Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Prodej schodů zabral. Ski klub se bojí, že bude muset rozhlednu zvýšit

  9:56aktualizováno  9:56
Na Fajtově kopci nad Velkým Meziříčím se v týdnu začne stavět dvanáctá vyhlídková věž na Vysočině. Místnímu ski klubu s financováním stavby za 9 milionů pomáhá netradiční sbírka. Zájemci si mohou koupit schod. Více než čtvrtinu jich prodal ještě než práce začaly.

Vizualizace rozhledny na Fajtově kopci u Velkého Meziříčí, kterou navrhl architekt Václav Hlaváček. V noci má věž svítit. | foto: Studio acht.

Desítky dětí na horských kolech se v neděli dopoledne proháněly po sjezdovce na Fajtově kopci nad Velkým Meziříčím. V oblíbeném zimním areálu pro ně pořadatelé uspořádali každoroční závody Velká cena Fajťáku.

Tentokrát však běžné závody nesly punc jedinečnosti. Byla to poslední akce, s výjimkou červencového hudebního Fajtfestu, která se na kopci mohla uskutečnit. Ve středu vrchol obsadí dělníci. Začne tu růst dvanáctá rozhledna na Vysočině.

Zatím tu leží jen malý základní kámen budoucí stavby. V pátek 13. června ho symbolicky poklepali představitelé města i velkomeziříčšského ski klubu. Nad ním se co nevidět vztyčí šroubovice, která bude poutat pozornost i řidičů projíždějících po dálnici. A v noci bude hrát všemi barvami.

"V polovině týdne začne hloubení pilotáže. To bude trvat zhruba měsíc. Na piloty se položí základová deska, firma na ní začne stavět obslužnou část rozhledny," nastínil harmonogram předseda Ski Klubu Velké Meziříčí Jiří Novotný.

Právě mezi lyžaři nápad vybudovat rozhlednu vznikl. V režii klubu také celá stavba vyroste. Rozhledna o výšce 36 metrů bude mít futuristický design. Šroubovici po obvodu točitého schodiště ozvláštní pásky LED diod, které budou svítit do dálky. "Budou měnit barvu. Rozhledna bude chvíli svítit červeně, modře, zeleně," řekl starosta Velkého Meziříčí Radovan Necid.

Po dobu výstavby bude zastaven vlek a vrcholek uzavřen

Hotovo má být nejpozději na konci dubna. Všichni ale doufají, že stavba půjde rychleji a první turisté na vrchol vystoupají daleko dříve. "Budeme dělat vše pro to, aby rozhledna stála už před zimní sezonou," dodal starosta.

Po dobu výstavby totiž bude provoz areálu omezen. Sice bude dál fungovat restaurace, penzion i dětské hřiště, ale vrchol bude nepřístupný a zastaven bude i vlek. Ten přes léto tahal na kopec horská kola, v zimě lyžaře. "Léto oželíme, ale v zimě musí vlek jet. Bylo to i naší podmínkou při jednání s dodavatelem díla. Bude se tu normálně lyžovat," ujistil Novotný.

Nová rozhledna by byla dobře vidět i třeba z dálničního mostu nad Velkým

Nová rozhledna by byla dobře vidět i třeba z dálničního mostu nad Velkým Meziříčím.

Rozhlednu navrhl renomovaný architekt Václav Hlaváček, který už posbíral se svým týmem ocenění za řadu projektů. A na ceny má zaděláno i s unikátním designem rozhledny na Fajťáku. "I když už dvakrát musel projekt upravovat, hlavně kvůli větru, který tu ve výšce fouká. Ale na vzhledu by se to nemělo projevit," pravil starosta města.

Náklady na stavbu rozhledny se pohybují kolem devíti milionů korun. Ski Klub Velké Meziříčí dostal na 60 procent ceny přislíbenou dotaci z EU. Zbytek pokryje z vlastních peněz a úvěru.

A také z veřejné sbírky, kterou na stavbu uspořádal. "Přesnou částku neznám, ale už se nám sešly pěkné desítky tisíc korun," pochlubil se Jiří Novotný. A to výstavba ještě ani nezačala.

