Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Milník v zaměstnávání vězňů. Firma staví halu spojenou s věznicí

  16:04aktualizováno  16:04
Je to počátek nové éry v zaměstnávání odsouzených, prohlásil ve Světlé nad Sázavou generální ředitel vězeňské služby Pavel Ondrášek. V tamní ženské věznici začala výstavba vůbec první soukromé výrobní haly, v níž budou moci pracovat i odsouzené za vážné zločiny.

Odsouzené ženy budou balit belgické čokolády a cukrovinky v nové výrobní hale přímo pod okny světelské věznice. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

V celé České republice je přibližně 20 500 vězňů. Z těch práceschopných však pracuje jen něco přes polovinu, kolem šesti tisíc lidí. Zbylí nejsou v produktivním věku, mají psychické či zdravotní problémy, nebo byli kvůli vážnému trestnému činu odsouzeni k pobytu v odděleních s ostrahou a mimo věznici pracovat nemohou.

To by se nyní mělo změnit. V ženské věznici ve Světlé nad Sázavou na Havlíčkobrodsku se začala stavět výrobní hala, která bude se střeženým areálem propojena a nabídne práci i ženám odsouzeným za nejtěžší zločiny.

„Poprvé soukromý investor protnul své zájmy se zájmy vězeňské služby. Na soukromém pozemku staví soukromý investor výrobní halu, která bude propojená s věznicí a bude možno zaměstnat i vězně, které nemůžeme pustit kvůli závažné trestné činnosti z věznice,“ pochvaloval si Ondrášek.

„Nová hala přinese pracovní místa pro odsouzené za závažnou trestnou činnost, které jsme doposud nemohli na venkovních pracovištích z bezpečnostních důvodů zaměstnat. Bude spojená s věznicí koridorem ve vězeňské zdi, bude vybavena bezpečnostními prvky vězeňské stráže a bude klasifikována jako střežené pracoviště s 200 místy,“ popsala mluvčí věznice Eva Hodná.

Věznici odpadnou rizika s dopravou, firma má zaměstnance

Výrobní halu staví belgická společnost Lion products pro svou firmu Levimo. Ta už na Vysočině působí v Humpolci, odkud do Světlé svůj podnik po dokončení přestěhuje. Zabývá se výrobou a balením cukrovinek, čokolád a sušenek a jejich následnou distribucí do celého světa.

Fotogalerie

„S věznicí spolupracujeme už od roku 2002, v humpoleckém provozu zaměstnáváme zhruba sto odsouzených. Po dokončení haly přestěhujeme provoz do Světlé, kde práci dostanou dvě stovky odsouzených a zhruba 40 civilních zaměstnanců,“ uvedl při slavnostním zahájení stavby majitel společnosti Jan Lion.

„Je to oboustranně výhodné. Nám odpadnou rizika a problémy s dopravou a personálním zajištěním cesty odsouzených do Humpolce a firma získá potřebnou pracovní sílu,“ konstatovala ředitelka věznice Gabriela Slováková.

Budování nové haly by mělo být dokončeno už příští rok v březnu, v červnu by měla najet na plný provoz. Staví se v těsném sousedství věznice na pozemcích, které investor získal od města. Patří do parcel vyčleněných pro drobné podnikání.

Vězeňská služba chce víc výrobních hal v areálech věznic

Ve světelské věznici je momentálně 746 odsouzených žen. Kapacita je naplněna téměř ze sta procent. Pracuje přesně 313 vězeňkyň, což je 70 procent práceschopných. S tímto podílem patří světelská věznice vůbec k nejlepším v republice. Zbylých třicet procent tvoří ženy, které by třeba pracovat chtěly, ale forma jejich trestu jim to dosud neumožňovala.

„Naší snahou je vybudovat co nejvíce výrobních hal uprostřed věznic. Máme celou řadu odsouzených, kteří jsou schopni práce, ale to, za jakou trestnou činnost jsou ve vězení, nám nedovoluje je zaměstnávat mimo věznice,“ prohlásil Pavel Ondrášek s tím, že v celé republice je pracujících vězňů jen asi šest tisíc.

