Chystaný pavilon bude čtyřpodlažní novostavbou s moderní strojovnou.

Chystaný pavilon bude čtyřpodlažní novostavbou s moderní strojovnou. | foto: Archiv Nemocnice Třebíč, MF DNES

Stavba nového pavilonu jde do finále, přeměna nemocnice tím ale nekončí

  • 1
Panorama nad řekou Jihlavou v Třebíči se výrazně mění. To vše díky největší současné investici Kraje Vysočina - stavbě zbrusu nového nemocničního pavilonu C za půl miliardy korun. Budova má blízko ke svému dokončení, v listopadu bude hotová.

„Bude dodržen původní stavební harmonogram a jednotlivá oddělení čeká do konce roku stěhování,“ avizoval mluvčí třebíčského špitálu Petr Palovčík. Doplnil, že veřejnost se může těšit i na den otevřených dveří v novém pavilonu.

Zatím jsou oddělení rozstrkaná po celém areálu nemocnice. Pacienti tak nejprve musí prostudovat orientační tabule, než začnou hledat svého odborníka.

V nových prostorách naproti tomu najdou pod jednou střechou chirurgii, ortopedii, urologii, gynekologii, ORL a ARO.

Souběžně s finišem stavebních prací je v plném proudu nákup nového vybavení pavilonu. Jde o proces spojený s řadou veřejných zakázek.

Věžička sloužila za války jako střílna, byla celá probetonovaná

„V maximální možné míře chceme využít dotačních výzev IROP (evropské dotace směřující do regionů, pozn. red.),“ uvedla ředitelka nemocnice Eva Tomášová. Pacienti budou mít k dispozici mimo jiné nové CT, tedy přístroj pro zrentgenování celého těla, i magnetickou rezonanci.

Stavba pavilonu C začínala bouráním staré budovy ze začátku 20. století. Nakonec šla k zemi i s věžičkou, o níž před demolicí sváděl boj jeden z místních spolků. Žádal, aby věžička zůstala zachována a někde byla vystavena (více se dočtete zde).

K dohodě s krajem coby majitelem ovšem nakonec nedošlo (podrobnosti čtěte zde). Demontáž by byla složitá. Věž sloužila za války jako střílna, a když do ní stavbaři sáhli, zjistili, že byla pro ten účel celá probetonovaná.

Při bourání starého pavilonu z dob monarchie se také dávalo pozor, aby se příliš nepoškodily odkryté dřevěné konstrukce stropů. Staré dřevo se pak podařilo prodat do Itálie na nábytek.

Dojde i na demolici nejhoršího pavilonu a opravu dalších budov

Otevřením pavilonu C proměna nemocnice zdaleka neskončí. Ihned po dokončení „céčka“ se v příštím roce dočkají rekonstrukce sousední pavilony - budova G, tedy bývalá porodnice, a částečně i centrální operační sály.

Až tyto opravy skončí, dojde na očekávanou demolici pavilonu CH, což je panelák v tak dezolátním stavu, že ho vysočinský hejtman Jiří Běhounek nazval nejhorším nemocničním barákem v majetku kraje.

K zemi ještě půjde bývalá transfuzní stanice a vstupní brána včetně bývalého ředitelství. Rovněž dojde k úpravě a výstavbě nových komunikací i změně dopravního režimu. Dodělání všech těchto prací je plánováno nejpozději do konce roku 2018.

Částečně lepší bude i parkování v areálu špitálu. Stávající vyznačená parkovací stání pro pacienty zůstanou. A navíc k nim podle mluvčího nemocnice Petra Palovčíka přibude dalších 20 až 30 míst.

Zdravotnickému zařízení stále chybí zdravotníci, byť v novém pavilonu nepřibudou lůžka. Podstav je dlouhodobý. Potřebují pět sester - například na chirurgii, na plicní i na JIP. Dále poptávají lékaře na kožní a plicní oddělení, delší čas nemůžou sehnat doktory na chirurgii a internu.