Druhá ledová plocha vyroste mezi sokolovnou a stávajícím zimním stadionem.

Druhá ledová plocha vyroste mezi sokolovnou a stávajícím zimním stadionem. Nejprve ale stavbu musejí povolit úřady. Výstavba přijde zhruba na 180 milionů korun. | foto: Vizualizace: AS Project CZ Pelhřimov

Stavbě zabráníme za každou cenu, ženou kraj k soudu odpůrci stadionu

  • 8
Stavbu Horáckého zimního stadionu v Jihlavě se snaží jeho odpůrci ze sousední ulice zablokovat za každou cenu. Už se obrátili i na soud. Vadí jim například řešení garáží pod stadionem. Stavba haly by měla, teď už s ročním zpožděním, začít fungovat na podzim.

Obyvatelé přilehlé Tyršovy ulice sepsali petici proti stavbě už před více než rokem. Nyní osm sousedů plánované haly podalo jménem hlavní odpůrkyně stavby Jany Štěpánkové žalobu ke Krajskému soudu v Brně.

"Žalován je Krajský úřad Kraje Vysočina za údajně chybný postup při řešení odvolání občanů proti územnímu rozhodnutí stavebního úřadu jihlavského magistrátu," vysvětlil jednatel jihlavské Dukly Bedřich Ščerban.

Právě u krajského úřadu se odpůrci stavby za 180 milionů, pro kterou byl už na jaře 2011 vybrán i dodavatel, nejprve dovolávali zastání. Kraj dal ale za pravdu jihlavské radnici a vydání územního rozhodnutí (tedy rozhodnutí, že stavba může v daném území stát) uznal. Proto se odpůrci stavby nyní obrátili na soud.

Ve hře je několika milionová dotace

"Byl podán i návrh na předběžné opatření, kterým by byl žalobě přiznán odkladný účinek," uvedla právnickou řečí mluvčí brněnského krajského soudu Miroslava Sedláčková. Vydané předběžné opatření by v praxi znamenalo to, že by stavebníci nemohli kopnout do země dříve, než soud o sporu rozhodne.

To může trvat dlouhé měsíce a může to ohrozit i přiznanou evropskou dotaci 150 milionů korun. "Pokud by i krajský soud rozhodl, že je vše v pořádku, odvoláme se k Nejvyššímu správnímu soudu," je neústupná Jana Štěpánková.

Celá úřední mašinérie kolem stavebního povolení se táhne. "Celou tu stížnost obyvatel Tyršovy ulice pokládám za neadekvátní. Lidem, kteří tam bydlí, se podmínky nezhorší. Ba naopak. Z dřívějšího otevřeného kluziště obyvatelům domů v Tyršově ulici svítilo do oken a museli snášet i hluk z nezastřešeného kluziště," argumentuje primátor Jaroslav Vymazal.

Ten připomněl i důvody, proč se radnice nechce protesty už zabývat. "Původně byla projektovaná tři podlaží parkoviště. To jsme na podnět obyvatel snížili na jednopodlažní, které je zabudované do země, takže výška budovy je příznivá vzhledem k okolní zástavbě. Navíc na střeše nové haly je plánovaná výsadba zeleně, takže i pohledově se prostranství zlepší," jmenoval Vymazal ústupky.

Odpůrcům se nelíbí řešení podzemních garáží

Sousedům zimního stadionu se nelíbí třeba to, že z parkoviště pod novou ledovou plochou mají auta vyjíždět přímo naproti domům do Tyršovy ulice. "Navrhovali jsme úpravu, která by projekt prodražila asi o osm milionů. Ale sousedé stavby to nepokládali za řešení. Bylo tak vidět, že to jsou pouze zástupné důvody," dodal Vymazal.

Radnice nezávisle na soudní bitvě usiluje o zahájení stavby. V případě komplikací je nejzazší termín zahájení datován na rok 2013.