Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Třebíč vsadí na kruhy. Postaví hned dvě nové okružní křižovatky

  9:03aktualizováno  9:03
Stále se zhušťující dopravě ve druhém největším městě Vysočiny by měly ulehčit dva nové kruhové objezdy. Jeden už má v Třebíči provizorní podobu a na žádost obyvatel se změní v trvalý. Ten druhý se začne stavět v polovině června.

Houstnoucí dopravě v Třebíči by měly pomoci dva nové kruhové objezdy. Ilustrační snímek | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Na Václavském náměstí v Třebíči vznikne během letošního léta kruhový objezd. Stavba bude součástí proměny velkého sídliště Horka-Domky. Práce začnou v polovině června a skončí zřejmě koncem října.

Objezd má zklidnit a zpřehlednit dopravu v oblasti.

„Křižovatka je poměrně problematická, v jednom místě se stýká pět ulic, řidiči se v ní obtížně orientují,“ řekl starosta Třebíče Pavel Janata. Kruhový objezd v tomto místě je podle něj ukázkovým příkladem křižovatky, pro niž je vhodný.

Stavba by měla stát podle výsledků výběrového řízení necelých sedm milionů korun. Dotace z ministerstva pro místní rozvoj pokryje 85 procent, zbytek doplatí město. Do poměrně složité křižovatky s pěti rameny nyní směřují ulice Vltavínská, Švabinského, Demlova, Štefánikova a Svatopluka Čecha.

V Domcích budou rozsáhlé uzavírky, změní se i MHD

„V místě se střetává městská i individuální doprava s chodci, v blízkosti je základní škola. Budou nutné rozsáhlé přeložky inženýrských sítí, stavbaři vybudují nové osvětlené přechody s bezpečnostními ostrůvky,“ popsal rozsah prací Aleš Kratina z městského odboru dopravy.

Řidiči by se měli připravit na fakt, že si stavba vyžádá rozsáhlé uzavírky v celé čtvrti Horka-Domky. Objížďky povedou po ulicích Družstevní a Zahradníčkova.

„Místní dopravě bude umožněn jednosměrný průjezd přes Ruskou ulici a kolem Domu zahrádkářů,“ podotkl Kratina. Úpravy podle něj čekají také městskou autobusovou dopravu.

Silniční kruh zřejmě zůstane natrvalo i blízko Kauflandu na křižovatce ulic Velkomeziříčská, Cyrilometodějská a Brněnská. Teď tam funguje zatím jen provizorně.

Vybudování stálého objezdu si v anketě přály dvě třetiny lidí

„Ale mně se to takhle vůbec nelíbí, dřívější řešení bylo lepší,“ popsal řidič Stanislav Knoz. Další šofér, Jiří Krátký, tam nyní ve všední dny ráno čekává před kruhem v koloně. „To je ale kvůli uzavírce Sportovní ulice. Až ta skončí, může tam kruháč fungovat lépe,“ myslí si.

Provizorní objezd funguje od března hlavně kvůli uzavírce Sportovní ulice. V anketě se 64 procent hlasujících shodlo na tom, aby kruhové řešení zůstalo natrvalo.

„Vzhledem k dobrým zkušenostem z provizorního provozu jsme dohodli s policií jeho prodloužení do první poloviny roku 2016. Zahájili jsme projektovou přípravu přestavby křižovatky tak, aby zde kruhový objezd mohl být zřízen nastálo,“ popsal Aleš Kratina.

Tato stavba by měla stát kolem půl milionu korun. Bude nutné přeložit inženýrské sítě. „O definitivní podobě křižovatky bude rozhodnuto po dokončení a odsouhlasení prověřovací studie,“ dodal Kratina.

Autor:


Nejčtenější

Tvrdošíjný řidič odhalil, že úředníci nejspíš neoprávněně rozdávali pokuty

Jedna z křižovatek, kde případný průjezd na červenou hlídá kamerový systém, je...

Kamery na křižovatkách fungují v Jihlavě jako bič na řidiče, kteří ignorují na semaforech červenou, už dvanáct let....

U Velkého Beranova havarovaly tři náklaďáky a dodávka. D1 na Brno stála

Srážka tří kamionů a dodávky na D1

Na 115. kilometru dálnice D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem havarovala tři nákladní auta a dodávka. Na místě...Šéf třebíčské policie boural na přejezdu, do služebního auta narazil vlak

Srážka rychlíku a nákladního vozu na železničním přejezdu v Lukách nad Jihlavou.

Vedoucí policie z územního odboru Třebíč Petr Tomášek havaroval na železničním přejezdu. Do služebního vozu, který...

Oprava D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem je po dvou letech hotová

Oprava dálnice D1 u Velkého Meziříčí. (březen 2014)

Na Vysočině se po dálnici D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem začne od pondělí opět jezdit bez omezení. Oprava...

Šest nových roubenek, kterými si majitelé splnili sen o životě v horách

V Orlických horách, na Šumavě, v Českém ráji i v Beskydech stojí nové roubené...

V Orlických horách, na Šumavě i v Beskydech stojí nové roubené chalupy. Jejich majitelé milují přírodu, rádi sportují a...

Další z rubriky

Prosklená budova v Brodě míří do dražby. Město má zájem jen o parkoviště

Státní instituce nemají o budovu bývalého finančního úřadu v Brodě zájem, a tak...

Už rok a půl je prázdné bývalé sídlo finančního úřadu v Havlíčkově Brodě. O prosklenou výškovou budovu na Smetanově...

Obilí na Vysočině je dost, krmiva nedostatek. Ceny letí nahoru

Letošní žně urychlilo velmi teplé počasí v prvním srpnovém týdnu, kdy se...

Žně na Vysočině končí, zemědělci už mají sklizeno všechno obilí i řepku. Letošní práce urychlilo velmi teplé počasí v...

Policie hledá svědky tragické nehody, při níž zemřel dělník na D1

Havarované auto srazilo dělníka na D1

Pelhřimovští kriminalisté hledají řidiče, kteří minulý týden viděli tragickou nehodu na dálnici D1 na Vysočině. Zemřel...

Najdete na iDNES.cz