Padlí rudoarmějci po letech opustili Zelenou horu, spočinuli na hřbitově

  15:38aktualizováno  15:38
Druhá světová válka byla v květnu 1945 na mnoha místech už minulostí. Ve Žďáře nad Sázavou ale tou dobou zahynulo deset vojáků Rudé armády. Ostatky sedmi z nich našly v sobotu nové místo posledního odpočinku. Ze Zelené hory se přestěhovaly na hřbitov.

Ostatky sedmi vojáků Rudé armády byly od roku 1947 pohřbeny na starém hřbitově přímo v areálu církevního komplexu na Zelené hoře. Po zapsání památky na seznam UNESCO před dvaceti lety Žďár přislíbil, že hřbitov, který nebyl původní součástí Zelené hory, přesune.

Umístěním ostatků ruských vojáků na nové místo začíná druhá etapa stěhování. „Ke slavnostnímu uložení ostatků na novém hřbitově je výročí sedmdesáti let od konce druhé světová války ideální příležitostí,“ uvedl žďárský starosta Zdeněk Navrátil.

Fotogalerie

Nové místo posledního odpočinku město vyčlenilo jen zhruba padesát metrů pod kostelem svatého Jana Nepomuckého na Zelené hoře, na novém hřbitově. „Pomník je na krásném místě, kudy chodí množství lidí,“ pochvaloval si farář žďárské farnosti Vladimír Vojtěch Záleský.

Ostatky zde do země uložili při pietním aktu, jehož se účastnili první tajemník velvyslanectví Ruské federace v České republice Anatoly Tomnikov, pomocník vojenského atašé Aleksandr Fedyajev a pravoslavný kněz Vladimir Abrosimov.

„Nemůžeme zapomenout na hrdinství mužů, kteří na sklonku války padli daleko od domova. Jejich hrdinství, které pomohlo nastolit mír ve světě, musíme předávat dalším generacím,“ prohlásil po požehnání hrobu, jež se z větší části odehrávalo v ruštině, Fedyajev.

Zatímco německá vojska na počátku května 1945 na mnoha místech už kapitulovala, ve Žďáře nad Sázavou se ještě krutě bojovalo. „Ještě 9. května Němci na náměstí popravovali nepřátele,“ uvedl kronikář a badatel žďárského muzea Pavel Benedikt Elbl. Žďár ležel na křižovatce tehdejších důležitých cest a ústup trval německým vojákům déle. Při odchodu zničili ve městě 33 budov.

Někteří týdny bojovali s vážným zraněním

Teprve 10. května kolem šesté hodiny ráno Žďárem projel průzkumný oddíl druhého ukrajinského frontu maršála Rodiona Jakovleviče Malinovského. Pěchota na náměstí dorazila před půl desátou, obyvatelé jí vítali jako své osvoboditele.

V posledních dnech války padlo nebo bylo ve Žďáře smrtelně zraněno deset vojáků Rudé armády. „Nejčastěji umírali v souvislosti s likvidací nahromaděné německé munice,“ popsal Elbl. Někteří zemřeli až po několika týdnech boje s vážným zraněním.

Už s předstihem byl z areálu na Zelené hoře na nový hřbitov přesunut pomník. Město ho nechalo za desítky tisíc korun obnovit, osadit novými deskami a po dohodě s ruskou ambasádou i opravit nepřesnosti ve jménech padlých psaných azbukou. Na vrcholu obelisku zůstala pěticípá hvězda se srpem a kladivem.

Pietním aktem na hřbitově ve Žďáře nad Sázavou začaly oslavy 70 let od konce druhé světové války. V sobotu odpoledne se konala malá přehlídka historické i soudobé vojenské techniky na náměstí, zahájeny byly i tři výstavy připomínající válečná léta a osvobozování města.

Nejčtenější

Lidé zámek nechtěli, obec ale odolala milionům z prodeje a vítá turisty

Obyvatelé Police zámek nejdříve v majetku obce nechtěli. Památka se však...

Referendum v polovině 90. let dopadlo v Polici na Třebíčsku jasně. Více než osmdesát procent obyvatel obce rozhodlo,...

Hokejista, co si koupil sám sebe: Jsem hrozně rád, že jsem to udělal

Petr Šidlík (uprostřed) v dresu Vítkovic.

Nedávno rozvířil hokejové hladiny v Česku prohlášením, že se musel z Jihlavy vykoupit, přičemž Dukle zaplatil tolik,...

Farmář, který blokuje brodský obchvat, může zarazit lyžování na Vysoké

Správce sjezdovky na Vysoké Zdeněk Novotný může, pokud tomu počasí dovolí,...

Jako na veletoči je lyžařský areál Vysoká u Havlíčkova Brodu. Před pár lety byly myšlenky na obří modernizaci areálu,...

KVÍZ: Iglau, Gablonz, Dux... Znáte německé názvy českých měst?

Na historické pohlednici je morový sloup na jihlavském Masarykově náměstí ještě...

Je tu další vlastivědný kvíz Regionů iDNES.cz. Od středověku Němci postupně osidlovali pohraničí českých zemí a...

Jeden z mužů, kteří napadli trenéra Melenovského, dostal pět a půl let

Kvůli napadení a zranění hokejového trenéra Marka Melenovského stanul před...

V případu červnového napadení bývalého hokejisty Marka Melenovského na jihlavském náměstí padl první trest. Jeden ze...

Další z rubriky

Zimní stadion v Jihlavě půjde k zemi, hokej do azylu, rozhodli zastupitelé

Jihlavští zastupitelé rozhodli, že stará budova Horáckého zimního stadionu...

Dva až tři roky v exilu a v roce 2023 nová hala na místě té stávající. Tak vypadá ideální scénář řešení Horáckého...

Zákaz stání zůstal v Jihlavě i po opravě mostu, lidé v ulici nezaparkují

Po obou stranách ulice Dlouhá stezka se od rekonstrukce Brněnského mostu nedá...

Po rekonstrukci Brněnského mostu v Jihlavě zůstala lidem z ulice Dlouhá stezka nepříjemná „památka“ - značky zakazující...

Nejvyšší most na D1 oslavil čtyřicetiny, testovali ho i odpálením raket

Letecký snímek ukazuje rozestavěný most v plné parádě. Stavba nad údolím Oslavy...

Už čtyřicet let jezdí auta po dálničním mostu, který spojil dva břehy hlubokého údolí řeky Oslavy ve Velkém Meziříčí....

Najdete na iDNES.cz