Studenti si na školách postaví svá auta. Vysočina pro ně koupí kaipany

  • 4
Kdo se bude dobře učit a nebude zlobit, bude si moci postavit auto. Takovou výzvu budou mít před sebou od příštího školního roku studenti pěti středních technických škol na Vysočině. Vedení škol jim totiž společně se svým zřizovatelem, Krajem Vysočina, pořídilo stavebnicový sportovní vůz značky Kaipan.

Kaipan je vozidlo, které vyrábí česká firma. Jde o jednoduchou konstrukci, kterou si zručnější mechanici jsou schopní doma postavit sami. Studenti ji dostanou poprvé do rukou na začátku školního roku.

Automobil Kaipan

  • sportovní stavebnicové auto české výroby
  • součástí stavebnice není například motor, převodovka, kola nebo rám
  • konstrukce stavebnice je připravena na podvozky a motory z vozů VW Polo a Škoda Fabia
  • auto se prodává v Česku i zahraničí a už má i svůj vlastní fan club
  • cena základní sestavy činí 158 tisíc korun

„Auto budou stavět pod ohledem kvalifikovaného strojaře. V práci se budou střídat týmy dvou až čtyř studentů. Vozidlo by mělo být sestaveno poprvé příští rok na jaře,“ pronesl Miroslav Vítů, ředitel Střední školy průmyslové technické automobilní v Jihlavě.

Kromě tohoto ústavu budou mít vozidla k dispozici také průmyslovky v Třebíči, Pelhřimově, Žďáru nad Sázavou a Střední odborné učiliště technické v Chotěboři.

Složené auto, které bude plně funkční a bude mít i svoji registrační značku, by mohli dostat k užívání i samotní studenti, kteří se na jeho stavbě podíleli. Neužijí si ho však dlouho. Auto totiž bude muset být do začátku dalšího školního roku znovu rozloženo, aby se na něm mohly učit mladší ročníky.

„Kolik těch rozborek a sborek bude, to nevíme. Závisí to na technických parametrech. Konstruktér se musí zaručit, že když to složíme třeba desetkrát, tak auto znovu projde homologací,“ přiblížil Vítů.

Podobné hračky pomáhají naplnit lavice technických oborů

Školy na stavbu stavebnice, k níž je však nutné připočítat ještě pořízení rámu, kol a doplňků, dostanou od Kraje Vysočina 1,2 milionů korun.

„Momentálně ještě jednáme se Škodou Auto Mladá Boleslav. Potřebujeme totiž dokoupit motory a převodovky, které nejsou součástí stavebnice. Takže se bavíme o ceně a také o tom, zda případně nedostaneme něco zdarma,“ prozradila radní pro školství Jana Fialová.

Ředitelé jednotlivých škol navíc dostali za úkol získat od spřátelených firem dalších 250 tisíc korun jako spoluúčast. „Jediný pan ředitel Vítů má výhodu, protože dostal od jihlavského Bosche už 500 tisíc korun,“ usmála se Fialová.

Školy i vedení kraje si od koupě automobilových stavebnic slibují jedno: zvýšení zájmu dětí o studium technických předmětů. Podle Vítů jsou právě podobné „hračky“ hodně účinné.

„Před sedmi lety jsme měli problém naplnit obor automatizační technika. Objevili jsme ale stavebnice Lego a jejich roboty. Řada lidí se mi smála, že dělám z průmyslovky hračkárnu. Ale když jsme při náborech osmákům a deváťákům začali nabízet takto sofistikovanou věc, která nenásilně učí programovat robotické linky, tak už s naplněností nemáme nejmenší problém,“ pochvaluje si Vítů, podle něhož je podpora technickému vzdělávání od Kraje Vysočina v České republice ojedinělá.