Na Šacberku je v současnosti jenom torzo vyhlídkové věže. Stojí na vrchu, kde je sjezdovka s vlekem. | foto: Jaroslav Šnajdr, MAFRA

O rozhledně na Rudném rozhodnou i radiokomunikace. Na kopci mají vysílač

  • 0
Jihlava znovu zjišťuje, zda bude v budoucnu na vrchu Rudný možné postavit rozhlednu. Budování nové turistické atrakce by totiž musely povolit České radiokomunikace, které na kopci provozují vysílač a šíří odtud mimo jiné internet.

Iniciativu město vyvíjí na podnět Klubu přátel rozhleden. „Je to jedno z posledních neobnovených zchátralých torz rozhleden v Česku,“ uvedl o kamenné zdi na vrchu Rudný u Jihlavy místopředseda klubu Pavel Gejdoš. Na vedení jihlavské radnice se obrátil s výzvou, aby vyhlídka byla obnovena.

Rozhledna na Rudném stála do roku 1940, pak ji podle dřívější vzpomínky archiváře Ladislava Vilímka zapálili nacisté.

Nový plán – po čtrnácti letech

Město o výstavbě rozhledny uvažovalo již zhruba před 14 lety. Tehdy vznikal projekt revitalizace Šacberku počítající s rozhlednou i obnovou lyžařského areálu.

Zatímco lyžaři zázemí dostali, příznivci rozhleden se nového místa na výlety nedočkali. Důvodem je nedaleký vysílač. Tomu by rozhledna mohla stínit. „S přechodem na digitální televizní vysílání však tato překážka padla,“ tvrdí Pavel Gejdoš.

Na vysílači na vrchu Rudný je podle zjištění reportéra MF DNES větší množství antén či přijímačů, určitě okolo dvaceti.

České radiokomunikace z věže, která stojí v nadmořské výšce 613 metrů a měří 68 metrů, šíří mimo jiné internet. Na svém webu uvádějí, že signál pokrývá území s více než 85 tisíc obyvateli.

Kde na Vysočině stojí rozhledny

  • Babylon

Stojí na Zeleném kopci u Kramolína poblíž Dalešické přehrady v nadmořské výšce 491 metrů nad mořem a je druhou nejstarší rozhlednou v České republice.

  • Karasín

Je relativně novou dominantou okolí Bystřice nad Pernštejnem. Slavnostně otevřena byla v červenci roku 2002. Pípalka Na vrchu Křemešník stojí od roku 1993. Tento kopec je ve výšce 765 metrů nad mořem. Za příznivého počasí lze vidět dokonce až Krkonoše nebo Šumavu.

  • Rosička

Nachází se u obce Sázava nedaleko Žďáru nad Sázavou v nadmořské výšce 645 metrů. Kdysi tam stával maják, který byl kvůli silné korozi za války zlikvidován. Poté tam turistům dočasně sloužila dřevěná rozhledna.

  • Mařenka

Na vrcholu Mařenka ve výšce 711 metrů nad mořem se mohou turisté rozhlédnout po okolí. Za dobrého počasí je odtud vidět do Rakouska.

Pozn.: Jde o vybraná místa, zdroj: Vysočina Tourism, web

„Počátkem tohoto roku magistrát na podnět primátora Vymazala oslovil provozovatele, zda stále platí, že by případně znovuvybudovaná rozhledna stínila přenosu signálu. Úřad dostal informaci, že důvody znemožňující stavbu rozhledny trvají a rozhledna by mohla být postavena maximálně zhruba do výše stromů. Pak by ovšem její obnova neměla smysl,“ popsal situaci z počátku roku mluvčí magistrátu Radek Tulis.

Poté, co se teď radnici ozval Klub přátel rozhleden, primátor znovu vznesl požadavek na ověření situace s trasami signálu z vysílače. „Pokud opravdu překážky pominuly, můžeme se rozhlednou začít znovu vážně zabývat. Oficiální stanovisko odborníků ale v tuto chvíli nemáme,“ řekl Jaroslav Vymazal.

„O tom místě málokdo ví“

Oslovení obyvatelé jihlavské okrajové části Zborné i chataři a turisté se shodli, že rozhledna je dobrá věc. „Tady je to zajímavé místo, o kterém ví málo lidí, co to tady neznají. Když by tu byla rozhledna, přitáhne sem víc lidí,“ řekla Anna Melenová z Jihlavy. Na Rudném byla na výletě.

„Nejprve by sem měla přijet technika s plošinou, aby se stanovilo, jaká výška rozhledny by byla potřeba, aby bylo někam vidět. Pak by se udělaly propočty, zda by se stavba vyplatila,“ poznamenal další výletník Martin Macháček.

„A je otázka, kdo to bude platit? Myslím si, že města sama se zdráhají do takových věcí investovat. Jedině dotace z fondů EU že by na to byly,“ přemítal Macháček.

Když se o rozhledně na Rudném uvažovalo před čtrnácti lety, odhadovali odborníci náklady na výstavbu zhruba ve výši 5,1 milionu korun.

Projekt rozhledny by spíše podpořil i Ladislav Novák ze Zborné. „Romantické časy jsou ale pryč. V minulosti lidé chodili více po procházkách, dneska by na to nešli. Všechno se ubírá jiným směrem,“ upozornil.

„Byl by tam pěkný výhled po celém okolí. A k Novému Městu na Moravě,“ řekl Miroslav Kraus, další z místních.

Město zvažuje ještě i jiné varianty. Rozhledna by třeba mohla vyrůst na jiném místě na vrchu Rudný. Tedy někde, kde by vysílači nestínila. Nebo je možné vybudovat vyšší rozhlednu, ale bylo by nutné na ni umístit zařízení, které signál přenese v požadovaném směru. „To je ale nákladná technologie, kterou by s nejvyšší pravděpodobností muselo uhradit město a která má také svoje provozní náklady,“ uvedl mluvčí radnice Radek Tulis.

„K další diskusi odborníků je rovněž to, zda je možné nějakým způsobem upravit technologie na vysílači tak, aby byly zachovány potřeby přenosu signálu a přitom bylo možné vyhovět stavbě rozhledny,“ uvedl Tulis.