Žalobce podal stížnost proti zastavenému stíhání krajského náměstka

  11:22aktualizováno  11:22
Jihlavský státní zástupce Kamil Špelda podal stížnost proti zastavení trestního stíhání náměstka hejtmana Libora Joukla a šéfa krajských silničářů Jana Míky. Kauza nákupu sypačů tak nekončí. Žalobce označil zastavení stíhání za velmi nešťastné.

Kvůli posledním událostem svolal náměstek hejtmana Vysočiny Libor Joukl zvláštní tiskovou konferenci. Politik, vždy zvyklý mluvit z patra bez přípravy, tentokrát přečetl na papíře sepsané prohlášení. Nedovolil žádné dotazy. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

„Dnešního dne bude proti tomuto usnesení podána stížnost. S ohledem na složitost věci bude prozatím blanketní, tedy neobsahující odůvodnění, které bude zpracováno dodatečně,“ informoval v pondělí ráno Špelda.

Zatím pouze naznačil, o co se stížnost bude opírat. „Z odůvodnění napadeného usnesení je zcela zřejmé, že je postaveno toliko na zcela formálním výkladu zákona o veřejných zakázkách a v podstatě zcela nekriticky přejímá obhajobu obviněných,“ domnívá se žalobce.

Podle něho zůstalo zcela opominuto množství důkazů, které byly v průběhu přípravného trestního řízení opatřeny. „Soud se s nimi nijak nevypořádal, ačkoliv jde mnohdy o velmi závažné skutečnosti, které svědčí o vině obviněných,“ dodává Špelda.

Zdůraznil, že užití institutu zastavení trestního stíhání v případě Libora Joukla a Jana Míky považuje za velmi nešťastné a neodpovídající důkazní situaci.

„Důkazy by měly být nejprve provedeny před soudem ve veřejném hlavním líčení, poté by měly zaznít argumenty stran řízení a až následně by soud měl důkazy hodnotit a ve věci rozhodnout,“ myslí si státní zástupce.

„Neveřejné rozhodnutí tak, jak bylo aplikováno v této věci, vždy za sebou nechá jisté pochyby, ať již oprávněné či neoprávněné, což je veřejností vnímáno obzvlášť citlivě v případě, kdy trestná činnost spočívá v nakládání s veřejnými prostředky,“ dodal žalobce Špelda.

Zbytečně to stojí peníze mě i stát, domnívá se Joukl

Náměstek Joukl se stížností žalobce proti rozhodnutí soudu nesouhlasí. „Jestliže se podívám na usnesení soudu, kde se píše, že se stíhání zastavuje, protože i přes dokončené rozsáhlé dokazování nebyly zjištěny důkazy, že se trestní čin stal, je to pro mě stále stěžejní,“ říká.

„Teď se razí taková tendence, že se musí v trestním řízení využít všech možných dostupných prostředků, i když jsou od prvního pohledu zbytečné. Bohužel, stojí to pak peníze mě a stojí to peníze i stát, tedy všechny daňové poplatníky, které mohly být využity mnohem účelněji,“ dodal.

Libor Joukl a Jan Míka byli obviněni už před dvěma roky, na počátku loňského roku byla na soud v Jihlavě doručena obžaloba. Policie měla za to, že v roce 2009 pletichařili při výběrovém řízení na nákup 28 sypačů pro silničáře.

Podle vyšetřovatelů byla zakázka za 153 milionů korun předražena zhruba o milion na každém autě, navíc byla ušita na míru jedné firmě. Obžalovaným hrozilo až osmileté vězení.

Politická kariéra náměstka i přes zastavení stíhání končí

Oba obvinění to vytrvale odmítali. Tvrdí, že kraji naopak peníze ušetřili. Cenu za jedno auto označují za nižší, než kolik za vozy platí jiné kraje, města a organizace. Joukl si nechal zpracovat jiný posudek, který názor vyšetřovatelů vyvrací. Podle náměstka má 168 stran a podepsalo ho osm soudních znalců.

