Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Žalobce podal stížnost proti zastavenému stíhání krajského náměstka

  11:22aktualizováno  11:22
Jihlavský státní zástupce Kamil Špelda podal stížnost proti zastavení trestního stíhání náměstka hejtmana Libora Joukla a šéfa krajských silničářů Jana Míky. Kauza nákupu sypačů tak nekončí. Žalobce označil zastavení stíhání za velmi nešťastné.

Kvůli posledním událostem svolal náměstek hejtmana Vysočiny Libor Joukl zvláštní tiskovou konferenci. Politik, vždy zvyklý mluvit z patra bez přípravy, tentokrát přečetl na papíře sepsané prohlášení. Nedovolil žádné dotazy. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

„Dnešního dne bude proti tomuto usnesení podána stížnost. S ohledem na složitost věci bude prozatím blanketní, tedy neobsahující odůvodnění, které bude zpracováno dodatečně,“ informoval v pondělí ráno Špelda.

Zatím pouze naznačil, o co se stížnost bude opírat. „Z odůvodnění napadeného usnesení je zcela zřejmé, že je postaveno toliko na zcela formálním výkladu zákona o veřejných zakázkách a v podstatě zcela nekriticky přejímá obhajobu obviněných,“ domnívá se žalobce.

Podle něho zůstalo zcela opominuto množství důkazů, které byly v průběhu přípravného trestního řízení opatřeny. „Soud se s nimi nijak nevypořádal, ačkoliv jde mnohdy o velmi závažné skutečnosti, které svědčí o vině obviněných,“ dodává Špelda.

Zdůraznil, že užití institutu zastavení trestního stíhání v případě Libora Joukla a Jana Míky považuje za velmi nešťastné a neodpovídající důkazní situaci.

„Důkazy by měly být nejprve provedeny před soudem ve veřejném hlavním líčení, poté by měly zaznít argumenty stran řízení a až následně by soud měl důkazy hodnotit a ve věci rozhodnout,“ myslí si státní zástupce.

„Neveřejné rozhodnutí tak, jak bylo aplikováno v této věci, vždy za sebou nechá jisté pochyby, ať již oprávněné či neoprávněné, což je veřejností vnímáno obzvlášť citlivě v případě, kdy trestná činnost spočívá v nakládání s veřejnými prostředky,“ dodal žalobce Špelda.

Zbytečně to stojí peníze mě i stát, domnívá se Joukl

Náměstek Joukl se stížností žalobce proti rozhodnutí soudu nesouhlasí. „Jestliže se podívám na usnesení soudu, kde se píše, že se stíhání zastavuje, protože i přes dokončené rozsáhlé dokazování nebyly zjištěny důkazy, že se trestní čin stal, je to pro mě stále stěžejní,“ říká.

„Teď se razí taková tendence, že se musí v trestním řízení využít všech možných dostupných prostředků, i když jsou od prvního pohledu zbytečné. Bohužel, stojí to pak peníze mě a stojí to peníze i stát, tedy všechny daňové poplatníky, které mohly být využity mnohem účelněji,“ dodal.

Libor Joukl a Jan Míka byli obviněni už před dvěma roky, na počátku loňského roku byla na soud v Jihlavě doručena obžaloba. Policie měla za to, že v roce 2009 pletichařili při výběrovém řízení na nákup 28 sypačů pro silničáře.

Podle vyšetřovatelů byla zakázka za 153 milionů korun předražena zhruba o milion na každém autě, navíc byla ušita na míru jedné firmě. Obžalovaným hrozilo až osmileté vězení.

Politická kariéra náměstka i přes zastavení stíhání končí

Oba obvinění to vytrvale odmítali. Tvrdí, že kraji naopak peníze ušetřili. Cenu za jedno auto označují za nižší, než kolik za vozy platí jiné kraje, města a organizace. Joukl si nechal zpracovat jiný posudek, který názor vyšetřovatelů vyvrací. Podle náměstka má 168 stran a podepsalo ho osm soudních znalců.

