Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Michal Klíma, MAFRA

Štítky na lampách mohou zachránit život, čísla ale zatím nehlaste

  • 2
Už brzo by mohly v některých městech na Pelhřimovsku sloužit sloupy veřejného osvětlení i jako pomoc pro složky integrovaného záchranného systému. Hasiči, záchranáři i policisté by se díky štítkům s čísly na nich mohli lépe orientovat. Zbývá propojit je se systémy jednotlivých složek.

"Města přišla s tím, že si oštítkují lampy veřejného osvětlení kvůli snazší orientaci pro případ, že některá z nich potřebuje opravit nebo něco jiného. Poté jsme se společně s představiteli měst shodli, že by to bylo užitečné i pro hasiče a ostatní záchranné složky," uvedla mluvčí krajských hasičů Petra Musilová.

Už v letošním roce tak oštítkovali lampy v Pelhřimově a Humpolci, příští rok se k nim s největší pravděpodobností přidá i Pacov.

"Zatím o tom spíše uvažujeme, protože Pacov je oproti ostatním dvěma městům přece jen o poznání menší a orientace je tu v případě, že se něco stane, přehlednější. Přesto určitě stojí za úvahu, zda bychom neoštítkovali lampy i u nás," uvedl starosta města Lukáš Vlček.

"Opravdu nad tím zatím pouze uvažujeme, protože problémy s tím, že by hasiči nebo záchranáři nevěděli, kam mají jet, jsme tu neměli. Jde spíše o prevenci. Takže zatím ani nevíme, kolik by to mohlo stát," doplnil Vlček.

Běh na dlouhou trať

Ani v jednom z měst zatím systém plně nefunguje. Lampy jsou sice označeny štítky s čísly, ale složky integrovaného záchranného systému nemají zatím potřebné mapové podklady, které se propojí s jejich systémem.

"Je to běh na dlouhou trať, protože systém 112 a 150 nemá zaneseny mapy společně s čísly lamp. Tuto věc musí vyřešit správci systému. V praxi to funguje tak, že i když nám osoba nahlásí číslo lampy, operátor nemá v systému zavedené informace, které by mu přesně ukázaly, kde se daná lampa nachází," vysvětlila Musilová.

Proto je podle ní zatím zbytečné, aby lidé štítky v případě nehody nebo požáru hledali.

"Samozřejmě, pokud by se stala nějaká závažná nehoda, kde by šlo o život a opravdu by nebyl žádný záchytný bod, který by nám pomohl místo přesně lokalizovat, pomůže i číslo lampy, protože písemné podklady o nich máme. Operační důstojník by je ale musel zdlouhavě hledat, což není efektivní. Podklady musí být v elektronické podobě, aby je systém mohl identifikovat a pracovat s nimi tak, jak by bylo potřeba," pokračovala mluvčí.

Systém začne fungovat nejdříve v příštím roce, letos to podle mluvčí určitě ještě nebude. Pak by při jakékoli nehodě nebo požáru stačilo zavolat na 112 a všechny složky záchranného systému by se o události dozvěděly najednou. V žádném případě by nebylo potřeba volat na linky zvlášť, protože integrovaný záchranný systém propojuje policii, hasiče i záchranáře.

"V současné době je praxe taková, že pokud člověk volá z pevné linky, lokalizujeme jej přesně. Když telefonuje z mobilu, ukáže se nám výseč, v níž se pohybuje, takže i tady je orientace snazší. Samozřejmě, že by nám ale přesné číslo sloupu ulehčilo práci," mínila Musilová.

Systém by uvítali i záchranáři, protože v některých případech by jim mohl opravdu výrazně pomoci. Zvláště v tehdy, kdy volající neví přesně, kde se nachází a závisí na rychlosti lidské životy.

Jsem v Pelhřimově, ale nevím, kde přesně

"Může se stát, že se k nějaké nehodě nebo kolapsu přichomýtne návštěvník města, který volá 112, a přitom se vůbec na daném místě neorientuje. V takovém případě by informace o čísle na štítku určitě přínosná byla," uvedla ředitelka krajské záchranné služby Vladislava Filová.

Podobný systém by uvítali i samotní obyvatelé měst. "Myslím, že by to mohlo pomoci, protože někdy je člověk tak zmatený, když se něco stane, že prostě nemůže najít jméno ulice nebo číslo blízkého baráku. V takovém případě by stačilo přečíst číslo na sloupu a bylo by to,"mínila Jitka Moučková z Pelhřimova.

"Je ale pravda, že jsem si žádných štítků tady ve městě na lampách nevšimla. A vidět by být měly," dodala třicetiletá žena.