Do pelhřimovského Muzea rekordů a kuriozit se stěhovala obří hrací kostka....

Do pelhřimovského Muzea rekordů a kuriozit se stěhovala obří hrací kostka. Krychli o hmotnosti více než 160 kilogramů a rozměrech 79 x 79 x 79 centimetrů bylo nutné do věže, v níž muzeum sídlí, dostat pomocí vysokozdvižné plošiny. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Největší hrací kostku v Česku vynesla do věže vysokozdvižná plošina

  • 3
V pelhřimovském Muzeu rekordů a kuriozit přibyl další nevšední výtvor. Návštěvníci mohou nově obdivovat největší hrací kostku v republice. Do věže, kde muzeum sídlí, musela 164 kilogramů vážící dřevěnou krychli stěhovat vysokozdvižná plošina.

„Měli jsme z toho trochu obavu, ale nakonec vše dopadlo dobře,“ mohl spokojeně konstatovat po desítkách minut těžké dřiny Miroslav Marek, šéf agentury Dobrý den, jež muzeum provozuje.

Dřevěná kostka váží rovných 164 kilogramů. Každá z jejích stran měří 79 centimetrů. Bylo tak nemožné ji stěhovat po schodech. „Je to věž, kde je klasické historické úzké schodiště. Tudy to opravdu nešlo,“ vysvětlil Marek.

Pomoci tak musela vysokozdvižná plošina. Ta kostku naložila a zvedla do výšky přibližně devíti metrů ke dveřím, které původně vedly na dnes již neexistující ochoz. Těmi pak silní chlapi šoupali kostku dovnitř. Dveře byly oproti kostce širší jen o šest centimetrů.

„Byl to trochu problém, protože plošina nemohla kvůli památkové ochraně až k věži, aby náhodou nepoškrábala její fasádu. Museli jsme překonat asi půlmetrovou propast. A pak jsme kostku šoupali asi tři metry dlouhým průchodem ke dveřím,“ popsal Miroslav Marek.

Kdo správně tipne počet šestek, vyhraje knihu rekordů

Zdařilo se a nový exponát už mohou obdivovat návštěvníci muzea. Přitom je to výrobek, který už má svůj věk. Před dvaceti lety ho vyrobili v Třešti ve firmě Podzimek a synové. „Dříve sloužila jako vzorník barevnosti dřev. Podzimkové jí totiž zhotovili ze šesti druhů dřeva,“ konstatoval šéf agentury Dobrý den.

Obří kostka nejen že byla zapsána do České knihy rekordů, stala se zároveň součástí hříčky, při níž právě knihu obsahující veškerá česká Nej mohou návštěvníci získat.

„U kostky je hrací plocha, kde si návštěvníci mohou hodit klasickými kostkami. Mají jich dohromady dvacet. Vsadí si sami na sebe, kolik jim na těchto kostkách padne šestek. Kdo se trefí, získá Českou knihu rekordů,“ vzkázal Miroslav Marek.

.