Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Padlí rudoarmějci po letech opustili Zelenou horu, spočinuli na hřbitově

  15:38aktualizováno  15:38
Druhá světová válka byla v květnu 1945 na mnoha místech už minulostí. Ve Žďáře nad Sázavou ale tou dobou zahynulo deset vojáků Rudé armády. Ostatky sedmi z nich našly v sobotu nové místo posledního odpočinku. Ze Zelené hory se přestěhovaly na hřbitov.

Ostatky sedmi vojáků Rudé armády byly od roku 1947 pohřbeny na starém hřbitově přímo v areálu církevního komplexu na Zelené hoře. Po zapsání památky na seznam UNESCO před dvaceti lety Žďár přislíbil, že hřbitov, který nebyl původní součástí Zelené hory, přesune.

Umístěním ostatků ruských vojáků na nové místo začíná druhá etapa stěhování. „Ke slavnostnímu uložení ostatků na novém hřbitově je výročí sedmdesáti let od konce druhé světová války ideální příležitostí,“ uvedl žďárský starosta Zdeněk Navrátil.

Fotogalerie

Nové místo posledního odpočinku město vyčlenilo jen zhruba padesát metrů pod kostelem svatého Jana Nepomuckého na Zelené hoře, na novém hřbitově. „Pomník je na krásném místě, kudy chodí množství lidí,“ pochvaloval si farář žďárské farnosti Vladimír Vojtěch Záleský.

Ostatky zde do země uložili při pietním aktu, jehož se účastnili první tajemník velvyslanectví Ruské federace v České republice Anatoly Tomnikov, pomocník vojenského atašé Aleksandr Fedyajev a pravoslavný kněz Vladimir Abrosimov.

„Nemůžeme zapomenout na hrdinství mužů, kteří na sklonku války padli daleko od domova. Jejich hrdinství, které pomohlo nastolit mír ve světě, musíme předávat dalším generacím,“ prohlásil po požehnání hrobu, jež se z větší části odehrávalo v ruštině, Fedyajev.

Zatímco německá vojska na počátku května 1945 na mnoha místech už kapitulovala, ve Žďáře nad Sázavou se ještě krutě bojovalo. „Ještě 9. května Němci na náměstí popravovali nepřátele,“ uvedl kronikář a badatel žďárského muzea Pavel Benedikt Elbl. Žďár ležel na křižovatce tehdejších důležitých cest a ústup trval německým vojákům déle. Při odchodu zničili ve městě 33 budov.

Někteří týdny bojovali s vážným zraněním

Teprve 10. května kolem šesté hodiny ráno Žďárem projel průzkumný oddíl druhého ukrajinského frontu maršála Rodiona Jakovleviče Malinovského. Pěchota na náměstí dorazila před půl desátou, obyvatelé jí vítali jako své osvoboditele.

V posledních dnech války padlo nebo bylo ve Žďáře smrtelně zraněno deset vojáků Rudé armády. „Nejčastěji umírali v souvislosti s likvidací nahromaděné německé munice,“ popsal Elbl. Někteří zemřeli až po několika týdnech boje s vážným zraněním.

Už s předstihem byl z areálu na Zelené hoře na nový hřbitov přesunut pomník. Město ho nechalo za desítky tisíc korun obnovit, osadit novými deskami a po dohodě s ruskou ambasádou i opravit nepřesnosti ve jménech padlých psaných azbukou. Na vrcholu obelisku zůstala pěticípá hvězda se srpem a kladivem.

Pietním aktem na hřbitově ve Žďáře nad Sázavou začaly oslavy 70 let od konce druhé světové války. V sobotu odpoledne se konala malá přehlídka historické i soudobé vojenské techniky na náměstí, zahájeny byly i tři výstavy připomínající válečná léta a osvobozování města.Nejčtenější

Úředníci nejspíš neoprávněně rozdávali pokuty. Používali nezákonný důkaz

Jedna z křižovatek, kde případný průjezd na červenou hlídá kamerový systém, je...

Kamery na křižovatkách fungují v Jihlavě jako bič na řidiče, kteří ignorují na semaforech červenou, už dvanáct let....

Oprava D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem je po dvou letech hotová

Oprava dálnice D1 u Velkého Meziříčí. (březen 2014)

Na Vysočině se po dálnici D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem začne od pondělí opět jezdit bez omezení. Oprava...Jihlava, Budějovice a Ústí ve druhé lize dál jen vítězí. Brno vrávorá

Pavel Pilík z Táborska (vpravo) a jihlavský Ondřej Machuča bojují o míč.

Fotbalisté Jihlavy dál mašírují druhou ligou bez ztráty bodu, tým z Vysočiny si ve čtvrtém kole poradil s Táborskem...

Kdybych neuměl anglicky, byl bych za blba, říká hokejový talent Kaut

Martin Kaut se podepisuje během autogramiády k osmdesátinám žďárského hokeje.

Neustále se s ním chtěl někdo fotit, podepsal mraky kartiček a fotek. Všechno však zvládal v pohodě a s úsměvem. Talent...

U výrobce leteckých součástek hořelo, sanity odvezly devět zraněných

U požáru v jihlavské společnosti Jihlavan zasahovalo osmnáct jednotek hasičů,...

V areálu společnosti Jihlavan v Jihlavě ve čtvrtek v poledne hořelo. Na místě zasahovalo dvanáct jednotek hasičů,...

Další z rubriky

Zámek v Červené Řečici má dotaci na obnovu, o zakázku se ale nikdo nehlásí

Obnova zámku se zastavila. Pokračovat bude, až se do výběrového řízení na...

Kompletní rekonstrukce renesančního zámku v Červené Řečici měla původně začít během několika příštích týdnů. Jenže...

Z hvězdárny v akci Z zbyla věž čaroděje Merlina, jíž se Třebíčané vyhýbají

Úpatí třebíčského kopce Strážná hora je oblíbeným místem vycházek. Už tři...

Úpatí kopce Strážná hora v Třebíči dominuje už tři desetiletí torzo nedostavěné cihlové věže. Někteří lidé jí říkají...

Spojilo je divadlo. Kabaret Smějte se s námi hrál v terezínském ghettu

Fotografie je z obálky americké knihy o divadle v Terezíně. Tanečnice...

Před domem v Mahlerově ulici v Jihlavě stál hlouček postav. Všechny hleděly k zemi na chodník před schody u vchodu. Na...

Najdete na iDNES.cz