Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Milník v zaměstnávání vězňů. Firma staví halu spojenou s věznicí

  16:04aktualizováno  16:04
Je to počátek nové éry v zaměstnávání odsouzených, prohlásil ve Světlé nad Sázavou generální ředitel vězeňské služby Pavel Ondrášek. V tamní ženské věznici začala výstavba vůbec první soukromé výrobní haly, v níž budou moci pracovat i odsouzené za vážné zločiny.

Odsouzené ženy budou balit belgické čokolády a cukrovinky v nové výrobní hale přímo pod okny světelské věznice. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

V celé České republice je přibližně 20 500 vězňů. Z těch práceschopných však pracuje jen něco přes polovinu, kolem šesti tisíc lidí. Zbylí nejsou v produktivním věku, mají psychické či zdravotní problémy, nebo byli kvůli vážnému trestnému činu odsouzeni k pobytu v odděleních s ostrahou a mimo věznici pracovat nemohou.

To by se nyní mělo změnit. V ženské věznici ve Světlé nad Sázavou na Havlíčkobrodsku se začala stavět výrobní hala, která bude se střeženým areálem propojena a nabídne práci i ženám odsouzeným za nejtěžší zločiny.

„Poprvé soukromý investor protnul své zájmy se zájmy vězeňské služby. Na soukromém pozemku staví soukromý investor výrobní halu, která bude propojená s věznicí a bude možno zaměstnat i vězně, které nemůžeme pustit kvůli závažné trestné činnosti z věznice,“ pochvaloval si Ondrášek.

„Nová hala přinese pracovní místa pro odsouzené za závažnou trestnou činnost, které jsme doposud nemohli na venkovních pracovištích z bezpečnostních důvodů zaměstnat. Bude spojená s věznicí koridorem ve vězeňské zdi, bude vybavena bezpečnostními prvky vězeňské stráže a bude klasifikována jako střežené pracoviště s 200 místy,“ popsala mluvčí věznice Eva Hodná.

Věznici odpadnou rizika s dopravou, firma má zaměstnance

Výrobní halu staví belgická společnost Lion products pro svou firmu Levimo. Ta už na Vysočině působí v Humpolci, odkud do Světlé svůj podnik po dokončení přestěhuje. Zabývá se výrobou a balením cukrovinek, čokolád a sušenek a jejich následnou distribucí do celého světa.

Fotogalerie

„S věznicí spolupracujeme už od roku 2002, v humpoleckém provozu zaměstnáváme zhruba sto odsouzených. Po dokončení haly přestěhujeme provoz do Světlé, kde práci dostanou dvě stovky odsouzených a zhruba 40 civilních zaměstnanců,“ uvedl při slavnostním zahájení stavby majitel společnosti Jan Lion.

„Je to oboustranně výhodné. Nám odpadnou rizika a problémy s dopravou a personálním zajištěním cesty odsouzených do Humpolce a firma získá potřebnou pracovní sílu,“ konstatovala ředitelka věznice Gabriela Slováková.

Budování nové haly by mělo být dokončeno už příští rok v březnu, v červnu by měla najet na plný provoz. Staví se v těsném sousedství věznice na pozemcích, které investor získal od města. Patří do parcel vyčleněných pro drobné podnikání.

Vězeňská služba chce víc výrobních hal v areálech věznic

Ve světelské věznici je momentálně 746 odsouzených žen. Kapacita je naplněna téměř ze sta procent. Pracuje přesně 313 vězeňkyň, což je 70 procent práceschopných. S tímto podílem patří světelská věznice vůbec k nejlepším v republice. Zbylých třicet procent tvoří ženy, které by třeba pracovat chtěly, ale forma jejich trestu jim to dosud neumožňovala.

„Naší snahou je vybudovat co nejvíce výrobních hal uprostřed věznic. Máme celou řadu odsouzených, kteří jsou schopni práce, ale to, za jakou trestnou činnost jsou ve vězení, nám nedovoluje je zaměstnávat mimo věznice,“ prohlásil Pavel Ondrášek s tím, že v celé republice je pracujících vězňů jen asi šest tisíc.