Sbírka vynesla ski klubu už teď desítky tisíc korun

Lyžařský klub dokázal originálně nalákat dárce. Kdo přispěje na stavbu minimálně dvěma tisíci korun, získá svůj vlastní schod. Až na vršek jich návštěvníci vystoupají 160. Na každé bude nerezová tabulka jednoho mecenáše. Kdo dá tři tisíce, může si schod vybrat.

"Doufám, že kvůli dárcům nebudeme muset rozhlednu o deset metrů zvedat," směje se šéf ski klubu. Už teď si dárci vybrali čtvrtinu schodů. A další seznam se plní jmény dárců, kterým schod vybere ski klub.

"Přišel za mnou pán ze Znojma. Ve Velkém Meziříčí se narodil a na městě mu stále záleží, chtěl přispět," popsal Jiří Novotný. Podobné zkušenosti má i s dalšími dárci třeba z Brna nebo jiných koutů republiky.

Starosta Radovan Necid je přesvědčen, že rozhledna bude velkým turistickým lákadlem. Město ji okamžitě zahrne do propagačních materiálů. Ale největší reklamu si bude věž dělat sama. Krásně vidět totiž bude z dálnice D1.

A kam bude naopak vidět z vršku? Magnetem pro oči bude dukovanská jaderná elektrárna, bez problémů by měli návštěvníci dohlédnout na Harusův kopec nad Novým Městem na Moravě nebo na Klučovskou horu na Třebíčsku. Při dobrém počasí pak dohlédnou ještě mnohem dál.

Návštěvníkům určitě nebude vadit, že tu budou muset utratit pár drobných. Na rozhledně bude zavedené vstupné a otevírací doba. Další provozní záležitosti  dosud nebyly stanoveny.
Nejčtenější

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Od největší nehody v Česku uplynulo 10 let. Změnila D1 i práci záchranářů

V hustém sněžení havarovalo na D1 přes sto aut - Provoz na spojnici Prahy a...

Vraky aut poházené na hromadě jako angličáky, mezi nimiž se nedalo projít a lidé je museli přelézat. Tak před deseti...Tragická nehoda sexuologa Weisse je bez trestu, odvolací soud případ vrátil

Petr Weiss (uprostřed) u pelhřimovského okresního soudu. Viněn je ze způsobení...

Za způsobení tragické nehody, při níž zemřeli dva lidé, zatím známý český sexuolog Petr Weiss potrestán nebude....

Kamion převážející auta rozpáral bok autobusu, D1 u Humpolce stála

Noční nehoda kamionu s autobusem uzavřela dálnici D1

Téměř na tři hodiny byla v noci na středu zavřená dálnice D1 nedaleko Humpolce. Kolem deváté hodiny večer se na 95....

VIDEO: Vstávat a hybaj jinam. Policie pokutovala špatné parkování u D1

Mladý řidič slovenské dodávky nocoval na nepřehledném místě v zatáčce na vjezdu...

Rozespalého šoféra probudí bouchání na dveře. „Dobrý den, pane řidiči, Policie České republiky. Kontrola parkovišť,“...

Další z rubriky

Armádě v Jihlavě zbyla jen budova velitelství, ubytovna a agregát

Sídlo krajského vojenského velitelství je jednou z nejvyšších budov v Jihlavě.

V minulosti bývala v Jihlavě posádka čítající zhruba 6 500 vojáků. V současnosti už ve městě nejsou žádná fungující...

Od největší nehody v Česku uplynulo 10 let. Změnila D1 i práci záchranářů

V hustém sněžení havarovalo na D1 přes sto aut - Provoz na spojnici Prahy a...

Vraky aut poházené na hromadě jako angličáky, mezi nimiž se nedalo projít a lidé je museli přelézat. Tak před deseti...

V netradiční škole jsou z učitelů průvodci a děti chtěly víc matematiky

V jihlavské soukromé ScioŠkole dávají důraz na individuální přístup a diskusi....

Přes půl roku funguje v Jihlavě soukromá alternativní ScioŠkola. Reportérka MF DNES měla možnost poznat, jak to v...

Najdete na iDNES.cz