Výběrové řízení na nákup sypačů bylo podle Joukla už dříve prověřeno, mimo jiné i Úřadem pro ochranu hospodářské soutěže, aniž by bylo shledáno porušení zákona. Podle Míky také kontrolní výbor Kraje Vysočina konstatoval, že zakázka byla v mezích zákona.

I na tom základě jihlavský soudce Zdeněk Chalupa trestní stíhání obou mužů před necelými třemi měsíci zastavil. Důvody však veřejně v té době uvést nechtěl (více čtěte zde).

Státní zástupce podal stížnost ke Krajskému soudu v Brně. Odvolací soud ji buď zamítne a usnesení o zastavení trestního stíhání nabude právní moci, nebo ji uzná jako oprávněnou, usnesení soudu zruší a nařídí, aby ve věci znovu jednal a rozhodl.

Obvinění a následná žaloba však i tak zavře Liboru Jouklovi dveře do krajské politiky. Vzhledem k trvání soudní hrozby v době uzavírání kandidátek do krajských voleb nebyl napsán na kandidátní listinu a voleb se tak nezúčastní (přečíst si můžete zde).

Nejčtenější

Na Vysočině dvakrát zkolabovala D1. Kolony se rozjely po osmi hodinách

Dálnice D1 v 16 hodin (12. prosince 2018)

Přibližně hodinu před půlnocí se podařilo silničářům a policii obnovit provoz na dálnici D1 v kritickém úseku na...

Dopravu v Česku na řadě míst komplikuje sníh, na D1 na Vysočině ležel strom

Sníh na dálnici D1 u Měšína (Vysočina) - 11.12.2018

Dopravu v Česku komplikuje sněhová pokrývka. Na Vysočině jsou silnice sjízdné jen se zvýšenou opatrností, v kraji...

Hokejista, co si koupil sám sebe: Jsem hrozně rád, že jsem to udělal

Petr Šidlík (uprostřed) v dresu Vítkovic.

Nedávno rozvířil hokejové hladiny v Česku prohlášením, že se musel z Jihlavy vykoupit, přičemž Dukle zaplatil tolik,...

Za kalamitu na D1 mohou oni, ukazují na sebe dopravci a správci dálnic

Čerstvý sníh způsobil kolaps dopravy na 90. kilometru dálnice D1 u Humpolce....

Kolapsový stav na dálnici D1 jen vyostřil dlouhodobý spor mezi kamionovými dopravci a Ředitelstvím silnic a dálnic....

ANKETA: Krajská města zdobí vánoční stromy, vyberte ten nejkrásnější

Vánoční strom

Centra měst ovládla vánoční atmosféra, ke které patří i ozdobené vánoční stromy. Jako už tradičně mohou čtenáři...

Další z rubriky

Ředitel jihlavské zoo má kancelář s opicemi. Teď už raději zavřenými

Stěnu ředitelské pracovny v zoo, kde od léta sedí Jan Vašák, tvoří expozice...

Kdyby se soutěžilo, kdo má nejhezčí kancelář, možná by vyhrála ta, ve které sedí ředitel jihlavské zoologické zahrady...

Kraj Vysočina prodává zámek Těchobuz, sloužil jako ústav sociální péče

Původně barokní zámek v Těchobuzi, který od roku 2015 sloužil jako Ústav...

Zámek v Těchobuzi na Pelhřimovsku, v němž naposledy sídlil ústav sociální péče, je na prodej. Kraj Vysočina, kterému...

Chotěboř opraví náměstí a po více než půlstoletí vyzvedne propadlou kašnu

Od poloviny minulého století mají na chotěbořském náměstí propadlou kašnu....

Chotěboř se přiřadila k městům, která hodlají vynaložit miliony na nové centrum. V příštím roce chce modernizovat...

Najdete na iDNES.cz