Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Školy na Vysočině se perou o studenty, lákají na stipendia i praxi za hranicemi

  16:48aktualizováno  16:48
Na středních školách i učilištích na Vysočině se rozpoutalo klání o nové žáky. Střední školy i učiliště již pořádají dny otevřených dveří a lákají na nejrůznější výhody. Školy mezi sebou soupeří, mluví o stipendiích a praxi v zahraničí.

Studenti Střední průmyslové školy v Třebíči | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Jedním z lákadel by mohl být i nový studijní či učební obor. Na většině škol však další otevírat nebudou. Jednou z výjimek je Střední škola v Kamenici nad Lipou, kde budou moci zájemci od prvního září příštího roku nastoupit do nově vzniklého oboru Ošetřovatel.

"Půjde o obor určený zejména pro dívky, který se zaměřuje na ošetřovatelství ve zdravotnických a sociálních ústavech, pečovatelských domech a dalších podobných zařízeních. Jinak se naše nabídka nemění," vyjádřil se ředitel školy Pavel Hlaváček.

Mezi další lákadla školy v Kamenici patří i možnost absolvovat svářečské kurzy či řidičské zkoušky. Podobný obor by chtěli již v příštím roce otevřít i na Akademii ve Světlé nad Sázavou.

Ošetřovatelství je žádané

"Máme tu maturitní obor sociální péče a rádi bychom otevřeli učební obor Pečovatel-ošetřovatel. Byl by určen pro ty, kteří třeba nezvládnou maturitu nebo prostě zjistí, že na maturitní obor nemají, ale rádi by se v tomto směru vzdělávali. Doufáme, že se nám obor podaří otevřít k prvnímu září příštího roku," přeje si ředitel školy Jindřich Vodička.

Nač školy lákají

Motivační či podniková stipendia
Praxe, stáže a pobyty v zahraničí
Nové obory
Nové technologie
Možnost absolvovat svářečské kurzy a řidičské zkoušky různých druhů
Mezinárodní partnerství se zahraničními školami

Na oblíbený obor sází již několik let i Střední průmyslová škola v Třebíči. Obor Energetika je velmi žádaný. Školy jinak o budoucí studenty soupeří převážně stipendii, zahraničními praxemi či dalšími "zbraněmi".

"Kromě toho, že se sem mohou přijít žáci podívat i s rodiči na den otevřených dveří, máme i domluvu s některými základními školami. Žáky osmých či devátých tříd dovezeme naším autobusem do firmy, kde máme pracoviště. Vidí tak v praxi, jak mohou dovednosti, které u nás získají, uplatnit. A řekl bych, že to funguje," popsal boj o budoucí studenty ředitel Střední školy řemesel a služeb v Moravských Budějovicích Jaroslav Doležal, který předpokládá, že v příštím školním roce by do školy mohlo nastoupit zhruba tolik prváků jako letos.

Tedy kolem stovky. "Jsme jediná škola na Vysočině a širokém okolí, která nabízí zahradnické obory jak maturitní, tak učňovské. A o ty je u nás každoročně velký zájem. Dále jsme také široko daleko jediní, kde se zájemci mohou přihlásit do oboru Řezník-uzenář. K tomu Kraj Vysočina nabízí i motivační stipendium. Učňové navíc mohou získat i podnikové stipendium," vykreslil výhody "své" školy zástupce ředitele pro teoretické vyučování SOŠ a SOU Třešť Otakar Hofbauer.

Fotogalerie

Hotelové školy a školy cestovního ruchu tradičně lákají především na zahraniční praxe, kam své studenty vysílají na kratší či delší studijní pobyty.

"Zahraniční praxe jsou u nás velmi oblíbené, stejně tak stáže či různé projekty. Snažíme se je i nadále rozšiřovat, takže teď bychom chtěli rozjet možnost praxe v Řecku a Španělsku," vyjádřila zástupkyně Hotelové školy Světlá a Obchodní akademie Velké Meziříčí Marie Palovová.

První přijímací zkoušky se budou konat na uměleckých školách, tam se uskuteční tradičně již v lednových termínech. "K talentovým zkouškám by mělo jít na sedmdesát zájemců, což znamená, že bychom měli naplnit obě dvě třídy," uvedl ředitel Akademie ve Světlé nad Sázavou Jindřich Vodička.

