Jihlavě havířský průvod. A vědí, že tu stála tabačka

Johann Haupt ve dveřích domu v Hluboké ulici, kde měl ateliér.

Před 90 lety zemřel jeden z velkých jihlavských patriotů. Johann Haupt patřil mezi zakladatele oblíbeného havířského...

Lidé ve Světlé nad Sázavou si přáli Lidl, ale město je rádo i za Billu

Ilustrační snímek

Světlá nad Sázavou má téměř sedm tisíc obyvatel, přesto zde byl až dosud jen jeden větší supermarket. Do konce roku by...

Najdete na iDNES.cz