Ženy ze Světlé dojíždí za prací i několik desítek kilometrů. Zaměstnané jsou v humpoleckém Levimu, v Kosteleckých uzeninách, asi šest desítek jich pracuje ve skladech logistické firmy JipoCar u Jihlavy, šest žen dochází na výpomoc do rodinné truhlářské firmy Hamerník. Z věznice si je zaměstnavatelé svážejí autobusy. Některé ženy přímo v areálu vykonávají ruční práce nebo se podílí na vnitřní režii věznice na pozicích uklízeček nebo kuchařek.

Měsíčně vězni vydělají do šesti tisíc, platí z toho i svůj trest

Měsíčně si pracující vězeňkyně vydělají od pěti a půl do šesti tisíc korun. Pro zaměstnavatele je tato pracovní síla extrémně levná. Ze svého výdělku odsouzené platí náklady na výkon trestu, případně hradí výživné na děti a splácejí své dřívější dluhy. Jen část peněz se jim ukládá na účet.

V celé České republice je pouze 27 vězňů, kteří pracovat bez udání vážného důvodu odmítli. Pár takových žen je i ve Světlé. „Kdo práci bez důvodu odmítá, musí hradit náklady svého trestu. O příslušnou sumu mu pak rostou pohledávky,“ dodal ředitel vězeňské služby.

Zkušenosti světelské věznice se zaměstnáváním odsouzených jsou veskrze pozitivní. „Když se žena chytne a navykne si do práce jezdit, problémy s ní nejsou. Jsou tu ale některé, které se po 14 dnech musí vyřadit. Bývají to ty, které nikdy na svobodě nepracovaly a nemají vytvořeny pracovní návyky. S takovými ženami jsou pak větší problémy,“ dodala Eva Hodná.Nejčtenější

Úředníci nejspíš neoprávněně rozdávali pokuty. Používali nezákonný důkaz

Jedna z křižovatek, kde případný průjezd na červenou hlídá kamerový systém, je...

Kamery na křižovatkách fungují v Jihlavě jako bič na řidiče, kteří ignorují na semaforech červenou, už dvanáct let....

Oprava D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem je po dvou letech hotová

Oprava dálnice D1 u Velkého Meziříčí. (březen 2014)

Na Vysočině se po dálnici D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem začne od pondělí opět jezdit bez omezení. Oprava...Jihlava, Budějovice a Ústí ve druhé lize dál jen vítězí. Brno vrávorá

Pavel Pilík z Táborska (vpravo) a jihlavský Ondřej Machuča bojují o míč.

Fotbalisté Jihlavy dál mašírují druhou ligou bez ztráty bodu, tým z Vysočiny si ve čtvrtém kole poradil s Táborskem...

Kdybych neuměl anglicky, byl bych za blba, říká hokejový talent Kaut

Martin Kaut se podepisuje během autogramiády k osmdesátinám žďárského hokeje.

Neustále se s ním chtěl někdo fotit, podepsal mraky kartiček a fotek. Všechno však zvládal v pohodě a s úsměvem. Talent...

U výrobce leteckých součástek hořelo, sanity odvezly devět zraněných

U požáru v jihlavské společnosti Jihlavan zasahovalo osmnáct jednotek hasičů,...

V areálu společnosti Jihlavan v Jihlavě ve čtvrtek v poledne hořelo. Na místě zasahovalo dvanáct jednotek hasičů,...

Další z rubriky

Klokana, který utekl, už zoo oplakala. Našel se zdravý na chodbě domu

Klokan uru je málo známý druh klokana.

Ze zoologické zahrady v Jihlavě uteklo na konci minulého týdne mládě klokana uru. Ošetřovatelé už ho oplakali, protože...

VIDEO: Stvořidla jsou téměř na suchu, zbylá voda v Sázavě začíná zelenat

Pokles hladiny Sázavy je hodně patrný zejména na Stvořidlech. Místy dosahuje...

Rekreanti v kempu na Stvořidlech u Ledče nad Sázavou se kvůli suchu v řece Sázavě příliš nevykoupou. Hladina je zde na...

Bránit se proti starým pokutám nemá smysl, lhůta na přezkoumání vypršela

Jedna z křižovatek, kde provoz hlídá kamerový systém, je v Jihlavě u...

Jihlavou v těchto dnech hýbe kauza řidiče, který nesouhlasil s pokutou za jízdu na červenou a následný soudní spor...

Najdete na iDNES.cz