Výběrové řízení na nákup sypačů bylo podle Joukla už dříve prověřeno, mimo jiné i Úřadem pro ochranu hospodářské soutěže, aniž by bylo shledáno porušení zákona. Podle Míky také kontrolní výbor Kraje Vysočina konstatoval, že zakázka byla v mezích zákona.

I na tom základě jihlavský soudce Zdeněk Chalupa trestní stíhání obou mužů před necelými třemi měsíci zastavil. Důvody však veřejně v té době uvést nechtěl (více čtěte zde).

Státní zástupce podal stížnost ke Krajskému soudu v Brně. Odvolací soud ji buď zamítne a usnesení o zastavení trestního stíhání nabude právní moci, nebo ji uzná jako oprávněnou, usnesení soudu zruší a nařídí, aby ve věci znovu jednal a rozhodl.

Obvinění a následná žaloba však i tak zavře Liboru Jouklovi dveře do krajské politiky. Vzhledem k trvání soudní hrozby v době uzavírání kandidátek do krajských voleb nebyl napsán na kandidátní listinu a voleb se tak nezúčastní (přečíst si můžete zde).
Nejčtenější

Boleslav je zachráněná, Chomutov je blízko. Jihlavské naděje jsou v teorii

Za mladoboleslavskou brankou operuje chomutovský útočník Vladimír Růžička

Hokejisté Mladé Boleslavi zůstávají extraligoví, rozhodli o tom vítězstvím 5:2 v Chomutově. Blízko záchraně jsou však i...

Kamion převážející auta rozpáral bok autobusu, D1 u Humpolce stála

Noční nehoda kamionu s autobusem uzavřela dálnici D1

Téměř na tři hodiny byla v noci na středu zavřená dálnice D1 nedaleko Humpolce. Kolem deváté hodiny večer se na 95....Lotyšský hit fotbalové ligy. Ikaunieks pálí a Jihlava válí

Jihlavský útočník Davis Ikaunieks si bedlivě hlídá míč.

Táhne Jihlavu. Na dvanácti jarních bodech fotbalové Jihlavy má lví podíl útočník Davis Ikaunieks. Za rok a půl si...

Druhá Ester Ledecká? Hokejistka sbírá zlaté medaile i v rychlobruslení

Nikol Nepokojová hraje hokej za mladší dorost v HC Chotěboř. Trenéři o ní...

Poprvé na bruslích stála už ve dvou letech. Nikol Nepokojová chodila fandit na hokej svému bratrovi. Jenže koukat ji...

Opravy dálnice D1 se protáhnou až do roku 2021, kvůli výtkám Dětí Země

Rekonstrukce dálnice D1 v srpnu 2017

Rekonstrukce klíčové dopravní tepny mezi Čechy a Moravou, dálnice D1, skončí o rok později, tedy až v roce 2021....

Další z rubriky

Osm kostí, čtyřicet vazů. Odborník na zápěstí pomáhá i olympionikům

Jaroslav Pilný se stal primářem ortopedického oddělení novoměstské nemocnice...

Už tři roky vede Jaroslav Pilný ortopedické oddělení nemocnice v Novém Městě na Moravě. Vyhlášený specialista na...

V KSČM rozhodovaly známosti, ne program, hájí zastupitel přestup k ANO

Jihlavský zastupitel Pavel František Daněk.

Stranu ovládli funkcionáři, a tak přestala plnit svůj program. To jsou hlavní důvody, které uvádí nejmladší jihlavský...

Gibonům v zoo se narodilo mládě, pohlaví zatím zná jen samice Zlatuše

V jihlavské zoo se narodilo mládě gibona. Prvního půl roku je zcela odkázané na...

Skupina gibonů zlatolících, kteří jsou erbovním zvířetem jihlavské zoologické zahrady, se rozrostla. Starostlivé matce...

Najdete na iDNES.cz