Ženy ze Světlé dojíždí za prací i několik desítek kilometrů. Zaměstnané jsou v humpoleckém Levimu, v Kosteleckých uzeninách, asi šest desítek jich pracuje ve skladech logistické firmy JipoCar u Jihlavy, šest žen dochází na výpomoc do rodinné truhlářské firmy Hamerník. Z věznice si je zaměstnavatelé svážejí autobusy. Některé ženy přímo v areálu vykonávají ruční práce nebo se podílí na vnitřní režii věznice na pozicích uklízeček nebo kuchařek.

Měsíčně vězni vydělají do šesti tisíc, platí z toho i svůj trest

Měsíčně si pracující vězeňkyně vydělají od pěti a půl do šesti tisíc korun. Pro zaměstnavatele je tato pracovní síla extrémně levná. Ze svého výdělku odsouzené platí náklady na výkon trestu, případně hradí výživné na děti a splácejí své dřívější dluhy. Jen část peněz se jim ukládá na účet.

V celé České republice je pouze 27 vězňů, kteří pracovat bez udání vážného důvodu odmítli. Pár takových žen je i ve Světlé. „Kdo práci bez důvodu odmítá, musí hradit náklady svého trestu. O příslušnou sumu mu pak rostou pohledávky,“ dodal ředitel vězeňské služby.

Zkušenosti světelské věznice se zaměstnáváním odsouzených jsou veskrze pozitivní. „Když se žena chytne a navykne si do práce jezdit, problémy s ní nejsou. Jsou tu ale některé, které se po 14 dnech musí vyřadit. Bývají to ty, které nikdy na svobodě nepracovaly a nemají vytvořeny pracovní návyky. S takovými ženami jsou pak větší problémy,“ dodala Eva Hodná.
Nejčtenější

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Od největší nehody v Česku uplynulo 10 let. Změnila D1 i práci záchranářů

V hustém sněžení havarovalo na D1 přes sto aut - Provoz na spojnici Prahy a...

Vraky aut poházené na hromadě jako angličáky, mezi nimiž se nedalo projít a lidé je museli přelézat. Tak před deseti...Tragická nehoda sexuologa Weisse je bez trestu, odvolací soud případ vrátil

Petr Weiss (uprostřed) u pelhřimovského okresního soudu. Viněn je ze způsobení...

Za způsobení tragické nehody, při níž zemřeli dva lidé, zatím známý český sexuolog Petr Weiss potrestán nebude....

VIDEO: Vstávat a hybaj jinam. Policie pokutovala špatné parkování u D1

Mladý řidič slovenské dodávky nocoval na nepřehledném místě v zatáčce na vjezdu...

Rozespalého šoféra probudí bouchání na dveře. „Dobrý den, pane řidiči, Policie České republiky. Kontrola parkovišť,“...

Na pracovníka jatek zaútočil rozzuřený býk, muž je v kritickém stavu

V Hlásné Třebani napadl muže býk na pastvě.(15.2.2018)

Velmi vážná zranění, která ho bezprostředně ohrožovala na životě, způsobil zaměstnanci jatek na Jihlavsku rozzuřený...

Další z rubriky

Jihlavská zoo bude mít nového ředitele, v bývalé Modetě chce akvárium

Zoolog Jan Vašák.

Novým ředitelem jihlavské zoologické zahrady bude její současný zoolog Jan Vašák. Od 1. července vystřídá Elišku...

Kauza sypačů se po více než roce vrátí před soud, posudek je hotov

Bývalý náměstek vysočinského hejtmana Libor Joukl (vpravo) a šéf krajských...

Před více než rokem jihlavský soudce Zdeněk Chalupa odročil projednávání kauzy údajně předražených sypačů pro...

Komunisté a odvolaný náměstek spojují místopředsedu ODS Vystrčila s KSČ

Miloš Vystrčil obhájil na Jihlavsku post senátora.

Komunisté současní a bývalí se přou o to, jestli senátor ODS Miloš Vystrčil byl, nebo nebyl před listopadem 1989...

Najdete na iDNES.cz