Nejoblíbenějším oborem, na nějž se hlásí nejvíc zájemců, je ve Světlé obor Bytový architekt. Vodička také s povděkem kvitoval, že se vrací zájem o sklo. "Opět se nám začínají hlásit zájemci i o sklářské obory," dodal Vodička.

Akademie ve Světlé nad Sázavou je společně s Českou zemědělskou akademií v Humpolci jedinou školou, kde došlo ke slučování. Odloučené pracoviště humpolecké akademie se částečně sloučilo právě s Akademií ve Světlé.

Podle Vodičky bez výraznějších problémů. Další školy se však zatím slučovat nebudou. "Nechali jsme tuto volbu na samosprávách a ředitelích škol, nutit ke slučování nikoho nebudeme," řekla radní Kraje Vysočina pro oblast školství Marie Kružíková.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí Kraje Vysočina dle okresů:

Volby do Senátu

Senátní volby pro Kraj Vysočina proběhnou v obvodu č.53 - Třebíč. Kandidují: Naděžda Dobešová, Marie Dudíková, Vladimír Kotek, Miroslav Michálek, Marek Nevoral, Petr Paul, Michal Šalomoun, Stanislav Zíma a Hana Žáková. Případné druhé kolo senátních voleb se bude konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Lesy na Vysočině zaplavily hřiby, lidé si jich domů nosí až stovky

Stačí hodinka v lese a košík je plný hub. Vcelku jednoduše lze najít zdravé i...

Příjezdové cesty do lesů na Jihlavsku jsou v tomto týdnu obsypané auty. Po lesích se prochází tisíce houbařů, kteří...

Přijeli jako uhlobaroni, říká o uprchlících z Iráku lídr jihlavské SPD

Jedničkou kandidátky SPD v Jihlavě je Petr Paul. U policie pracoval i jako šéf...

Před čtyřmi lety se na kandidátce Úsvitu přímé demokracie do jihlavského zastupitelstva nedostal. Letos jde do...V Polné už třetí den vyzvání telefon. Všichni chtějí na Spartu

Smutný hrdina I přes deset inkasovaných gólů trenér Slavoje Polná Michal...

Od pátku, kdy skončilo losování 3. kola fotbalového MOL Cupu, je Polná na nohou. Domácímu Slavoji totiž los určil za...

Hokejistu Jihlavy zbila na severu Moravy přesila, měl otřes mozku

Michal Hlinka po napadení skupinou výtržníků.

Jihlavský útočník Michal Hlinka se bude nějakou dobu léčit z návštěvy severní Moravy, odkud pochází. Hokejistu a jeho...

Bývalý starosta kandiduje na radnici přímo z vězení, věří v propuštění

Ladislav Horký stál v čele Lipnice nad Sázavou v letech 2002 až 2010. Podle...

Bývalý starosta Lipnice nad Sázavou Ladislav Horký kandiduje do komunálních voleb jako nezávislý a ve svém volebním...

Další z rubriky

Historiky pobouřilo plánované odhalení pomníku okupantovi Budějovic

Na místo předpokládaného hrobu generála Boudeta v Moravských Budějovicích nyní...

Záměr obnovit v parku u gymnázia pomník generálovi z napoleonských válek Jeanu Boudetovi vyvolal v Moravských...

Při nehodách na Vysočině zemřeli čtyři lidé, včetně chodce na D1

Nehoda z 83. kilometru dálnice D1 skončila tragicky. Osobní vůz narazil zezadu...

Na dálnici D1 zemřel časně ráno chodec. Srazilo ho auto na 150,5 kilometru ve směru na Prahu. Kvůli vyšetřování nehody...

Nad Sázavou u Žďáru se tyčí nová moderní kaple, bude archou pro věřící

Kaple Panny Marie Karmelské na okraji obce Sázava nedaleko Žďáru připomíná...

Dosud měla Sázava u Žďáru kromě evangelického kostela jen malou kapličku. Ovšem v neděli královéhradecký biskup Jan...

Nákup až domů: Vyhrajte poukaz na Tesco Online nákupy
Nákup až domů: Vyhrajte poukaz na Tesco Online nákupy

Soutěžíme o poukázky na nákup Tesco Online nákupy v hodnotě 1500 Kč, 1000 Kč a 500 Kč. Objednaný nákup vám kurýr přiveze až ke dveřím, což si pochvaluje i naše redakce eMimino.cz - otestovali jsme dovoz do práce a uspořádali místo oběda společný piknik.

Najdete na iDNES.cz